| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Am un coleg care a trecut de 30 de ani si inca se considera prea tanar pentru a-si intemeia o familie, el insista ca are timp si vrea sa mai "copilareasca" 10 ani. El zice ca "isi traieste viata", dar sta pe calculator toata ziua si nu face nimic interesant, nici macar nu calatoreste sau ceva.

Tin sa mentionez ca mie nu mi se pare ca asta ar fi treaba mea, dar aduce atat de des vorba despre chestia asta si cum sfideaza el regulile societatii ca nu e o oaie incat ma pune pe ganduri. Oare nu e alegerea lui sa fie singur de fapt si-a gasit alinare in gandul asta ca el e diferit? Credeti ca un om care a trandavit pana la 40 de ani mai are vreo sansa sa isi intemeieze o familie?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu este treaba ta sa te preocupi de altii, de viata lor privata de ce fac, de ce nu fac samd.

Poate colegul este impotent si incapabil sa-si intemeieze o familie, dar asta nu-ti poate spune tie, asadar vezi-ti NUMAI de viata ta, ca nu-i normal sa-ti bagi nasul in vietile altora, deloc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E treabă lui ce face, dar suna mai degrabă că o scuză decât ca o alegere.

| Mosotti a răspuns:

Dar de ce zici ca nu face nimic interesant? Ptr el este interesant ce face, nu privi din punctul tau de vedere, nici mie nu imi place sa calatoresc, dar fac la calculator chestii interesante pentru mine.
Programare, grafica 3 D (filmulete cu efecte speciale 3 D), jocuri, editari audio, etc.

El iti zice ca sfideaza regulile pentru ca stie ca ele nu-s asa benefice! De aia zice asa, stie ca, cum face el e mai bine de fapt.
Fara griji, obligatii, copii care sa-ti pape sufleu si banii, o partenera care dupa un timp nu se mai intelege cu tine si nici tu cu ea (statistica facultatilor de top din SUA e ca doar 5 % din relatii merg bine a la long).

Acuma ai inteles?
E baiat destept. Si daca nu si-o mai face familie la 40 ani ce? Poate sa nu isi mai faca, gaseste el mai tarziu pe cineva sa stea asa impreuna cum fac nemtii si la 70 de ani, nu e problema.
Deci nici nu conteaza daca poate sau nu sa-si mai faca.

Normal ca poate, de ce n-ar putea? Dar nu vrea.
Stii ca erau vorbele alea (si asta e de generatii) care nu ies daca nu e ceva generalizat:

1 - Casatoria e un butoi cu rahat doar cu un strat subtire de miere deasupra.
2 - "barbati! Insurati-va, nici un barbat nu are voie sa ramana nepedepsit". Bine, asta e valid si la femei, ca dupa 55 ani si barbati si femei 90 % regreta ca s-au casatorit, le place ca au copii, dar in rest nu.

Asa ca stie baiatul asta al tau ce stie.
Zice f bine, nu e o oaie sa faca ca ceilalti doar ca asa e randul lumii, fara a conta daca chiar e in avantajul lui sau nu.

Sper ca acum ti-e clar. Deci il duce capul bine de tot.

Ce inseamna familie? 90 % obligatii.
Copiii daca nu le mai dai, te fac prost, incapabil, nu conteaza ca atata se poate, vor telefon ca lu colegu` de 7000 de lei ca na, parintii aluia is afaceristi.
Cu partenerul de sexx opus ai cam putine in comun insusi prin natura fiecaruia, cam din astea.

Aaaa, e frumos asa la inceput, hihi hahah, distractie, ssex, panarama, dar asta nu dupa un timp se duce si ramane viata lunga cu obligatiile mai mult.

| Simpatic a răspuns:

Suna mai mult ca fiind un ratat acest coleg, decat un adult care isi traieste viata, pai acum sunt cam cei mai frumosi ani, nu zice nimeni ca este un postulat ca fix la 30-32 de ani sa ai o familie sau la 25 de ani sau 27, sa fii casatorit, dar poti sa cunosti fete, sa te plimbi in tara si in lume, sa te distrezi etc
sa stai sa te joci pe PC si sa zici ca iti traiesti viata... jucand in online cu copii de 14 ani happy
la 40 s-ar putea sa realizeze ca a pierdut degeaba timpul si nu a facut nimic, iar la 40 mai greu sa isi gaseasca pe cineva, dar nu imposibil, eventual atunci va lua pe una care a mai fost casatorita de 2 ori si cu copil... dar el si-a trait viata pana la 40winking

| mODIN a răspuns:

Cand am citit ca vrea sa-si mai "traiasca viata" pana sa intemeieze o familie ma asteptam la calatorit si sporturi extreme. Sa vrei sa stai mai mult pe calculator, la 30 de ani... nu stiu ce sa zic...

| Mosotti a răspuns (pentru mODIN):

Pai tu nu stii cate chestii interesante se pot face la calculator de nu le mai termini nici in 50 de ani.
Si la 60 ani daca stai, ai ce face.

Nu doar jocuri, de toate, dar aici nu intra statu pe Facebook si tik toc, nu le pun pe astea, pun chestii inteligente la socoteala foarte ample, complicate si unde apare mereu ceva nou.

Trait viata inseamna a face ce iti place tie, nu calatorit si sporturi extreme neaparat, alea sunt frumoase pentru cine doreste asta.
El nu vrea asta, se simte bine asa.

Si zice f bine ce zice, i-am explicat eu initiatorului.
Vrea sa fie liber si sa faca ce vrea, cam asta vrea sa zica, nu vrea balamuc pe cap, nevasta, copii, etc.
Si ce vrea, adica ce ii place lui mult sa faca.

Adica vrea sa zica ca nu vrea inca sa-si f norocul ca majoritatea, mai pe scurt asa.
Adica "vreau inca sa-mi fie mai bine..., nu am chef acum sa-mi dau in cap fara rost".

Si daca ai sa vezi, cei peste 55 ani gandesc ca el, cam regreta ca s-au casatorit. Ce e bine pentru ei ca au copii, dar asa ca relatie, regreta ca au facut-o. Si femei si barbati.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiMB a răspuns:

Este strict treaba lui ce face și dacă ar fi așa, o familie se poate întemeia oricând, nu contează vârsta. Dacă el se simte bine așa, nu văd problema.