| Simonasimi a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor.Deci am 14 ani, 1.60 m si 53 de kg. As vrea sa stiu daca este normal sa am atat? Tatal meu spune ca este bine si ca nu tr sa mai slabesc sau sa ma mai ingras.

Cate mese trebuie sa mananci pe zi? Dimineata ce trebuie sa mananci ca sa slabesti? LA ora 12 ziua ce trebuie sa mananci? Dar seara? Ce pot sa fac ca sa slabesc? Nu stiu ce sa fac ca sa slabesc.Deci eu de Dimineata nu mananc nimic nici la 12 ziua, dar mananc seara. Ce pot face? Ce este recomandat sa mananc?

Răspuns Câştigător
| oOAndreeaOo a răspuns:

Buna! Pai nu ne-ai zis cum e constructia ta, adica daca ai talia si oasele mai mici sau esti mai lata in umeri si ai oasele mai mari. Acum depinde... la 14 ani e bine cate kg ai... nu te luat dupa chestia de inaltime - 10, ca nu este corecta. Daca vrei intr-adevar sa vezi daca ai cate kg trebuie du-te la un nutritionist, eu am fost si mi-a zis ca sunt bine chiar daca ceilalti mi-au zis ca trebuie sa slabesc 2-3 kg. Asculta parerea specialistului mai bine pentru sanatatea ta.
Cat priveste mesele dimineata pana la ora 9:30 trebuie sa mananci( cereale, lapte, fructe, etc) la 12 ai voie sa mananci doar un fruct ( mere sau ce preferi tu ). Seara e bine sa nu mananci mai tarziu de ora 19:00 si nu ai voie sa mananci mult ( doar un sandwich sau un iart/ salata de legume sau ceva usor). Deasemena trebuie sa faci sport cam 30 min pe zi.
Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai ar trebui sa ai 50 kg, dar la varsta ta nu e ok sa te apuci de slabit.Ai putea insa sa manaci moderat,putin din fiecare si f. important sa NU mananci mult seara. Dimineata ar trebui sa mananci putin mai mult pentru ca se stie ca micul dejun e cea mai importanta masa a zilei.A da si nu manca prostii:incearca sa mananci cat mai rar la fastfood, mananca mai putine dulciuri, si cel mai bine pentru varsta ta este sa faci mult sport.Intreaba-ti parinti daca te pot duce sa faci un sport (inot,volei, dansuri, etc.).

| Simonasimi explică:

Multumesc pentru raspunsurii.