| GoldenZenith a întrebat:

Buna!

Am tot vazut pe aici "extraterestrii exista".

Argumente pro si contra? (Relevante)

Funda e promisa!

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Universul este gigantic(nu e infinit), e format din aproximativ 200 miliarde de galaxii, s-au descoperit deja planete cu o atmosfera similara Pamantului...deci,de ce nu? Mi se pare imposibil ca noi sa fim singurii. Oamenii au o mentalitate "inchisa", nu vor sa accepte adevarul, neaga realitatea si traiesc in minciuna.NU suntem singuri.Si nu cred ca in afara de noi ar mai fi o singura planeta cu viata.Cred ca pot fi zeci,sute. Poate sunt si oameni, forme de viata inteligente sau doar un tip de animale cu o alta structura.Dar sigur exista, doar ca noi n-am reusit sa ii gasim, nu putem ajunge la ei deocamdata si nici ei la noi(doar o parte), altii(forma de viata inteligenta) e posibil sa ne fi descoperit deja dar se ascund si fara dovezi oamenii nu cred.Insusi universul e o dovada existentei lor...
N-am argumente contra

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Or exista, de ce sa zic ca nu,, dar nu cum vedem in filmele prost marketizate,, la cat de mare este acest Univers, de fapt este infinit, este imposibil sa nu mai existe viata si pe alte planete.
Poate ca exista tot oameni, habar nu am, vedem cum o sa ne anunte NASA.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Universul are 13, 8 miiarde de ani nu este infinit

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Posibilitatea ca viata sa existe este foarte mare, acum momentan sunt ipoteze cand vom afla cu toti va fi un fapt stiintific

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Orice ar fi acolo, nu se cunoaste exact evolutia lui.
Eu unul zic ca mai exista viata, nu neg asta, prea multe intamplari si prea multe detalii.
Dar nu e cazul ca sunt capatanosi conducatori de 'farfurii' cu arme nucleare la ei, sa fim seriosi...

| Donsavas a răspuns:

Noi consideram a fi extraterestru orice fiinta ce nu locuieste pe planeta noastra, ori planete s-au mai descoperit inca 7 la numar, pe langa cele 9-10 care erau deja cunoscute ca fiind ''vecine'' cu a noastra,facand toate parte din aceeasi galaxie. Universul e infinit,asta inseamna ce exista posibilitatea sa fie o continuitate de stele,planete si galaxii. Cu siguranta,undeva in acest univers a mai luat viata cineva sau ceva pe o planeta anume intr-un anumit timp,ori daca nu,va lua,in milioane de ani, cum s-a intamplat si cu noi, de altfel!
Sa nu pui la indoiala aceasta afirmatie. Cu greu poate demonstra cineva ca noi suntem singuri in univers si, dupa parerea mea, doar cei limitati mai pot crede asa ceva. Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Ba da, este infinit. Este intr-o continua miscare. Nu are cum sa aiba limite. Universul nu este ca o tara, sa o delimitezi in functie de cum vrei tu.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu cred ca exista extraterestrii. Sa ne gandim putin. Omenirea pana la jumatatea secolului XIV cunostea doar Europa, Asia si o mica parte din Africa. Dupa aceea s-au descoperit si celelalte continente. Se credea ca pamantul e plat pana cand Fernando Magellan a demonstrat contrariul. Nicolaus Copernic a desfiintat teoria ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si a pus bazele teoriei heliocentrice. Anul acesta s-au descoperit 7 planete care au potential de a mentine viata. Nu putem spune ca totul se invarte in jurul nostru. Universul e atat de mare incat nu putem crede ca suntem dar noi in univers.