| anonim_4396 a întrebat:

Deci am cateva probleme cu parintii, in special mama cam de 4 ani si majoritatea lucrurilor sunt legate, desigur, de scoala.
Mama si tatal meu natural au divortat cand aveam 3 ani sau 4, stateam in chirie iar dupa ce s-au despartit ( a avut toate motivele sa se desparta de el deci nu am nimic cu decizia asta) nu au mai tinut legatura.Am fost in mai multe locuri cu chiria si ne era greu, am stat pana si la niste rude cativa ani. Aveam casa la sat, statea bunica acolo ( acum e decedata, deci e al nostru)si cat am stat n timp acolo, am facut o parte din clasa I, apoi ne-am mutat ( mama a incercat sa-si refaca viata, si era impreuna cu cineva si am stat acolo) am terminat cl. I cu premiul 2 ( mama era devastata, plangea) sa spun sincer nu prea ma interesa, dupa am luat doar premiu de excelenta. In a 4-a ne-am mutat inapoi la tara( sat ) a fost cel mai frumos an din viata mea, dar atunci mama imi spunea:,, Nu stiu ce iei tu anul asta!",, Cu sigguranta te alegi si tu cu un premiu 2. ". Stiti care era problema? nu ma deranja ca spunea ca iau premiul 2 ( absolut deloc) ci faptul ca nu avea incredere in mine, ca in ciuda faptului ca o tineam in 9 si 10 coninua sa ma descurajeze ( probabil considera ca astfel ma facea sa-i dovedesc ca nu are dreptate) ipocrita naibii.Am terminatca intodeauna cu premiul I, sincer mereu am fost genul ala de persoana mai timida, cu cei de varsta mea ( sau nu neaparat, discutam cu unul de 18 ani, suntem prieteni si acum, mai vorbim uneori... vorbeam normal,lejer, pai ma refer online, cred ca in intermediul online ma exprim cel mai bine, pot sterge ceva daca reret c-am spus/ postat ceva, nu ca in realitate) si cu profesorii abia discutam, eram o persoana energica si lumeata dar in clasa eram pur si simplu,,fata cuminte" iar profii mereu ii spuneau asta, iar ea imi reprosa mie, cat de multe o sa am de pierdut.In a 6-a am luat la fel, dar ca medie am fost a 5-a din clasa iar ea inca imi aduce aminte, de parca ea considera ca pe mine ma intereseaza atat de tare ca in clasa a 6-a eu am fost a 5-a ca medie din clasa, pot sa mor impacata cu asta dar eu trebuie sa fiu fata perfecta a mamei. Anul acesta, ne-am mutat la oras si suntem si cu un el, iar fiind mai greu si faptul ca celelalte clase( de la a 4-a pana in a 6-a am fost la tara, oarecum m-am,, stricat") si am tinut-o destul de rau, 6-7, chiar si un 4 la geografie ( iau un 10 si iese 8 dar... )stie de cateva ( dar nu de la mine) va imaginati cat de mare a fost scandalul si ca o sa-mi aminteasca cam 3 ani si nu stie de toate, vrea sa vina la scoala si sa vada, si imi e frica ( de ce nu mi-ar fi? face scandal pentru cateva firmituri iar intr-o zii m-a batut cu picioarele si m-a palmuit si m-a tras de par pentru ca nu mergea cartela si nu puteam primi apeluri sau mesaje, nu vreau sa afle asa dar nici eu nu-i pot spune ). De un timp toti ma ignora, cam de 2 luni iar cele 3 persoane cu care stau, pai sunt de treaba dar totusi prefer sa stau singura, dar mai am nevoie uneori, mai e putin, iar dupa voi putea sa fiu singura, dar desigur ca nu o sa fiu lasata in pace de ea. In vacanta vreau sa repet si invat mai mult ca sa pot face fata.De data ce voi putea sa plec, o voi face, o sa fac orice pentru a nu tine legatura cu ei si sa pot sa nu repet greselile facute de mama.( mereu face din orice o cearta iar cand incerc sa o contrazic, ma acuza ca e comentez si ma face in toate felurile) Cum sa rezolv asta? Nu am putut povesti nici jumatate din tot ce se intampla, de iertat nu voi putea dar veau ca sa fim in relatii mai bune cat mai locuiesc cu ei.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| nic3rr a răspuns:

Interesanta poveste, duci o viata foarte inchisa in tine (dar din pacate in partea intunecata). Iart-o pe mama ta, asa sunt toti parintii, incearca prin copiii lor sa faca ceea ce nu au putut ei. Nu iti spun sa nu mai inveti dar acorda mai putin timp invatatului si incearca sa te regasesti. Gasesti niste prieteni buni si siguri, macar unul, cu.care poti discuta orice lucru (lucruri pe care nu le discuti cu mama ta). Pace, sper ca energia ta sa fie mai pozitiva!

| anonim_4396 explică (pentru nic3rr):

Stiu ca nu sunt sinura ce se confrunta cu astfel de probleme, stiu ca incearca sau cel putin considera ca felul cum se comporta ma ajuta, ma deranjeaza cu vrea sa faca din mine ce nu a putut ea... opinia mea nu este decat ceva in plus pentru ea. Oricum, multumesc pentru raspuns.

| nic3rr a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, incearca sa zambesti mai mult, sa meditezi. Succes, sa gasesti calea cea buna. Primul pas e cel mai greu.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!