| Aimy a întrebat:

Buna,eu as vrea sa merg anul asta la dansuri, la chtara si la canto dar nu stiu daca le pot face pe toate...mai am si scoala.voi ce credeti pot?(nu prea vreau sa renunt la nici una)

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

În primul rând ar trebui să te gândeşti la bani; toate cursurile astea vor costa nişte bani, o sumă posibil măricică, nu de colo.
Apoi, la "materiale"; la dansuri o să ai nevoie de pantofi speciali pentru dans, minim, la lecţiile de chitară o să ai nevoie bineînţeles de chitară şi pană de chitară iar la canto din fericire de talent şi atât.
Apoi, la timp; cum te-ai putea împărţii între şcoală, timp de teme şi învăţat, timp de cursuri de dans, chitară şi canto, timp de exersat şi învăţat la toate acestea.
Şi nu în ultimul rând, dacă or să te ajute cu ceva mai încolo toate cursurile acestea. Dacă o să devii o dansatoare sau o cântăreaţă. E bine să ştii să faci cât mai multe lucruri, dar în acelaşi timp e greu să le înveţi pe toate deodată (greu şi pentru tine, greu şi pentru buzunar) şi inutil dacă nu o să le foloseşti.
Am o prietenă de exemplu care acum un an s-a apucat de tobe, împreună cu mine, care m-am apucat de chitară.
Vroiam să învăţăm amândouă în acelaşi timp, să parcurgem împreună drumul învăţării, cu "popasurile" lui, însă eu am abandonat, şi la fel şi ea, un an mai târziu.
Eu din cauza banilor, lecţiile erau mult prea scumpe iar ea, pe lângă bani, şi din cauză că erau o pierdere de timp. Nu va cânta la ele vreodată, şi mai mult ca sigur nu se va ivii vreo ocazie să cânte la ele.
Tu trebuie să te gândeşti bine dacă ai destui bani pentru a plăti toate cursurile şi lucrurile necesare pentru ele, să-ţi împarţi timpul bine, şi să te gândeşti dacă-ţi vor folosi în viaţă.

| Aimy explică (pentru MalleusMaleficarum):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! La cursurile de canto trebuie sa platesc(daca ar fi sa ma duc) 7 milioane pe an, dar nu fac doar canto, fac si teorie muzicala si cursuri de pian(toate incluse in acelasi pret).La cele de chitara sunt gratis, le fac la scoala si iti dau ei chitara daca nu ai; dar la cursurile de dans nu stiu pretul, si nici cand se fac orele.Am inteles ca la canto faci 3-4 ore pe saptamana, la chitara faci doar 1 ora pe saptamana(sambata), iar la dansuri de vreo 2-3 ori pe saptamana.Problema e si cum ai spus tu din cauza banilor(pentru ca sunt prea multe de platit si prea scumpe)dar si din cauza timpului ca daca stai sa te gandesti la canto:3-4 ore, la dansuri:2-3 ore si chitara:1 ora imi ocupa toata saptamana si eu cum sunt de dupa-amiaza cred ca dimineata 1 ora canto(plus timpul dus-intors de la scoala de muzica) si seara 1 ora dansuri(+dus-intors)=nu mai am timp de teme, scoala.Tu ce crezi, sa incerc sau sa renunt? Tu ce ai face?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Aimy):

Aş încerca să văd cât şi cum mă descurc. Dacă vezi că nu te mai atrage, că e prea scump sau că îţi încarcă orarul prea tare poţi oricând să renunţi.

| Aimy explică (pentru MalleusMaleficarum):

Mersi mult pentru raspuns, ai dreptate.Si pana la urma daca nu incerc nu o sa stiu niciodata daca am putut sau nu.iar daca nu pot renunt si gata. funda!

5 răspunsuri:
| MaryaLovGD a răspuns:

O prietena de-a mea nici nu stii cate face. O groaza si nu a murit, iar eu cum incep scoala ma dau la toate lucrurile pe care le vroiam sa le fac. In fine eu sunt genul care face mai multe de odata, dar daca ai incredere in tine si ai pasiune pentru toate, o poti face.
Sa ai o zi frumoasa.

| Aimy explică (pentru MaryaLovGD):

Iti multumesc si die pentru raspuns, daca ar fi si o a doua funda ti-as da-o!(totusi pacat ca nu e!)Si tu sa ai o zi si mai frumoasa!