| denisa20 a întrebat:

Stiu ca au fost puse multe intrebari de genul acesta dar sunt curioasa de un lucru. Din punct de vedere religios am fost creati de Dumnezeu dar oameni de stinta considera ca provenim din maimute, dar pe ele cine le-a creat? Logic ar fi Dumnezeu, nu? Dar pe Dumnezeu cine l-a creat?
Si credeti ca in 2012 va fi sfarsitul lumi?
Comform mayasilor cam asa ar fi...

6 răspunsuri:
| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Dumnezeu este cel care ne lumineaza. Ce maimute?
Si da, in Bilbie scrie destul de clar ceea ce a precizat @Oliana.
Tu citeste Biblia si te vei lamuri, crede in Dumnezeu si nu in alte zeitati si mai crede ca El ne-a creat si ca El este Stapanul lumii, al vazutului si nevezutului.
Nimeni nu te obliga sa faci ceea ce nu vrei, roga-te la Dumnezeu si El te va luminahappy
Numai bine!

| Hombre a răspuns:

S-a mai spus de multe ori si o mai spun inca odata; omul si maimuta au stramos comun si nu am evoluat din cimpanzeu asa cum afirma mereu "indoctrinati" pe aici.Cine la creat pe Dumnezeu, "liber cugetatori" nu pot raspunde la asta ei sustanand contrariul, dar poate ne lamureste "teistii".

| kayus a răspuns:

Mayasii nu au avut in vedere calendare pe termen lung, si incalzirea globala este un experiemnt pe termen scurt si a esuat asa si cu calendarul.
Mai sunt oameni care cred in Apocalipsa? si sfarsituri din astea "convingatoare " vai de mama lor de inculti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tind sa cred ca noi nu ni-am tras din maimute pentru ca daca mi-am trage din maimute de ce nu se mai transforma oamenii si acum din maimute? Asta`i intrebarea la care nu stim sa raspundem...Si cum dintr`o data mi-am inmultit asa mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cataclisme, cutremure, au existat dintotdeauna daca va uitati pe Wikypedia o sa vedeti ca de cand au fost atestate cutremurele s-au produs mii, eu nu stiu oamenii care scornesc asa ceva se mai uita si in alte carti sau numai in Biblie, mai vad si ei un Discovery, un National Geographic, zau sunt tare inapoiati si triogloditi, au trecut totusi 2010 ani de atunci, ce vor spune copiilor lor : mai vezi ca maine mori? Grava problema cu incultura, grava rau.
Se pare ca totusi Darwin a avut dreptate, de curand ma uitam la un reportaj pe Discovery unde era analizata cea mai veche antropoida din lume, avea in calcaneu un rest de os, specific pentru cataratoare, si mersul biped, sunt curioasa, inaintea ei oare cum arata omenirea, iti dai seama ca nimeni nu va sti vreodata, nici nu stim daca ideea de "Dumnezeu " a fost interpretata bine ca traducere pentru marul lui Adam a fost eronata, in zona in care se presupune ca s-a nascut Adam nu cresc meri. Marul acela cu siguranta inseamna altceva deci traducerea nu a fost corecta, asa si cu ideea de divinitate, ce a fost? stie cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum bine stii, nimeni nu poate spune cand va fi sfarsitul lumii si cum va fi. Nu stim noi oamenii, nu stiu ingerii, nu stie nici Fiul, ci numai Tatal. Este scris ca nu stie nimeni si, ni s-a spus clar ca vom avea semne cand va fi. Citeste Apocalipsa si vei vedea: vor fi cutremure, crime, neintelegeri intre oameni, nu se vor intelege mama cu fiica si tatal cu fiul, minciuna si ura va stapani lumea...etc. Si, apoi spune: cand toate acestea se vor intampla, sa stiti ca sfarsitul este aproape!