| Asdffd a întrebat:

Ce credeti despre sfarsitul lumi in 2012?

4 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Sfarsitul lumii poate sa fie si azi daca un nebun decide sa detoneze o bomba nucleara sau decide sa elibereze un virus mortal.

| 000iasmina000 a răspuns:

Deşi au existat o groază de profeţii apocaliptice de-a lungul vremii, foarte multe dintre acestea nu s-au adeverit, iar oamenii s-au speriat degeaba. Iată 10 dintre ele:

10 – Anul 79, după Hristos. Romanii au prezis sfârşitul lumii.

Filozoful roman Seneca a prezis că întreg pământul va fi acoperit de fum în anul 79, iar acela va fi începutul apocalipsei. Muntele Vezuviu a erupt, a făcut ceva fum, ce-i drept, însă nu a prevestit nici un sfârşit al lumii.

9 – 1666, anul în care viaţa se termină.

Mulţi dintre creştinii din Europa s-au speriat extrem de tare de anul 1666 pentru că, conform Bibliei, 666 este numărul diavolului şi prevesteşte sfârşitul. Marele Incendiu din Londra (2-5 septembrie 1666) i-a speriat şi mai tare pe oameni, care deveneau din ce în ce mai convinşi că acela era începutul sfârşitului.

8 – Cometa Halley

În anul 1910 oamenii au putut zări cu ochiul liber cometa Halley pe cer (pe care o putem vedea o dată la 76 de ani) şi au considerat-o imediat un semn rău. S-a declanşat stare generală de alertă şi s-a încercat găsirea unor soluţii. Din fericire, nu a fost nevoie de ele.

7 – Martorii lui Iehova

Încă de la începuturile lor, martorii lui Iehova au prezis că lumea se va sfârşi în anul 1914. Cum nu s-a întâmplat nimic în anul respectiv, de atunci şi până în ziua de azi aceştia spun tuturor că lumea se va sfârşi "în curând"!

6 – Pământul va îngheţa

Oamenii de ştiinţă au presupus că Pământul va îngheţa datorită schimbărilor atmosferice care se vor produce din cauza alinierii ciudate a planetelor. Până acum s-au întâmplat destule fenomene ciudate în ceea ce priveşte alinierea planetelor, însă Pământul nu a avut de suferit din pricina acestui lucru.

5 – Iisus, înapoi pe Pământ

Evangheliştii au spus că Iisus se va întoarce pe Pământ undeva în jurul anilor 80, însă acest lucru nu s-a întâmplat, evident. Mesia nici nu a apărut, nici nu a deschis cerurile şi nici nu a ţinut vreo predică…

4 – Cometa Halle-Bop, distrugătoarea lumii

În martie 1997 cometa Halle-Bop a fost zărită trecând deasupra Stonehange-ului, iar oamenii au privit acest lucru ca pe un semn rău. Ba că Lucifer va prelua conducerea lumii, ba că extratereştrii vin să ne invadeze etc. Din păcate, unii s-au şi sinucis din cauza asta, deşi nu aveau nici un motiv să o facă.

3 – Pământul, cuprins de ape

Specialistul Richard Noone a prezis în cartea sa din 1997, "Ultimul Dezastru", că planeta va fi cuprinsă de ape pe 5 mai 2000, atunci când, din cauza încălzirii globale, gheţarii se vor dezgheţa. Dar nu s-a întâmplat aşa…

2 – Un nou mileniu, un nou semn rău

Multă lume a considerat că intrarea într-un nou mileniu este un semn rău. Dezastrele vor începe să se întâmple pe rând, până când omenirea îşi va găsi sfârşitul. Dezastre naturale au mai avut loc, ce-i drept, însă deocamdată nu ne-a venit sorocul.

1 – O gaură neagră "regizată"

Ştiţi cu toţii de episodul de anul trecut, când câţiva oameni de ştiinţă din Elveţia au afirmat că pot stabili exact condiţiile în care a fost creată lumea, descoperind "particula lui Dumnezeu" (componenta magică care încheagă materia în univers), cu ajutorul unui accelerator de particule. Din această cauză toată lumea s-a panicat, determinându-ne să ne aşteptăm la dispariţia treptată a planetei. Scepticii se aşteptau ca experimentul să provoace apariţia unei găuri negre care ar fi putut înghiţi Pământul până în 2012, însă temerile nu au fost justificate. Până la urmă, nu s-a mai întâmplat nimic.

Aşadar, încă mai credeţi în diverse profeţii cu privire la sfârşitul omenirii?

Concluzia: Nu e sfarsitul in 2012!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La-ntrebarea-ti "epocala"
-lipsita de dumnezeu-
iti raspund cu-acest panseu :
E stupida si banala!

(poti sa faci tu un... eseu? )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 21. 12. 2012 implinesc 18 ani (deci clar nu vreau sa mor de ziua mea) deci nu va fi sfarsitul lumi