| Alexxx40383736 a întrebat:

Bună, tatăl meu este foarte agresiv, mereu ma înjura, ma face în toate felurile gen fraier, handicapat, bou, cretin.Ma bate și simt ca nu mai suport sa stau cu el în același apartament deoarece pe lângă ca ma înjura și ma bate mai și striga și o înjura pe mama, tin sa menționez ca uneori el când vine de la lucru se oprește la magazinul de la bloc și bea bere.Mama mea încearcă sa ma ajute dar nici ea nu poate sa facă mare lucru.Ieri tatăl meu s-a pus cu genunchii peste mine, m-a strâns de nas și m-a lovit peste cap și de o grămadă de ori m-a lovit cu forță sau m-a tras de par și pe mama o bătea mai demult.Am nevoie de ajutor

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Îți recomand să te sfătuiești cu mama ta despre ce este de facut, iar tatăl tău să nu afle aceasta discuție. Chiar ți-aș recomanda să te despărți de tatăl tău, pentru că mai târziu un astfel de comportament al unui părinte s-ar putea sa te afecteze grav psihic.

| Andreeush a răspuns:

Mama ta ar trebui să facă ceva, nu e normal să suporte așa ceva, pe lângă asta să își vadă propriul copil chinuit și bătut.
Spune-i mamei tale să îl reclame la poliție.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Teo29 a răspuns:

Mergi la o ruda, eventual impreuna cu mama ta. Se poate cere ordin de protectie mai simplu acum, prin politie daca va insista sa va faca rau. El probabil nu se va schimba curand, asa ca mai bine pleci din acel loc si iti vezi de viata, cautand solutii cum sa reusesti sa devii mai bun.

| Andra9pk a răspuns:

Nu e normal sa induri asa ceva. Si nici mama ta. Scapati de omul ala cat de repede se poate. E clar ca are probleme si de schimbat nu se schimba. Nimeni nu are obligatia de a sta si de a suporta un om cu asemenea comportament. Mama ta ar trebui sa se gandeasca la binele tau si al ei, sa mearga la politie si sa spuna ce se intampla. Este limpede ca tatal tau nu e in stare sa fie un exemplu pentru tine si nici un sot bun pentru mama ta. Daca tu si mama ta aveti urme de violenta datorita lui, va fi un mare + la politie.