| Trandafirii a întrebat:

Buna TPU anul acesta merg la colindat si urat cu sora mea de 9 ani si eu am 11 ani, si vom merge la aproximativ 20 de blocuri si toti de prin zona noastra dau cam cate 1 leu, si cam cat vom primi amandoua la un loc la colindat si urat la un loc? calculati!

Răspuns Câştigător
| scanappino a răspuns:

Nu da nimeni 1 leu
daca da sub 10 lei sa le spui ca is chitre
faci cam 30lei la o scara... depinde cat te tin picioarele

10 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

Daca ne spui cate scari au aceste 20 de blocuri si cate apartamente sunt pe fiecare scara, atunci am putea face un calcul.
La anul' si la multi bani!

| Trandafirii explică (pentru einsteinchen):

20 ap. fiecare scara

| einsteinchen a răspuns (pentru Trandafirii):

Presupunand ca un bloc are doar o singura scara, atunci suma MAXIMA ar fi, cum a spuc si ciumica, 800 RON.
Suma minima o veti vedea voi dupa ce va intoarceti acasa.

| Ciumica a răspuns:

Sunt multe metode prin care se poate calcule (deoarece pot fi blocuri cu 16 usi cu 20 sau cu mai multe sau mai putine usi si nu toate o sa raspunda la usa etc.), dar daca fiecare bloc are 20 de usi si la fiecare usa va da cate un leu, atunci o sa fie 2 lei *20 usi *20 blocuri = 800 de lei impreuna (400 tu, 400 sora ta), deci c-am pe aici ar trebui sa fie suma, daca s-ar intampla sa-ti raspunda fiecare usa sad
O zi buna!

| PrietenashXD a răspuns:

Daca ar deschide toti la usa si v-ar da 1 leu ati face cam 200 lei la fiecare, dar nu cred ca deschid toti asa ca cam 100 lei la fiecare. Funda!

| Borntohelp a răspuns:

600 de lei

| scanappino a răspuns:

1 leu dai la un tigan cersetor nu la un colindator. eu daca as merge cu colindul as scuipa pe leul acela si l'as returna. nu primiti colindatori daca le dati 1 leu

| silviuionut4621 a răspuns:

40 de lei...

| Ciumica a răspuns (pentru silviuionut4621):

Ma amuza matematica ta, ai calculat 2 lei *20 blocuri, presupun. Deci la tine ar insemna ca la fiecare bloc ar castiga cate 2 lei.

| Delia_Elena_Moanca_1994 a răspuns:

Nu cred ca ar raspunde totii... dar in jur de 100-200 lei vei face, sau chiar jum daca dau 1 leuwinking. Funda?