| Vladz11 a întrebat:

Cand iti cumperi un telefon nou trebuie lasat la incarcat 12 ore? happy Da/Nu, De ce?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E recomendabil sa lasi mobilul vreo 4 sau 5 ore si apoi il descarci de tot pana se stinge. Repeti treaba de cateva ori si gata.

| Puffy_9872 a răspuns:

Cand il incarci prima oara trebuie sa il lasi pana se incarca, telefonul trebuie sa fie descarcat de tot ca sa poti sa-l incarci.Asa trebuie sa faci cam o data pe luna.

| Alexakos a răspuns:

Trebuie sa-l lasi 14 ore sa se incarce de 2 sau 3 ori dar sa fi sigur fa de 3 ori dar trebuie sa fie inchis nu deschis, am facut prostia(cu unu dintre telefoane) si nu mi-a mers prea bine am ajuns acum (dupa 2 ani) sa-l incarc seara si dupamata(a doua zi) sa se descarce. si dupa prima folosire si a doua folosire trebuie sa astepti sa se descarce complet sa se stinga si il bagi la incarcat iar 14 ore si fara sa-l aprinzi, am avut pana acum 7 telefoane cu asta si stiu ce trebuie sa fac.

| moonlight_4210 a răspuns:

Buna,

Depinde, daca e baterie Li-ion, nu mai trebuie formatata bateria, daca iti iei un telefon Li-Pol (in general la Sony Ericsson) producatorul recomanda sa ii faci o formatare cel putin, dar totusi, cel mai bine e sa consulti manualul de utilizare, pentru ca si eu cand mi-am luat telefonul, cei de la magazin mi-au spus ca nu mai trebuie sa ii fac formatare, insa in manual scria ca pentru o durata de viata mai mare a bateriei e recomandat sa ii faci doua formatari (incarcat inchis 8 ore) si era baterie tot Li-Ion. Sper sa iti fie de folos.

| DRoGaTu_6099 a răspuns:

Trebuie sa iti formezi bateria ca sa te tina mult...trebuie sa o bagi la incarcat pana este full fara intrerupere apoi o lasi pana se descarca de tot pana cand nu mai poti sa apr tell...si faci asta de 3x asta pentru ati forma bateria s ate tina mult.