| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu am fost niciodata fericita de Sarbatori, mereu a existat o cearta in familia mea. Tata e cam vulcanic si inainte o batea pe mama cand eram eu mai mica(acum am 12 ani)Acum nu o mai bate dar si-a pastrat obiceiul prost sa bea rau cand se cearta cu cineva.Deci in orice zi importanta si care ar trebui sa fie frumoasa pentru mine mereu se intampla ceva rau, dar RAU.Nu mai suport,vreau sa cresc si sa plec din casa asta, si sa-mi fac o familie si sa pertec fericita alaturi de ea.Si cateodata noapte ma rog la Dumnezeu,si cand in "intreb"de ce se intampla asta, am tot feluri de vise ca imi moare mama(deci a fost oribil)si cu morti si fantome.Deci sunt chiar TRAUMATIZATA.Si cand nu se intampla ceva de Craciun incepeam sa plang pentru ca imi aminteam ce mult sufeream can eram mica.Cum sa scap de asta, chiar ma inspaimanata problema asta...

3 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Atata timp cat esti minora nu prea ai ce face. Tot ce poti sa faci la varsta ta este sa vorbesti cu mama ta si sa incerci sa o convingi sa il paraseasca pe tatal tau. Nu am sa inteleg niciodata femeile care stau acasa cu un barbat care le maltrateaza atat fizic cat si psihic. Ca sa nu mai vorbim ca existi si tu, un copil nevinovat, care ramane traumatizat pe viata din cauza lasitatii unei mame incapabile sa isi protejeze copilul. Cel mai bine ar fi sa vorbesti serios cu ea si sa o faci sa inteleaga ca toata situatia in care va aflati amandoua te face sa traiesti un cosmar de care este singura vinovata.

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns (pentru Amilik):

Pai chestia e ca si mama are 60% din vina. Mereu comenteaza si ii reproseaza asta.Si de parasit nu poate pentru ca nu are servici si nu prea am avea din ce traii.

| Amilik a răspuns (pentru acvilasurprinzatoare112):

Stii ca un serviciu iti gasesti doar daca iti cauti, nu? Daca mama ta se complace in rolul de femeie intretinuta de un bataus atunci soarta ta este petleciuta. Imi pare rau ca treci prin asa ceva pentru ca tu nu ai nici o vina in toata treaba asta, dar poate daca stai de vorba cu mama ta o motivezi si va incerca sa isi caute un serviciu ca sa puteti iesi din cosmarul in care va aflati acum. Bunici din partea mamei nu ai? Ati putea sa stati la ei pana strangeti niste bani ca sa puteti locui singure undeva. Exista si centre care ajuta femeile maltratate. Ai aici o lista cu aceste centre:
http://www.copilul.ro/......a1283.html
Acum conteaza in ce oras stai.