| Yasmin875 a întrebat:

Ieri m-am certat tare cu o fata.Ea a sărit prima la bătaie si i-am invinetit un ochi fără să vreau.Acum m-am împăcat cu ea și îmi pare rău că i-am invinetit ochiul.In cat timp o să-i treacă ochiul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Vanataia, denumita echimoza in termeni medicali reprezinta o pata rosie-violacee, bine delimitata provocata de ruperea unor vase de sange capilare in urma unui traumatism provocat de o lovitura violenta. Timpul necesar vindecarii complete a unui astfel de "ochelar" se produce intr-un interval variabil, care poate dura de la cateva zile (4-7) si pana la 2-3 saptamani uneori, fiindca retragerea si absorbirea de catre organism a sangelui inchegat, depinde de factorii care au provocat traumatismul cum ar fi : intensitatea loviturii, obiectul contondent folosit, varsta pacientului, modul de ingrijire si medicatia folosita. Este imposibil de precizat si/sau chiar si de estimat numarul precis al zilelor de "machiere naturala". big grin

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De uitat nu te va uita sa stii asta, i va trece in cateva zile

| DrGoogle a răspuns:

Spune-i sa puna niste varza sau carne cruda sa traga invineteala mai repede.

| DrGoogle a răspuns:

Iar de durat depinde de la organism la organism, stii vorba aia depinde cat e ''de buna de carne'' big grin