| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Trec la subiect, n-o mai lungesc.Am 23 de ani dar nu știu ce vreau de la viață,nu prea socializez, sunt introvertită, nu mă deschid ușor.Azi am ieșit să fac cumpărături, am stat vreo jumătate de oră la dulap uitându-mă la haine.Nu știam cum să mă îmbrac, am probat o rochie, nu mă simțeam ok in ea, apoi am luat blugi largi și cu un tricou la fel de larg.Imi spuneam când mă uitam in oglinda,,nu vezi că arăți ca un băiat"apoi am dat jos de pe mine,am luat altceva nu mi-a plăcut,la urmă mi-am zis,,stai că nu e important cum mă îmbrac, ce vreau să demonstrez? Am momente în care port rochițe, dar și momente in care port numai blugi largi.Sunt oare bipolară?
Uneori vreau să par mai masculin iar alte ori mai feminin.La fel și cu socializarea dacă sunt eu cu mine mă simt bine, sunt liniștită, dar când ies nu mă simt confortabil + că nu mă pot apropia de nimeni pentru că știu cât de parșivă e lumea

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti de munca, orice, numai sa nu mais tai in casa toata ziua ca statul inutil prosteste si infricoseaza, facandu-se antisociala si dificila.
Fa ceva cu viata ta, nu astepta de la altii sa te intretina si sa faca chestii pentru tine.

| Dismally a răspuns:

Nu esti bipolara si nici faptul ca esti introvertita nu este o problema. Cred ca problema ar fi mentalitatea, gandindu-te ca "știu cât de parșivă e lumea" o sa preferi sa stai in casa, nu vei socializa, nu vei cunoaste oameni si asta e drumul perfect spre depresie...

| mODIN a răspuns:

Eu am fost diagnosticat de psiholog ca fiind bipolar. Iti pot confirma ca nu are nici o legatura cu ce ai descris tu laughing

Cu privire la restul intrebarii: fa ce te face sa te simti tu comod, in limita decentei. Daca iti place mai mult cum arata pe tine hainele mai putin tipic feminine, poarta-le linistita. Doar nu incepe cu "nonbinary" si alte prostii si vei fi ok laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Ma aflu oarecum intr-o situatie similara laughing Si mie mi se intampla destul de des cand ma duc la magazin sa ma holbez vreo 5-10 min la raft incercand sa ma decid ce as vrea sa mananc sau ce as vrea sa port. La fel de introvertit sunt si eu, dar recent am descoperit ca de fapt mie imi place sa ies si sa ma distrez, doar ca pana acum, nu m-am simtit in largul meu niciodata cand ieseam cu oamenii. Aveam des insecuritati si ma gandeam la cum sa ma comport in jurul lor si distractia nu venea deloc. Chestia e ca tu de fapt iti creezi in mintea ta scuze cum ca oamenii sunt parsivi si e mai bine sa fii singura, cand de fapt preferi sa fi in bula de confort si sa fi singura, pentru ca asa ti se pare tie ca e mai safe. Am fost in situatia asta mult timp, regret ca a durat atat, si uneori inca mai am tendinte, dar fac tot posibilul si incerc sa scap de ideea asta.
Si gandeste-te ca eu am 25 de ani. Nu e prea tarziu pentru tine sa incerci cu pasi marunti sa schimbi modul de gandire. Fi tare, iesi mai des si improvizeaza pe moment pana iti intri in manawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori câte fețe am aranja și am face in fața oglinzi ori câte costume am purta și am schimba in fața oglinzi tot șifonați rămânem fără Dumnezeu in inima noastră și sufletul Nostru cu Adevărat. Sa ajuns sâne mințim până și în fața oglinzi cu privire către noi uitânunde la noi ca pe niște manechine ce trebuiesc schimbate cu fel fi fel de costume si haine și fel si fel de minciuni pentru?

| Standt a răspuns:

Nu. E doar singuratatea. Statul inchisa in casa, fara socializare, fara legatura cu lumea. Vei ajunge grav daca nu iesi din casa.

| LisaJulie a răspuns:

Majoritatea persoanelor introvertite sunt și indecise! Asta nu este un lucru chiar atât de grav, poți încerca o ieșire în natura și sa vorbești cu oameni la un picnic sau o plimbare prin pădure! Unora nu le place sa socializeze deoarece au stat toată viața în medii sufocante cum ar fi orașe mare unde multă lume este superficiala și te judeca din orice! Poți încerca să schimbi mediul

| MistarGoGu a răspuns:

Daca NU încerci cate ceva NU ai de unde sa stii! Adevarata " viața profesionala " este dupa 30 de ani! Ai tot timpul sa experimentezi cam tot ce vrei! Boala introvertirii se trateaza la psiholog *( asta Daca nu Ai rusinea tipic românească de mers la psiholog )! Da asa este lumea are 5-10 măsti *( una pentru rude, alta pentru colegii de munca, alta pentru sefi...&& so on ) Daca tu te pui la mintea fiecaruia si pui la suflet ce zic nici la mănăstire nu te poti " refugia " ca si acolo mai bântuie copii lui Scaraoschi!

| MistarGoGu a răspuns:

Trebuie sa ai un talent din care sa faci o preocupare part-time la inceput sa te destinzi, usor sa cunosti lume cu hobby-uri sau talente ca al tau!

| MihaiMB a răspuns:

În primul rând, tu nu trebuie să te gândești că toată lumea este parșivă, în viață dai de tot felul de oameni, tu trebuie doar să îți dai seama cu cine merită să ți legătura și cu cine nu, nu judeca oameni după aparențe că s-ar putea să dai la o parte acele persoane importante, comunicarea este cheia. Despre ținută eu zic că atâta vreme cât este în trend și este ceva decent, nu văd care ar fi problema