| Byanka21 a întrebat:

Vreau sa cumpar un Yorkshire Terrier dar il vreau din pet-shop. Stiti un site in care sa vad caini dar si accesoriile? Am intrat pe cateva dar nu arata decat accesorii. Dar vreau sa fie pui aproape nou-nascut.

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa cumperi catel din pet-shop.cel mai indicat este sa cumperi direct de la canisa.

2 răspunsuri:
| AndraCB a răspuns:

Sustin cu tarie celelalte raspunsuri. Cauta pe net despre "fabricile de catei". Si te vei lamuri. Am auzit persoane carora le-au si murit. Pe deasupra, Pedigree-ul e fals(Pedigree-ul reprezinta Cartea de Origine, in care sunt mentionati parintii pana la a patra generatie, impreuna cu toate premiile castigate la concursuri pana in momentul respectiv). Pentru ca un caine cu pedigree se cumpara numai de la crescatori care au canisa, ti-l dau personal(in nici un caz nu ii vind la duzina catre comercianti!) si pretul sare, la orice rasa, de 1000 de euro. Daca nu iti permiti unul cu Pedigree, sau daca nu vrei sa il duci la concursuri, cauta oameni persoane fizice care au Yorkie si l-au imperecheat. Trebuie sa gasesti. De asemenea, canisele care au anunturi de genul : Canisa X vinde pui din rasele A, B, C, D, E, F,..., Z, sunt iar tepari, pentru ca un crescator se axeaza pe o rasa, maxim doua, pentru care dezvolta si o pasiune. Iar varsta este de 8-9 saptamani, dupa vaccinare(la 8 saptamani) si deparazitare. Mult succes. Daca vrei sa te ajut mai mult, andracb1@gmail.com

| Rogue a răspuns:

Puii trebuie tinuti langa catzea minim 7-8 saptamani, pentru a se dezvolta sanatos. Nu iti recomand sa cumperi din pet-shop-uri, pentru ca de obicei animalele din magazine provin din crescatorii, deci sunt crescuti exclusiv pentru profit si pot dezvolta tot felul de boli. Sfatul meu este sa iti cumperi de la un crescator particular de incredere cu posibilitatea de a vedea si parintii puiului sau si mai bine, adopta de la un centru din orasul tau! happy