| MasterGamer1995 a întrebat:

Nu vreau sa am un "aer filozofic" dar am doua intrebari de la care vreau raspunsul oamenilor:
1. Ati citit vreodata de pe o foaie alba?

2. Credeti in imaginatia exacta?
Prin exacta vreau sa spun. Fara imagini vizuale..Doar gandul.
Multumesc!
Scuzati categoria. As dori ca intrebarea sa primeasca cat mai multe raspunsuri. Ofer funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

1. Nu poti citi nimic de pe o foaie alba, cel mult sa descrii ceea ce vezi pe acea foaie(cute, asperitati etc) sau sa iti imaginezi ceva ce ar putea fi scris pe acea foaie(facand legatura cu intrebarea a doua).
2. In general imaginatia este un proces psihic cu ajutorul caruia se creeaza in "sinea"/mintea noastra diverse; ex: imagini, obiecte, sunete, senzatii. Lucrurile rezultate in urma procesului de imaginatie sunt creeate cu ajutorul a ceva deja vazut, sau despre care am auzit. Totusi, exista cazuri in care ne putem imagina lucruri sau sunete pe care nu le-am auzit sau vazut niciodata, sau doar in procent extrem de mic. Poate ca exprimarea ultimei propozitii nu este chiar atat de explicita, dar dau un exemplu, cand eram la gradinita, am auzit prima data de cuvantul "satelit", tot ceea ce stiam despre acel satelit este ca era un obiect imens care "zbura" pe deasupra pamantului, foarte sus. Nu stiam nimic despre cum arata sau ce facea, totusi, in acea seara am visat un fel de satelit, asa cum subconstientul mi-a indus ca ar putea arata, era mare, auriu si pe el erau tot felul de rotite ce se miscau, mecanisme etc. Deci, da, imaginatia exacta exista, in cazuri izolate si rar, dar exista.

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

1. de pe o foaie alba pe care era scris ceva, am citit.
2.Cauta definitia imaginatiei.Imaginatia interactioneaza cu gandirea, se sprijina foarte mult pe operatiile gandirii, dar imaginatia nu inseamna gandire.Imagiantia porneste de la imagini/informatii interne pe care le prelucreaza cu ajutorul proceselor ei si cu ajutorul operatiilor gandirii pentru a obtine noi imagini, reprezentari care mai tarziu pot fi valorificate in produse originale.

| Teardrop a răspuns:

1. Ati citit vreodata de pe o foaie alba?
Drăguţă întrebare. Da, am citit şi de pe foi albe, şi de pe imagini când eram mică. Mă uitam pe ultima foaie a unei cărţi, care de obicei era albă, şi îi "citeam" mamei, inventând o nouă poveste. Sau mai "citeam" de pe cărţile cu imagini.

2. Credeti in imaginatia exacta?
Eu sunt o fiinţă vizuală, nu prea pot să gândesc fără să îmi pun în minte o imagine, aşa că nu prea înţeleg la ce te referi prin "fără imagini vizuale". Bănuiesc că doar orbi din aştere pot gândi fără imagini vizuale, idk...

| MasterGamer1995 explică (pentru J0B0MAT):

Nu m-ai convins.

| J0B0MAT a răspuns (pentru MasterGamer1995):

In legatura cu ce, cu imaginatia?