| Ioaana75 a întrebat:

Buna ziua TPU.
De mult mi-am dorit un catel,asa ca mi-am spus sa imi cumpar unul. L-am primit cu dragoste maxima,am si am avut grija pana acum foarte multa. Nu ii lipseste nimic, chiar ma bucur ca este mereu fericit, jucaus, sanatos..multumesc lui Dumnezeu!
Bichonul meu havanez are 2 luni jumate ( pe 8 iunie face 3 luni ) si i-am facut ultimul vaccin si mai astept 2 saptamani pana sa iesim. De asteptat mai am o saptamana.
I-am cumparat lesa si ham pentru el. Stau la bloc, la etajul 7. M-am gandit sa il scot pe hol unde e curat si nu e nimeni,sa probez hamul si lesa sa vad cum reactioneaza acesta laughing)
Zis si facut. I-am pus abele chestii pe el,dar reactia lui a fost cam nasoala laughing)). S-a pus pe burta si era cam suparat ca i-am pus alea. Nu venea de nici un fel si cand ma gandesc ca mai am o saptamana si iesim afara... Parca vad ca o sa se puna in fund sau pe burta pe trotuar si imi va fi cam naspa. laughing)
Il iubesc enorm si ii vreau binele in totalitate.
Va rog,dati-mi si mie niste sfaturi. Ce sa ii fac sa iesim. sa nu mai fie asa? Am nevoie neaparat de sfaturi,va rog.
Cine are sau a avut catel,sa-mi dea un sfat pentru ca orice m-ar ajuta.
Si ce i-as mai putea da de mancare? I-am dat si bobite pentru el,starter si conserve de puppy,dar regulat, nu mereu.
Va multumesc :* Scuzati categoria, dar caut UN RASPUNS/SFAT URGENT!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mic si drăguț, sa i ti traiasca, cățelusul, e băiețel? E mic si supăratlaughing

| Ioaana75 explică (pentru anonim_4396):

Da,e baietel laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioaana75):

Sa i ti traiască draguță Ionica, dar tu citi ani ai?

| Ioaana75 explică (pentru anonim_4396):

Nu contează vârsta mea. Am pus o întrebare legată de catel, nu de altceva. Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ionico, cum il cheamă pe cațelusul tău, el are 2 luni si jumatate, dar tu draguță domnisoară citi anisori ai? Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji, o sa se obisnuiasca sa poarte hamul si lesa, chiar daca la inceput nu e prea incantat.
De fiecare data cand i le pui, da-i o mica recompensa (tu stii ce ii place mai mult). Dupa ce o sa il scoti afara nu o sa mai fie nevoie (asta nu inseamna ca nu poti sa ii dai daca vrei), pentru ca dupa cateva iesiri o sa stie ca urmeaza sa il scoti afara cand ii pui hamul si lesa si o sa le accepte chiar cu placere.
De mancat ar fi bine sa ii dai deocamdata numai mancare speciala pentru caini, pana o sa vorbesti cu un veterinar care sa iti zica ce mancaruri ai putea sa ii mai dai, pentru ca multe din alimentele pe care le mancam noi sunt foarte daunatoare pentru catei.

| ridhimagupta a răspuns:

Asa au facut si ale mele se va invata treptat cu lesa si hamul eventual ca sa stie ca e preciat cand face ceva bine dai la fiecare lucru corect pe care il face o bucatica mica di ceva ce ii place lui.iar la capitolul mancare nu te sfatuiesc cu conservele si niciun caz NU i lua boabe de la Pedigree, Chappie, Darling pentru ca sunt cancerigene stiu ce spun ca lucrez la adapost.bafta sa iti traiasca si sa te bucuri de el

| Ioaana75 explică (pentru ridhimagupta):

Va Multumesc la fel ❤️
Multumesc si pentru sfat, o sa tin cont!