| zurick a întrebat:

Care credeți că este cea mai nefolositoare materie din școala românească? De ce?

25 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu stiu daca e cea mai nefolositoare dar cea mai plictisitoare si urata este cu siguranta matematica..Asta e doar parerea mea.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cea mai inutila materie din scoala care se face din ce stiu indiferent de profil, ceea ce e o prostie, e latina.

Putem polemiza pe marginea subiectului astuia cat de mult putem. La un profil real, latina e absolut inutila, sa mai faci si 4 ani de latina e chiar criminal. Lumea ar trebui sa inteleaga ca in scoala ar trebui sa se cultive si talentul si tendintele native.

De-asta as spune ca desenul, muzica, latina si religia ar trebui sa fie materii absolut optionale. Trebuie sa fii de un ridicol absolut sa spui ca e normal sa notezi cu acelasi barem la muzica spre exemplu pe cineva dotat cu voce si pe un afon. Nici "materia" numita sport nu e menita sa ne "educe" greutatea in conditiile in care la sport se sare capra si se fac exercitii la saltea, si apoi avem pretentia sa notam la fel cu ceilalti un copil care e gras, asta e, se intampla, si urli la el sa sare capra si-l notezi prost ca nu poate, fizic.

Scoala romaneasca are multe, foarte multe absurditati.

| RAY a răspuns:

Sunt multe materii care pur si simplu nu au sens in ceea ce vei face in viata, uite un exemplu pentru un om simplu care lucreaza 8 ore intro fabrica ce importanta are matematica de liceu pentru el? sau fizica, chimia, latina, biologia etc in realitate in primi 5-10 ani dupa terminarea scolii vei uita cam 70/90% din ce ai invatat in 12 anii de scoala, eu stiu in domeniul meu persoane care au terminat facultatea de informatica le spui de bios se uita la tine mai rau ca un cioban ca habar nu au, sunt copii de 12, 13 ani care creaza jocurii 3d,persoane normale fara nici o legatura cu informatica da editeaza in photoshop, la ce ne ajuta scoala? nu stiu cu ce, in Romania se invata foarte mult,matematica din facultate din Germania la noi o inveti la liceu incredibil, invatam prea multe,mintea noastra nu-i un hard care stocheaza date nu, pana scoala romaneasca nu intelege mintea umana care nu a evoluat robotic nu va evolua niciodata, trebuie sa invatam, a invata inseamna a isi fi de ajutor tie personal, degeaba isi spun pamantul e a treia planeta de la soare daca tu esti mancat de datorii, ce mi-a placut mie in special a fost logica cel mai mult si istoria

| T0T a răspuns:

Mă întreb de ce ai ținut să specifici din școala românească. Nicio materie nu e nefolositoare, numai că unora le trebuie ceva, altora altceva.

| zurick explică (pentru T0T):

O fostă colegă a plecat împreună cu familia ei în Suedia.Aceasta mi-a povestit că pe lângă alte materii,învață să gătească, să coase etc.
Și mă gândeam la ce nu poți învăța aici sau la materiile care nu sunt bine structurate (se pune baza pe tocit, nicidecum pe înțeles, practică, astfel se trece pe lângă școală fără ca neapărat să rămânem cu ceva)

| R0R0 a răspuns:

Eu cred ca sportul e nefolositor mai ales cand ai un profesor dur care te pune si pe frig sa alergi in short.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. Toate sunt folositoare daca sunt predate cum trebuie, inclusiv religia. Problema este stilul de abordare al profesorilor.

Referitor la latina, nu este chiar atat de neoflositoare precum zic unii. Pe mine latina m-a ajutat extrem de mult, chiar in invatarea unei limbi germanice. Orice limba are anumiti termeni (mai ales cei mai tehnici) care provin din latina si trebuie folositi corect. Nu numai in a-i intelege dar si in a-i folosi, pentru ca acesti termeni de exemplu, pentru o limba germanica sunt iregulati (pentru ca nu folosesc regulile limbii germanice). Pentru mine, partea asta, pentru ca aveam o baza in latina, mi s-a parut cea mai usoara. laughing
Iar daca vrei sa inveti o limba romanica este extrem de utila. Daca limba ta este romanica si mai ales daca limba ta nativa este germanica.

Insa utilitatea unei materii depinde de individ in parte. Nu cred ca exista niste materii utile sau inutile, la modul general vorbind. Imi pot imagina ca unei persoane careia ii place matematica si uraste limbile nu o sa vrea sa invete nici latina, nici franceza ori vreo alta limba straina. Asa ca din perspectiva asta este destul de personal. Pentru mine, matematica avansata este inutila. Insa, am ajuns intr-un punct in care nu credeam ca voi folosi matematica avansata, latina si anatomia (noroc ca mi-a placut) si am fost fericita ca am facut chestiile astea in liceu. Deci, in functie de preferinte, da, poti spune ca unele materii sunt inutile. Insa, viata este imprevizibila si uneori te pune in locuri in care nu credeai ca vei ajunge, iar atunci vei fi extrem de recunoscator pentru cunostintele pe care le-ai capatat in alea doua ore de latina sau de matematica pe saptamana. Din cauza asta, la modul general vorbind, chiar nu poti spune ca exista materii inutile, ci doar materii predate prost.

| RAY a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Sunt multe cuvinte in olandeza de origine latina?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat in olandeza de zi cu zi, dar in limba academica sunt destule, precum "casus", "laboratorium", "stadium", "doctorandus", "criterium" etc pe care daca vrei sa le folosesti corect sau daca vrei sa le pui la plural, nu folosesc terminologia limbiilor germanice, ci terminologia limbii latine. Pentru ei astea sunt exceptii. Pentru mine nu. Au fost floare la ureche pentru ca nu trebuia sa stiu regulile limbii olandeze ca sa le pun la plural. laughing

| RAY a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da si in germana cand vorbim de medicina, biologie, chimie, fizica etc multe cuvinte sunt latinesti pentru ca au origine din vechime, in engleza 25% sunt cuvinte din latine dar de ordin stiintific ce tu ca m simplu nu te lovesti, si mie imi place studierea vechilor limbi, vream sa invat germana veche, chiar m-am interesat de engleza veche care seamana cu germana de azi

Răspuns utilizator avertizat
| Suck a răspuns:

Istoria...nu te ajuta cu nimic şi nu e exactă, profesorii se contrazic între ei şi cu manualul, o porcărie şi multe întâmplări sunt inventate. Mie personal nu-mi pasă de ce a fost în trecut, sunt trecător în viața asta deci încerc să pun cât mai puține întrebări şi să trăiesc cât mai mult.

| Deaad a răspuns:

Din punctul meu de vedere, desenul.
Ar trebui predat numai la gimnaziala si la scolile de arta, care se specializeaza.
Nu vad de ce ai nevoie de asa ceva la mate-info sau economic sau filologie.

| Aberdeen a răspuns:

Educatia tehnologica din clasele generale, din punctul meu de vedere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latina, limba moartă.
Mă enervează, fac de 4 ani şi nu ştiu nimic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Limba romana se trage de acolo cum sa nu sti nimic, macar sti originiea limbii latini?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Of, măi Ray.
Ziceam că nu ştiu să vorbesc în latină, crede-mă că stau bine la capitolul cultură generală. Nu mă descurc cu declinările, gradele de comparaţie, timpurile verbale...nici cititul nu e uşor în latină.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg lia, sincer nu am invatat latina reodata sa ma pronunt

| Drolja a răspuns:

Toate, pentru că și așa oamenii le știu pe toate deja, da?!

| Cσcσ a răspuns:

Dupa parerea mea, educatia tehnologica (se face in scoala generala).
Pa!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Religia, ed. antreprenoriala, muzica, desenul, sportul. thinking

| FrateleAndrei a răspuns:

Matematica.Ar trebui scoasa din clasele mari.

| Awwwww a răspuns:

Latina.Nu-i inteleg rostul.Cum zice si poza aia de pe facebook, nu va veni Cezar sa comande nu stiu ce in latina laughing. Si matematica din liceu, cand o sa-ti trebuiasca in viata radicalii sau functiile?

| anonima480 a răspuns:

Toate materiile sunt folositoare, toate te ajuta in viata si in viitorul tau. intr-adevar, sunt cateva materii care nu prea o sa ne trebuiasca in viata, ex:muzica, desenul, sportul....si aceste materii sunt folositoare, dar nu asa de importande precum matematica, romana, geografia...

fundita? :*