| andrei123 a întrebat:

Care sunt cele mai usoare limbi straine pe care le poti invata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii gramatica orice limba iti poate parea usoara, dar cea mai usoara si mai apropiata romanei este catalana(valencia), a doua limba in spania si obligatorie in scoli.are 3000 de cuvinte care se scriu la fel, inseamna acelasi lucru si se pronunta la fel ca in romaneste.italiana si spaniola sunt doua limbi care se aseamana cu romana, dar catalana este mult mai apropiata de romana decat italiana de exemplu.

32 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Chinezarolling on the floor
Haideti sa va zic si un banc:
-Cum isi pun chinezii numele la copii?
-Arunca pe scari o oala, si sunetele care se aud atunci cand cade vor fii numele copilului.laughingbig grin

| fluturas a răspuns:

Tziganeaskalaughingromaleslaughing

englishwinking

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Engleza, italiana, spaniola

| juniper a răspuns:

Si pe yahoo a scris ca engleza e cea mai usoara de invatat

| inna a răspuns:

Spaniola si italiana.

| Gabry a răspuns:

Parerea mea: engleza, spaniola si rusabig grin

| ViVi a răspuns:

Engleza si italiana

| crisS a răspuns:

Engleza & Franceza

| danutza a răspuns:

Pt mine franceza happy

| ellene a răspuns:

Engleza, spaniola, italiana, franceza.

| lily09 a răspuns:

Cele care ti se par tie usoare

| YepIsSuspended a răspuns:

Engleza, italiana, spaniola si francezahappy

| viki a răspuns:

Franceza, dupa parerea mea.

| Lary a răspuns:

Engleza si spaniolabig grin

| Alecรsutรa a răspuns:

Spaniola si italiana. Conteza de persoane unor oameni li se pare usoara lb chineza, indiana ori rusa. Deci conteaza daca iti place lb aceea asa ca atunci o inveti mai usor ai instignul ala de a o invata.

Răspuns utilizator avertizat
| GreenSky a răspuns:

Spaniola, franceza, italiana...si eventual portugheza...
pentru noi, romanii sunt mai usoare pentru ca au la baza limba latina...

| Helene a răspuns:

Ptr mine francezaaaa.si engleza se invata usor

| diana a răspuns:

Spaniola si engleza.*:

| Gexu a răspuns:

Italiana si spaniola sunt limbi latine si se pot invata destul de repedewinking si franceza. engleza nici de cumwinking

| Nikita a răspuns:

Pentru noi, fanceza.

| AtenA1991 a răspuns:

Dupa parerea mea cele mai usoare de invatat sunt engleza si spaniola...eu am reusit :p... dar daca ai vointa poti invata multe alte limbi straine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omidaaa janes romanes? laughing diches tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaniola, eventual italiana, fiindca se aseamana foarte mult cu limba romana, fiind tot limbi de provenienta latina.
Engleza, fiindca o auzi peste tot (filme, muzica, pana si configuratia calculatorului), chiar si involuntar tot mai retii ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Germana... mie mi se pare usoara dar este foarte grea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, eu nu stiu, eu italiana am invatat-o foarte usor da carei mai usoara franceza ori spaniola?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai usoare limbi sunt:Franceza, Engleza, Spaniola, Italianasi poare si Latina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cele mai usoare limbi straine sunt engleza si spaniola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ANONIM: eu cred ca cea mai usora limba este latina cu romana chiar si italiana cu spaniola