| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti prin asta: "Mintea neluminata se ridica spre adevar prin lucruri materiale."?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nimic.
Adevarul e ceva mult prea greu, ca sa zici ca-l atinge orice prost cu bani.

| dullcat a răspuns:

Ce sa intelegem, baietelule, din moment ce lucrurile materiale nu duc la niciun adevar al sufletului sau al realitatii, ci maidegraba la fals?

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Nu stiu scumpo, spune-mi tu ce intelegi. Ce este adevarul pana la urma?

| J0B0MAT a răspuns:

Cine a spus asta?
Prost, deștept tot vezi dacă îți arde casa.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Asta scrie la intrarea in catedrala Saint-Denis. Desi traducere si adaptarea in romana se poate sa nu fie cea mai corecta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi da, nu e o mare filosofie.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Prost, destept, n-o sa iti vezi niciodata casa arzand daca esti orb sau daca ai ochii inchsi.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți lua orice alt exemplu. Orbii pot simți, auzi, mirosi.

| Ilovedinero a răspuns:

Ca mintea unui prost se reflecta in lucrurile pe care le face

| Parakeets a răspuns:

Nu știu sincer, să dau un răspuns concret, dar ador, îmi place cum sună. happy

Dar ca să încropesc oarecum o idee, mă gândesc logic, că oamenii care sunt pragmatici, nu se mai gândesc și la suflet, la studiu intens, la a face lucrurile mai bine ci gândesc pragmatic, să fac și să am. Adică nu se mai gândesc spre exemplu, să zicem dacă au eșuat într-un domeniu, o vor lua iar de la capăt, doar pentru că acel ceva e pasiunea lor și doar aia le aduce satisfacție sufletească și pace ci aleg n alte căi, prin care pot obține lucrurile materiale pe care societatea le promovează.
E dacă vrei ca în mafie. Mafia nu se mai gândește la nimic, ci doar la faptul că vor mai mulți bani și mai multă putere și aia e. Nu se mai gândesc la moralitate, la legalitate ci doar la scopul lor. Adică și aici implică o oarece iluminare, dacă o ai, oricât ți-ai dori luxul și tot luciul vieții și poate chiar mai ușor (deși nu susțin că munca de mafie, e muncă easy, e mai a dracului uneori) dacă tu știi că există cineva peste tine și un cod penal, oricât de bun sau rău ar fi, o moralitate ancestrală, dincolo de orice concret, pe care apropo și trebuie să o descifrezi, ei bine, atunci da, trebuie să fii iluminat și să lași până la urmă planul ăsta material.
Pentru că dacă o gândim simplu expresia asta, o gândim așa material - plan material și tot ce se vede cu ochiul liber și e tangibil, palpabil și planul mai profund, mai abstract, care nu e tangibil oricui, ci doar căruia are ochi și urechi și ambiție ori dăruire și spirit să-l vadă și atingă. Și timp să-l asimileze.

| ZokoZEW a răspuns:

Mintea omului nu are limitări de gândire, astfel că realitatea pe care mintea sa o creează este goana după bani!