| StrongHeart a întrebat:

Ce parere aveti despre romglezi?
Adica genul de oameni care folosesc intr-o propozitie 7 cuvinte in romana si 6 in engleza.
Este un efect al globalizarii sau doar aroganta si snobism?

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Am o problemă cu asta, de ce să mint.
Chiar mă enervează atunci când după o frază în română, urmează alta în engleză.
Nu înteleg motivul pentru care cineva ar face asta. Este un obicei nepotrivit, părerea mea.

| StrongHeart explică (pentru Ofiintă):

E snobism, chiar daca o face fara sa isi dea seama, e un obicei prost care vine din snobism, eu stiu bine lb. engleza dar chiar si daca imi vine in minte sa zic in engleza, fac efortul sa traduc ce vreau sa zic rapid in minte ca nu ma doare creieru pentru atata lucru.

| Celcestietot a răspuns:

In majoritatea cazurilor, foarte multi dintre ei sunt niste aroganti cu fite, avand vise hedoniste pe banii mamei si a tatalui, cu Iphone-ul in mana si bunul simt uitat in buzunarul de acasa. Vocabularul acestora a fost adoptat in vorbirea curenta datorita unui vocabular sarac, asta am observat. Nu o parere prea buna, si daca urmaresti atent, vei vedea ca avem si noi pe site romglezi.

| siriusblack98 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I haven't o opinie. laughing
Everybody face ce vrea. tongue

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Well dear I'm dezamăgit sa aflu ca you are așa. Te anunț ca începând de acum, our friendship is over. Good night sa aihee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Je suis aussi very disappointed. sad

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as iesi cu una care vorbeste asa
In sensul ca nu as crede ca avem compatibilitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici dacă îți pare o persoană interesting?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma zgarie pe cap romgleza degeaba cum e interesting in loc de interesanta
Nu e bun startul si de a doua zi incep sa corectez toate cuvintele din engleza amestecata deci nu ajungem departe ne plictisim in doua zile

| hxneymiilk a răspuns:

Idk, deseori mă regăsesc spunând chestii în engleză. Pe YT vorbesc în "ingliș" și acum spun și în viața reală so...