| rabbit2014 a întrebat:

Ce parere aveti despre violenta domestica? Am vazut pe youtube 2 fetite s-au batut iar una dintre ele a a scos un briceag si a injunghiat-o pe cealalta. Am o prietena care ia bataie cu pumni si picioare de la sotul ei. Am vazut pe strada un copil cu mama sa, copilul s- a impidicat si a cazut iar mama lui l-a batut ca de ce a cazut. Si sunt fel si fel de cazuri. Daca ati fi intr-o situatie de genul asta, ati avea curajul sa puneti stop?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ai vrea, zice ori face, lumea ramane la fel de inculta. nu se va schimba niciodata. va continua pentru todeauna, parinti care beau ca porcii, in special baietii de mici vazand asta la tatal lor, cand cresc beau crezand ca sunt nisste barbati, dar de fapt sunt niste scursuri pamantesti care trag pe toti de langa ei in jos. inloc sa fie cineva de care se sprijina familia va fi un nimic. (cica stalpul casei). nu multi sunt care vad parinti betivi si ei toata viata nu se ating de asa ceva, numai sa demonstreze ca nul la fel ca ei,(dar de cei de langa ei, gen "prieteni" si altii vor fi luati de prosti, ca nu se ating de bautura, dar nu stiu care e teribilul adevar) la fel si cu violenta (care proneste deseori de la betie) si droguri si altele

5 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Eu una spun STOP violenței domestice. Nu sunt de acord cu așa ceva.
Fetițele acelea nu au 7 ani de acasă sau poate că nu au familie și nu au fost învățate cum să se comporte.Sunt multe cazuri și reale.
Doamne, îmi pare rău pentru prietena ta. Nu merită să stea cu el deloc! Căci nicio femeie nu merită să fie lovită oricât ar greși ea! Femeile sunt făcut pentru a fi iubite, nu pentru a-și vărsa furia.
Mama acelui copil în loc să-și facă griji dacă a pățit ceva bebițul ei, îl bate. Foarte urât.
Am fost și eu în situația asta, eram maxim îndrăgostită de un băiat, fiind naivă acceptam orice, chiar și să țipe la mine până când a ajuns să-mi dea un pumn în picior. Am tăcut, și când am ajuns acasă m-am despărțit de el. Nu sunt de acord cu violențele domestice în niciun caz!
Bine, alte fete/femei stau cu persoana iubită chiar dacă sunt bătute pentru că nu pot sta fără ei. Așa cred ele, dar nu e așa. Sunt multe de dezbătut pe această problemă.
Interesantă întrebare!

| rabbit2014 explică (pentru mimiwewem):

Ai drepatae, s- a ajuns prea departe cu tot

| sublime89 a răspuns:

Violenta domestica este o consecinta directa a nivelului de educatie din tara noastra, si nu numai. Doar un om needuat, care nu-si poate exprima punctul de vedere decat prin forta, poate atinge un asemenea nivel de salbaticie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai drept exemplu filmul "Enough" cu Jeniffer Lopez, in care e si ea batuta de sotul ei, si ma iare si un copil. Uite-te la film.
Intr-o asemenea situatie, singura solutie e ''stopt''.

| only2k a răspuns:

Aşa ceva nu trebuie să se întâmple! Eu spun "STOP!" sunt total împotriva acestui lucru. Nimeni nu ar trebui să ia bătaie :* dacă cineva vrea să se bată să se ducă la box >big grin