| Demeister a întrebat:

La noi în România, de ce se întâmplă aşa de multe cazuri de violență domestică mai ales împotriva femeilor?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza educatiei, inca din copilarie.
Fetele se joaca cu papusi, iar baietii se bat "ca soldatii".
Daca ar invata si invers, atunci lucrurile au sta mai echilibrate si printre adulti.

| alexandrualind a răspuns:

Suntem plin de hoti. Fetele au mai putina forta si primesc mai usor bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o reuniune de femei din toata lumea, se ridica nemtoaica si spune:
- Eu i-am spus barbatului meu... Hans, de maine tu gatesti. Prima zi nu am vazut nimic, a doua la fel, a treia l-am vazut pe Hans ca se duce in bucatarie si pregateste mancarea, pune masa, eu m-am pus numai la masa si am mancat.
Celalalte femei:
- BRAVO, BRAVO!
Se ridica frantuzoaica si zice:
- Eu i-am spus barbatului meu... Jean, de maine tu speli hainele. Prima zi nu am vazut nimic, a doua zi nimic, a treia zi l-am vazut pe Jean cum scotea hainele din masina de spalat si le intindea la uscat.
Celalalte femei:
- BRAVO, BRAVO!
Se ridica romanca:
- Eu i-am zis barbatului meu... Ioane, de maine tu iti calci camasile. Prima zi nu am vazut nimic, a doua zi nu am vazut nimic, a treia zi am inceput sa vad putin cu ochiu stang. laughing

| Kandia15 a răspuns:

Nu se intampla numai la noi. De ce se intampla? Probabil de la alcool si incultura

| KNST a răspuns (pentru Kandia15):

De acord 100%. Bineninteles, este valabil pentru ambele sexe.

| Jager a răspuns:

Alcoolul, suparari vechi, sau repeta ce a vazut la parintii acestuia.

| KNST a răspuns:

Pentru ca lumea este needucata, iar politia nu duce campanii de prevenire.
Nu conteaza ca esti barbat sau femeie, atata timp cat esti putin mai sus decat o meduza, la nivel de gandire.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Sa-ti explic ceva:
Barbatii mereu sunt violenti ( nu toti ) si se cred in universul lor.Si e foarte pacat sa dai intr-o femeie

| KNST a răspuns (pentru MarianaNiculescu):

Violenta deriva din prostie, indiferent ca esti barbat sau femeie. Postarea ta este cel putin misogina.

| MarianaNiculescu a răspuns (pentru KNST):

Parerea ta

| Mih4IxD a răspuns:

90% din cazuri sunt din cauza educatiei din familie si ceea ce vad copiii care bineinteles copiaza. Nu zic ca e vina copiilor si nici a parintilor ( nu in mare parte). E din cauza celor batrani si comunisti, care "pe vremea lor" stiau doar ca barbatul este capul familiei si el ia deciziile, iar femeiea este cea care spala, calca, face mancare si are grija de copii. Bineinteles ca atunci cand nu le convenea ceva poc loveau. Nu ii oprea nimeni, femeile la vrea aceea nu puteau face nimic. Si bineinteles ca parintii din ziua dea azi au vazut asa la parintii lor (batranii nostri) si au inceput sa copieze (involuntar). Dar sa fim sinceri este si vina femeilor care traiesc in lumea lor "limitata" transmisa de la mame care nu puteau face nimic si le era prea frica sa se desparta de barbatii care le bateau; iar acum femeile au aceleasi concepte comuniste, si nu vor sa accepte realitatea, ca exista autoritati care il pot pune cu fata in asfalt pe "jmeker" si exista ordin de protectie/restrictie. Romania fiind ca intotdeauna cu zeci de ani in urma fata restul tarilor civilizate, in care familia moderna este un concept normal, in care femeile lucreaza si castiga la fel ca barbatii si deciziile in familie se iau la acord comun. Mai avem multi ani sa ajungem la asemenea noutati, la noi inca este conceptul cu "barbatul este capul familiei si ia deciziile" si femeile stau acasa sa faca mancare, sa calce etc., mai ales in mediul rural. Asa suntem o tara de needucati si inculti.

| Carrrrusel a răspuns:

Principalul motiv e alcoolul, in 90% din cazuri. Ti-o spun din proprie experienta. In prezent, cazurile de violenta domestica sunt mai putin intalnite decat in trecut, slava cerului. Barbatii mai in varsta traiesc dupa vechile reguli si se considera cocosi in casa, au impresia ca femeia e inferioara. Mai nou, incep si ei sa vada ca viata fara o femeie alaturi e lipsita de culoare.

| thatsImperial a răspuns:

Deoarece incultura își spune cuvântul. Ba chiar sunt băiat și nu sunt violent, ba chiar îmi apar iubita