| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face ca sa percep o activitate repetitiva si plictisitoare ca fiind interesanta?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai nu prea poti, daca nu-ti era interesanta acea activitate, nici nu va fi.

| mastadont a răspuns:

Și pe mine mă plictisește curățenia și muzica nu mă ajută, dar am găsit o soluție originală. În timp ce fac curat îmi închipui că sunt în filmul final destination și creez scenarii improbabile, cum ar fi ca apa din găleată să ajungă la un cablu care, ca prin minune, are izolația dusă, iar eu chiar în momentul ăla ating apa și mă electrocutez... De fapt încerc să previn asemenea scenarii, nici nu îți dai seama de câte ori mi s-a părut că ceva nu e în regulă, însă așa treaba merge de minune și mă aleg și cu niște fiori plăcuți de groază pe tot corpul. Aș putea spune că pentru mine curățenia e o activitate palpitantă big grin
Încearcă să-ți schimbi perspectiva asupra activității pe care o faci, în loc să o consideri plictisitoare încearcă să vezi partea plină a paharului, sau ocupăți mintea cu o activitate care îți place, de exemplu, eu când am de așteptat câteva ore în aeroport sau în gară, sau când merg la drum lung, joc șah cu mine însumi. Încă n-am reușit să mă bat dar progresez, nici nu-ți dai seama cât de hilar e să încerci să-ți combați propriile mutări când deja știi planurile celorlalte piese, acest exercițiu chiar m-a ajutat mult în a crea strategii din care să fie imposibil de ieșit.

| RAY a răspuns (pentru mastadont):

Asta da imaginatie, mersul la scoala cu ce il asociezi?

| mastadont a răspuns (pentru RAY):

Pe când eram în liceu obișnuiam să citesc întotdeauna cartea liceeni a lui george șovu chiar înainte de începerea anului școlar, îmi transmitea un sentiment complex de melancolie și bucurie în același timp, precum și o doză respectabilă de anticipație a ce va aduce anul următor, astfel, mersul la școală devenea o plăcere.

| RAY a răspuns (pentru mastadont):

Foarte inteligent

| MorcovMajestic a răspuns:

O abordezi intr-un mod original. Mai exact ce activitate?

| anonim_4396 explică (pentru MorcovMajestic):

Curatenia sau alte activitati casnice.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru anonim_4396):

A, mie imi place sa fac curat ca pot da muzica la maxim sau sa ascult un podcast e relaxant ca nu trebuie sa fii 100% atent la niciuna

| Diana237 a răspuns:

Ascultă muzică, când vine vorba de treburi casnice aceasta este soluția cea mai la îndemână.