| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in egalitatea intre sexe? Ce inseamna asta pentru voi? Mi s-a intamplat ceva azi care m-a scos din sarite si m-a tinut mult pe ganduri si am ajuns la concluzia ( mai ales dupa vizionarea mai multor video de pe youtube ) ca nu sunt feminist, mai ales ca nu am facut "ce trebuia sa fac de fapt". Citit tot, sunt curios daca am facut bine ( eu stiu deja ca am facut bine ) dar sunt curios altfel se putea rezolva problema.

E mult de citit, sa nu va plangeti dar chiar sunt FOARTE curios de ce credeti si voi.

Pe plaja cu prietena mea, am decis sa mergem la terasa sa mancam ceva, i-am spus ei sa ocupe un loc si eu m-a dus sa iau ceva de mancare (greseala mea ). Dupa vreo 5 minute de asteptare mai aveam vreo 10 persoane in fata si sa zicem 5 in spate. Nu stiu voi dar eu cand stau la coada nu imi place sa stau prea aproape de persoana din fata mea tin o anumita distanta. La un moment dat vad o fata ca se baga in fata mea (cred era undeva la 18-20 de ani). Ma uit putin la ea si o bat pe umar si ii zic frumos ca " coada se afla in spatele meu nu in fata mea ( repet, am zis cat se poate de relaxat si frumos) si ea imi spune ca are doar cateva chestii de luat nu dureaza mult. Eu razand (chiar eram amuzat de ce a spus ) am intrebat : " pai de unde stii cat vreau sa iau eu ca sa spui ca iei mai putine? ". Ea se intoarce la mine cu o fata gen "uite pe bou asta " imi spune sa nu ma mai comport ca un misogin si sa nu ma mai plang atat. Nu stiu alti baieti, dar mie mi se pune pata cand aud ( mai ales pe nedrept ) cuvantul misogin. Ea se intoarce si eu am spus " nu te pup in fund si gata sunt misogin, tipic voua". Fata ce face, se intoarce si culmea ca in acea fractiune de secunda in toata ironia sortii am spus in mintea mea ( hai nu imi dai si una, nu ma vezi cand sunt pe langa tine ) si ce sa vezi, poc una peste fata. Desigur ca ea mie. Ce pot sa zic, am vazut rosu in fata. Cred ca mi se trage din copilarie, mereu am urat violenta. Norocul meu a fost ca prietena mea a vazut toata prostia asta si a venit fulger si fara macar un buna pac i-a dat ea una acelei fete si aia a plecat injurand ca o proasta. CUm am zis am si uitat ce voiam sa cumpar sau ce voiam de fapt, m-am asezat la masa cu Simona si ma tot uitam in stanga dreapta poate poate vine cu tatal ei sau fratele ei, ca dupa ce i-as fi dat un cap in gura (lui) sa ii felicit ca au crescut cum trebuie acea tembela.

Desigur ca acum majoritatea fetelor vor zice ca sunt "pro violenta" pentru ce am zis, dar credeti-ma urasc violenta, in mare parte datorita copilariei si urasc mai ales violenta asupra femeilor care nu am facut nimic sa merite asa ceva.
Dar ma intreb si acum ce s-ar fi intamplat daca nu era prietena mea. Totusi sa ii dau una nu as fi facut-o in veci, cum am zis urasc violenta, si alt motiv ar fi ca (vorba aia ) mi-a cam intrat morcovul in fund de acum cativa ani cand am vazut un barbat care i-a dat un pumn unei femei si aia a cazut si a murit. Mai ales la cum am mai crescut in greutate si fac si sala, acum va dati seama ca mi-ar fi frica si o palma sa ii dau unei fete.

Referitor la partea cu egalitate intre sexe si chestii de genul,, am intrat pe youtube sa vad diferite videori in care sa ma linistesc, sa aflu ca am facut ce trebuie ( e cam penibil dar orgoliul meu a fost putin afectat, nu am primit bataie in viata mea de la mama mea si o panarama isi permite sa dea asa in mine e greu de digerat, si acum cand scriu inca ma scoate din sarite gandul ). Si cum eram pe youtube am dat peste acest video

https://www.youtube.com/watch?v=N7g0XUJQM38

si acolo zice ca "true feminist" i-ar fi dat una acelei fete pentru ca nu o vedea mai slaba doar pentru ca e fata.

Intrebarile fiind :
Am facut bine nu? Desigur. Dar de ce ma simt ca ultimul prost?

De ce fetele sunt asa proaste (desigur ca nu ma refer la toate, nu ma luati cu prostiile aste ), dupa ce ca e vina ei mai are si tupeul nesimtit sa dea intr-un baiat care stie 100% ca nu se compara fizic cu el?

De ce toate fetele il au pe misogin in gura daca nu sunt alintate si pupate in dos de toti baietii?

Faza asta cu "egalitate intre sexe" este adevarata? ADica daca eu ii dau una unei fete, o cred egala sau un un penibil ca dau intr-o fata " mica si sensibila "?

Se poate face altceva in astfel de situatii? Asta inseamna ca toti baietii trebuie sa stea sa isi ia cate una de la fete ca ele se cred rambo si se asteapta ca baatul sa nu dea inapoi doar pentru ca ele sunt fete?

Daca ati citit pana aici mersi mult! Chiar va rog sa imi raspundeti la intrebari nu doar cu "da ai dreptate".

SUnt sigur 120% ca am scris gresit multe cuvinte si restul, bravo voua ca stiti sa scrieti mai bine, daca intrati doar pentru atat va rog sa va abtineti!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Eu am 17 ani dar totusi raspund rolling on the floor

Pentru mine sexele nu sunt egale la niciun capitol. Cand ma gandesc la aceasta egalitate ma gandesc la o balanta care oscileaza intruna de pe o parte pe alta si care nu este niciodata echilibrata dar nici nu se opreste pe o anumita parte.
Sunt multe lucruri pe care baietii nu le pot face dar fetele da si invers...
Este imposibil sa te gandesti la egalitatea dintre sexe intrucat asta ar insemna ca tot ce poate un barbat sa faca ar putea si o femeie si invers.
Apoi, un barbat nu poate sa dea viata altei fiinte si nici o fata normala nu poate sa conceapa acea fiinta de una singura. (Sorry dar alte exemplu nu mi-a venit)

1 la mana, prietena ta e tare, mi-a placut ce i-a facut aleia. Te-a scutit de multa bataie de cap.

Nu am lovit in viata mea o fata si nici nu am de gand dar asta nu inseamna ca sunt penibil sau ceva de genul... daca mi s-ar intampla ceva asa cum ai pati si tu atunci cel mai probabil as ataca-o numai prin replici. Sincer, am luat la pumni la viata mea de la asa-zisii prieteni de la karate deci m-ar durea undeva de palma ei...

1.Da,ai facut bine, nu este nevoie sa te simti jalnic sau ceva de genul.Stii cum e faza? Fetele si baietii sunt 2 lucruri complet diferite. Daca ai fi dat in ea atunci toata lumea din jur s-ar fi uitat la tine ca la un ucigas de "fete micute, sensibile, inocente s.a.m.d" ceea ce nu ar fi fost okay.
In astfel de situatii (cand imi iau cate una) prefer sa spun "Nu ma cobor la nivelul tau." sau ceva de genul astfel incat cei din jur sa vada cum stau lucrurile.Fii atent la o a 2-a posibila lovitura si prinde-o daca este pe cale s-o faca, strange-i putin "manuta firava" cu mana ta de "matahala" si arata-i unde ii este locul si ce i-ai fi putut face inca de prima data.
Nu esti penibil, din contra, era cu mult mai penibil daca un tip cu muschi si minte ca tine s-ar fi coborat la nivelul unei biete adolescente ce se crede "Rambo de pe plaja".
Nu esti prost, din contra este bine ca ai realizat ce ar fi zis "Babutele de la mesele de pe langa voi daca ar fi vazut pe unul ca tine cum da intr-o biata fetita lipsita de aparare sau de antren amente." Ai facut bine, prietena ta a facut si mai bine! Esti norocos sa ai pe cineva ca ea pe langa tine, te-a scapat de o adevarata sceneta pe terasa.Prietena ta a gandit repede si a salvat situatia. Poti sa consideri ca palma ei a fost de la tine. Este cam acelasi lucru. Era naspa daca un baiat antrenat dadea intr-o fetita sensibila si gingasa dar asa, o fata vs o fata, a fost cel mai okay mod de a rezolva acel conflict.
Bravo ei pentru rapiditatea in gandire si tie pentru ca te-ai abtinut ca sa nu-i dai aleia 1!

2.Nu toate fetele sunt proaste, cea pe care ai intalnit-o tu a fost doar o "pitzi" ce a crezut si ea ca doar pentru ca este o biata fetita atunci are dreptul sa faca orice.Ea era 100% convinsa ca nu o sa dai in ea, de aceea s-a comportat asa si de aceea a plecat cand si-a luat-o de la prietena ta. A fost surprinsa si enervata caci nu a reusit sa fie "Rambo pana la capat".Ea vroia sa-ti dea o palma si sa te faca sa te simti ceva de genul WTF si sa pleci... ceva de genul. Insa s-a intamplat complet invers datorita prietenei tale rolling on the floor Sunt curios ce fata a facut acea fata cand a primit palma de la prietena ta. Nici prin cap nu ii trecea ca nu o sa fii tu acela care o sa-i dea palma.

3.Ai intalnit tu o fata ceva mai "necizelata" de aceea a facut asa o mare sceneta din asta. Cele mai timide si la locul lor nu te ataca non-stop cu acest cuvant dar cele care sunt ultra-rasfatate de mami, tati si de "iubi al lor" acelea se cred si pe strada lidere, caci asa sunt ele obisnuite sa aiba mari fite de vedete si sa faca mari scenete cand cineva le spune ca nu au dreptate prin ceea ce fac.Sunt foarte rasfatate, au fite de diva si toate cele, ai avut ghinion sa dai peste o astfel de fata.

4. Dupa mine nu. La inceput am vrut sa zic "Da,oarecum" dar asa cum am zis si mai sus,egalitatea dintre sexe nu prea exista dupa mine,DA, per total ambele sexe au cam atatea calitati cat si defecte dar nu exista vreo calitate/defect la care ambele sa fie egale. Nu conteaza acel "overall" oarecum egal atata timp cat unele calitati sunt mult mai importante decat celelalte iar unele defecte sunt mai rele decat celelalte. Apoi, unele defecte/calitati sunt prezente mai mult pe la fete in timp ce altele pe la baieti. Sa zicem ca ai asa, un baiat si o fata. Avem insusirile : frumos/a, inteligent/a, sensibil/a si sincer/a. (nu insinuez nimic prin urmatoarele procente)
Sa zicem ca ai asa:
Baiatul-5 frumos, 9 inteligent, 10 sensibil, 8 sincer
Fata-10 frumoasa, 8 inteligenta, 5 sensibila, 9 sincera
Dupa cum vezi mediile aritmetice ale acestor insusiri sunt egale,nu?
Dar poti oare sa zici care calitati sunt mai importante decat celelalte?
Da,desigur,pentru fiecare individ o calitate este mai importanta decat alta. Pentru unii conteaza mai mult frumusetea, pentru altii inteligenta sau alte calitati...
Care este ideea? Nu conteaza ca aceasta medie generala a tuturor insusirilor celor doua sexe este egala, pentru fiecare om este mai importanta o alta calitate, de aceea consider ca nu putem sa vorbim despre o anume egalitate care sa fie pe bune.Da, exista egalitate in politica, in societate si toate cele dar niciodata nu vor fi 2 oameni egali din toate punctele de vedere. Este doar parerea mea. Nu conteaza daca sunt de sexe diferite. Nu sunt egali... unul trebuie sa aiba un gram de bunatate in plus sau in minus. (Intelegi tu ce vreau sa spun)

5.Da,stii ce se mai putea sa-i faci? Putea-i sa-i dai o palma foarte usoara dar foooarte usoara si sa spui ceva de genul "Atat, mi-e frica sa nu te uratesc ca dupa nu mai ramai cu nimic." (adica esti un nimeni fara frumusete caci minte oricum nu ai)

6. Sper ca mi-ai inteles opiniile... repet sunt doar parereile mele, nu intentionez sa jignesc pe cineva prin asta, este doar felul in care vad eu lucrurile.

happy Nu am vazut cine stie ce greseli, din contra...am citit intrebari care nu puteau sa fie descifrate. A ta este chiar super okay, tinand cont ca erai oarecum suparat atunci cand ai scris intrebarea.
Eu unul scriu mult mai repede atunci cand sunt suparat si gresesc mult mai rau...deci felicitari!

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Salut. Cred ca e unul sau cel mai complet raspuns care l-am primit in 400 de intrebari laughing. Mersi ca ti-ai pierdut timpul sa citesti sa sa scriii atat. un raspuns satisfacator ( nu ca cele dinainte nu ar fi fost ). Cred ca am sa il arat si prietenei mele, se simte bine cand cineva ii zice ca e rambo laughing. Spre rusinea mea in toata prostia asta am uitat sa ii multumesc ca a intervenit. Ghinionul acelei fete ca prietena mea merge la sala ca mine si are palma mai grea ca majoritatea murtioarelor de foame si cred ca a simtit-o mai tare rolling on the floor. Mersi

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Ps. la faza cu nu simt palma ei, asa as fi zis si eu dar pe dracu laughing. in gluma sau nu, la cursurile de aparare mi-a fost si spart nasul, ai crede ca nu simt o palma dar a naibi slabanoaga a prins-o calumea pe falca mea rolling on the floor

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ti-a placut raspunsul happy Timpul era oricum pierdut, raspundeam la alte intrebari si tot aia era, nu am nimic mai bun de facut momentan.
rolling on the floor A avut noroc s-o prinda calumea. Eh, se mai intampla si miracole.
Sunt curios ce fata a facut cand si-a luat palma aia. Ce s-o fi gandit biata de ea? "WTF daca prietena lui da asa atunci oare ce ma fac daca da el...plec naiba de aici." Mi se pare aiurea rau cand se intampla faze de genul.
Uite ce am patit eu odata, mai demult. Eram la rand undeva, la un super market si in spatele meu era o batrana cu un baston ce avea de cumparat ceva mic, foarte mic. Eu aveam de cumparat multe.In fine, i-am facut semn politicos sa treaca in fata mea caci imi era mila oarecum ca aceasta persoana sa stea in spatele meu si sa astepte pana cand eu reusesc sa cumpar acele lucruri.In fine. Trece un pic de timp, eu nu ma miscasem cu caruciorul de cumparaturi foarte aproape de acea batranica intrucat imi place sa am un spatiu personal...o vad pe una de vreo 18-19 ani care se pune cu cosul in fata mea, s-a inghesuit biata de ea ca sa incapa intre mine si acea babuta.Am fost ceva de genul :
"Hello, ce faci? Nu vezi ca mai suntem 2 la coada inaintea ta?" (Eram eu si cu inca un barbat mai in varsta in spatele meu care nu zicea nimic)
"Ce,am doar o apa minerala,termin repede,nu e nevoie sa te impacientezi asa copilas." Atunci m-a bufnit un ras din acela, stii tu, am ras cu pofta si nu mai ziceam nimic."Zise cea de-o varsta cu mine" "Oricum nu te grabesti, doar ai lasat-o pe acea doamna in fata, nu?" "Dar oare domnul din spatele meu nu se grabeste? Cu ce drept intri si inaintea dansului?"
Atunci a intervenit acel barbat si a spus ceva de genul "Hai gata ca ti-a venit randul, ia-ti apa si pleaca." "Pff" (fata) Casiera si-a cerut scuze de la mine si de la acel domn pentru ce s-a intamplat...si acel domn mi-a multumit intrucat m-am gandit si la el cand m-am luat de acea fata.
Concluzia? Gasesti fete din astea peste tot. Tot ce poti sa faci este sa le ignori intrucat daca le lovesti vei parea un fel de "ucigas de fete lipsite de aparare." Repet, prietena ta a fost prea COOL la faza aia rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Pacar ca in orice tara ai fi, tampiti/e se gasesc peste tot.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat rolling on the floor

56 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsa celor 7 ani de acasa, proasta educatie si curvasarie aia avea in cap proasta. Ma bucur ca Simona ta a rezolvato altfel era buna de trimis in Vaslui la cei 7 violatori

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Crede-ma, eu ma bucur cel mai mult ca a fost si ea acolo.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, bravo lui Simona, dar mare atentie la lovituri, really e plin de de faze de gen o palma, cade, da cu capul de bordura si moare si tu iei 5 ani pentru LCM - lovituri cauzatoare de moarte / neintentionala.
( am citit celalalt material, unde era linkul asta.)

| KodrutZ a răspuns:

Te simti ca ultimul prost fiindca a fost suficient de rapida cit sa te pocneasca. Pe mine maica-mea sau nevasta-mea daca vor sa ma plesneasca nu le iese ca parez. Poate doar in somn sa le reuseasca. In cazul tau, aia era jita si cu asta basta. Nu era musai sa te pocneasca ca sa fie clar ca e jita. Faptul ca a facut-o doar confirma faptul ca e citamai joiana. Merita sa o faci din vorbe. Sa urli in gura mare ca tu nu lasi sa ti se bage in fata una care suge p*^a in xxxxx (mentionai o zona in care toata lumea stie ca sint prostituate) si era suficient. Daca voia sa te loveasca din nou, aveai motiv sa o pui in c00r. Nu sa ii dai un pumn sau ceva, doar sa o iei de miini si sa o pui jos in c00r.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

"Te simti ca ultimul prost fiindca a fost suficient de rapida cit sa te pocneasca." poate. daca eram atent la postura ei cu siguranta nu imi luam acea palma dar fiind fata am lasat garda jos. oricine stie ca majoritatea fetelor sunt doar tari in gura si atat dar nu ma asteptam la putina actiune laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti subestima niciodata potentialul adversar. Lectia invatata.winking

| RAY a răspuns:

Sunt pentru egalitate intre sexe, dar cred ca exista si multi prosti de ambele sexe,acuma ca fata aia tea atacat sta in armele lor sa o faca verbal,ca barbatii sunt catelusi nu e vina lor,asta e adevarul pentru o fata facem orice,uitam de oricine etc repet depinde de fiecare,educatie,cine tea pus sa mergi in Romania la mare pe bune,exista Bulgaria,Italia, Spania alte culturi, alte ganditi, adevarul e suntem multi fara educatie si bun simt, de aia rade toata ue de noi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Prietene sunt in Italia la mare, ce dracu as cauta eu in Romania? laughing stai linistit, tampite se gasesc in orice tara nu doar ROmania.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar man, scuze man, sti italiana?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sunt de 7 ani aici, tu cam ce crezi laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca visezi in italiana asta cred, bine e usoara in comportatie cu germana, norvergiana, engleza, in sardinia ai fost?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Engleza nu e asa de grea dar germana e limba extraterestra asta e clar laughing. Mai sa fiu sincer, nu prea am fost in prin alte parti ( ma refer afara din capitala ). Am zis sa pastrez toate aceste iesiri cand oi avea masina sa conduc eu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Haaaaaa bis dann amigo

| LoveSleep a răspuns:

Ți-a dat Hyouka ditamai răspunsul și nu mai am ce să spun.
Vreau doar să zic că am văzut acum ceva timp pe youtube un "studiu" foarte interesant.
2 complici, o femeie și un bărbat s-au dus într-un loc public și s-au luat la bătaie. În primul caz, femeia îi dădea bărbatului iar acesta stătea și...lua iar în al doilea caz bărbatul lovea femeia.
În cazul 1, toată lumea a stat, a privit, a râs și s-a bucurat de spectacol, iar în al doilea caz toți au sărit să-l bată pe bărbat.

Știu că ești și tu în dubii, dar cum pana mea explici rahatul ăsta? Și se mai plâng că femeile sunt discriminate. Patetic.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Ceva asemanator am vazut si eu. doar ca aici era un fel de intrare in parc. prima oara cand ea dadea in el, cei de pe langa chiar radeau. cand el a inceput sa "dea" in ea toata lumea sarea. desigur ca traim intr.o lumea tampita. daca el da in ea e un penibil auzi la el barbat sa dea in femeie, dar daca ea da in el tot penibil este. cum o dai nu e bine

| Doub a răspuns:

laughing))). heheee. Ce simpatică e prietena talaughing)

Da, ai făcut bine. Din păcate, trăim cu unele persoane care au uitat de mult de cei 7 ani de acasă şi de regulile societăţii.

Nu era proastă, doar lipsită de bun simţ. Probabil, i s-a oferit totul pe tavă. Dacă chiar se grăbea, ar fi putut să te roage frumos să o laşi în faţă.

Din cauza societăţii. Mă bucur că nu am folosit în viaţa mea cuvântul ăsta.

Nu, nu e adevărată. Nu poţi să compari o fată cu un băiat din niciun punct de vedere.

Am trecut şi eu printr-o groază de situaţii de genul.

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru experienta ta, si prietenul meu a avut o experienta asemanatoare (fara palme) la un magazin. Oricum el a avut noroc si vanzatoarea i-a luat lui produsele inaintea femeii care se bagase in fata lui, asa ca nu s-a ajuns foarte departe.

Insa, eu cred ca ai facut bine. Pana la urma, orice tip de conflict nu se termina bine daca este dus pana la capat. Daca o luai la bataie probabil venea cu parintii, politia etc si tot tu ai fi fost in pierdere. Asta a fost decizia corecta, din punctul meu de vedere.

Pentru ca unele femei simt ca au dreptul asta si ca nimic nu le poate atingie. Si adevarul este ca nu sunt numai femei. Daca femeile se simt "entiteld" (nu am gasit alt cuvant in romana), sa primeasca alte drepturi, exista si barbati care merg pe strada si simt ca au dreptul sa se ia de femeile care trec pe strada pana la modul agresiv. Sau, acum ca este "trendul" cu fata violata de cei 7 baieti, vor exista baieti care considera ca au dreptul sa violeze o femeie doar pentru ca pot. Bineineteles cele cateva exemple nu se compara, cand vine vorba de graviatea faptelor, insa ideea este ca intotdeauna vor exista indivizi (apartinand ambelor sexe), care au impresia ca au sau merita mai multe drepturi decat ar trebui si se comporta prosteste. Asa cum ai zis si tu, femeile care se iau de barbati mult mai puternici decat ele, doar pentru ca li se pare ca au dreptate.

Nu stiu, cred ca este un trend. Eu folosesc alte insulte mai personalizate, laughing desi de regula evit astfel de situatii. Pana la urma, nu stii niciodata peste ce dereglati dai.

Nu se stie exact ce sustin feministele cu egalitatea intre sexe, asta pentru ca nici ele nu par a cadea de acord. Pentru ca exista unele feministe care sustin ca femeile sunt la acelasi nivel cu barbatii si ca nu ar trebui sa fie sexualitate si mai stiu eu cum si exista feministe care sustin ca femeilor nu ar trebui sa le fie rusine de corpul lor si ca ar trebui sa se imbrace cat mai putin posibil. laughing Deci, dupa cate observi nici ele nu stiu exact ceea ce vor.

Aici nu stiu ce sa iti zic. Din pacate, depinde de la persoana la persoana. Parerea mea este ca te scoti mai usor daca le lasi in pace, decat daca te iei de ele, asa ca din punctul meu de vedere, asta este decizia corecta. Daca te iei de ele, iti aduci mai multe probleme pe cap, dupa cum spuneam mai sus, chiar pana la probleme cu politia. Nu stiu daca se merita sa intri in belele cu autoritatile pentru niste idioti sau doar ca sa iti perii putin orgoliul. Pana la urma, un barbat adevarat nu ar trebui sa isi simta orgoliul atins de astfel de idioate.

Am trecut si eu prin situatia asta de mai multe ori. Evident, eu fiind fata si cealalta persoana fiind baiat/barbat. O sa iti povestesc una dintre intamplari recente pe care le-am avut si care m-a scos efectiv din sarite. La un moment dat eram in metrou si vorbeam la telefon cu mama si vine un manelar dubios cu prietenul lui de 14 ani si se asaza langa mine. Incepe sa se apropie foarte mult de mine, pana in punctul in care cred ca mai erau 5 cm intre noi. M-a vazut ca vorbeam la telefon si incepe sa vorbeasca peste mine si sa ma intrebe cum ma cheama. Vede ca il ignor si continua sa ma intrebe cum ma cheama si de ce nu vorbesc cu el. O tine una intr-una de ce nu ii dau numarul de telefon si de ce nu vorbesc cu el. Dupa cum spuneam in tot acest timp eu vorbeam la telefon. Apoi incepe sa spuna chestii de genul "ce frumoasa esti, ce buna esti, ce tate ai, ce ti-as face etc" si ajunge la tot felul de obscenitati in mijlocul metroului. Toata lumea se uita la noi, prietenul lui moare de ras, el continua, iar eu inca vorbesc la telefon. El incepe sa intrebe din nou de ce nu vorbesc cu el. Ma opresc o perioada din vorbit si ii spun ca nu vorbesc cu persoane care nu stiu sa se comporte civilizat. El se opresete din descrierea obsecenitatilor si incepe din nou sa vorbeasca peste conversatia mea si sa ma intrebe din nou cum ma cheama. Chestia asta a durat intre 5 si 10 minute, m-am ridicat si am plecat. Daca as mai fi stat mult l-as fi pocnit. Evident ca dupa ce m-am ridicat incepe sa urle in urma mea "Graso, urato, strambo" etc. Crede-ma ca in momentul respectiv eram la limita rabdarii si desi m-am simtit complet inutila si incapabila sa ma apar in vreun fel, mi-am dat seama ca daca m-as fi luat de el, erau sanse destul de mari sa ma aleg si cu una peste fata. Si da, am avut si eu orgoliul ranit, dar mi-am dat seama ca nu se merita. In situatii de genul asta, nu ai nimic de castigat daca incepi sa continui jocul celuilalt, pentru ca incepi sa te supui unor riscuri care nu se merita, nu iti va ridica nimeni vreo statuie ca ai stat sa te aperi si tu esti singurul care se alege cu daunele.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ce pot sa zic, naspa intamplarea ta. fata de mine ai avut mai multa minte laughing. haios ca si aici pe plaja e ceva la ordinea zilei, ma duc 5 minute sa iau mancare si cand ma intorc la masa trebuie sa fie unu care se da la prietena mea. noroc ca nu trebuie sa dau in stanga si in dreapta, doar ca ea zice " uite, el e prietenul meu " se cara ca pateticii cu coada intre picioare.

pe de alta parte ce ii ziceam si lui daisuki, si tu aveai toata dreptatea din lume sa ii dai una lu" ala in bijuterii dar cum am zis si ei, nu stii peste ce dobitoc dai si ce iti face dupa.

ps. cum e vacanta asta pentru tine? ceva plaja cu prietenul sau munte ceva?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, cand ai prietenul cu tine este ok, dar cand nu...Din pacate sunt astfel de edubiosi peste tot si cred ca se iau de toate fetele.

Din pacate nu, prietenul meu nu isi poate lua liber (are inca contractul temporar), asa ca mai mult de niste excursii se doua, trei zile prin orase vecine nu am putut sa facem. Probabil vom recupera la iarna. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Ibrahimovic a răspuns:

Pentru mine nu exista asa ceva. Nu asta inseamna a fi egale femeile cu barbatii.
Consider ca un barbat nu ar trebui sa loveasca o femeie nevinovata in veci si-n pururi, dar ceea ce ti s-a intamplat tie e putin diferit. Sa fii lovit de o fata/femeie, ce-o fi fost ea, fara ca sa te cunoasca, doar pentru ca i-ai aruncat niste vorbe ironice, nu se poate. Efectiv eu as fi ripostat exact la fel cum a facut ea. I-as fi aplicat o palma inapoi de vedea stele multicolore. Fara nicio urma de misoginie sau altceva. Nu poate cineva sa dea in tine, fie ea si femeie, fara a te cunoaste, fara sa te fi atins macar de ea. Daca era o cunostinta de-a ta si sa-i fi spus asta, da, nu puteai s-o lovesti, e normal, va cunoasteti, va trageti de sireturi cum e-o vorba, dar o necunoscuta?! Pe bune?! Nu, aici nu era vorba de misoginism daca o pocneai inapoi. Clar.

Si cu intamplarea ta mi-ai adus aminte de faza asta. :)) :)) :))

https://www.youtube.com/watch?v=zek9vq92FnY

Fix la fel trebuiai sa faci si tu. :))

Seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta dintre sexe, pai in mod normal fata nu trebuie lovita de băiat ca na...e fata, aici poate avem un avantaj. Dar faptul ca ea s-a băgat in fata si tot ea a facut scandal, nu e corect. E bine ca nu ai lovit-o, pentru ca majoritatea oamenilor care nu stiau situatia, credeau ca tu esti vinovatul si te catalogau ca fiind "nesimtit". Ai procedat corect.
Chestia cu bagatul in fata mi s-a întâmplat si mie de multe ori, de exemplu, înainte sa cobor din autobuz, un fraier (ca altfel nu-l pot numi) m-a împins in spate ca sa coboare el primul. Si faza cu palma, recunosc ca i-am dat si eu o palma unui băiat ca s-a comportat ca un nesimtit cu mine si mi-a întors palma. Începuse sa mă si strângă de gat, dar a venit o fata si m-a ajutat.
Ideea e ca tu ai procedat corect. Nu te-ai comportat deloc rau. Dar n-ai ce sa le ceri oamenilor fără bun-simt.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci pana la urma "egalitatea intre sexe" e o prostie daca tot nu trebuie sa dai intr-o fata pentru ca e fata. corect? norocul aleia ca e nu sunt un "adevarat feminist" ca ii intoarceam favorul si dormea in spital o saptamana.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu exista egalitate intre sexe. La unele meserii, de ex, sunt vazuti mai bine barbatii. Dar la partea cu lovitul, băiatul e vazut rau, asa ca mai bine se comporta ca un "domn" si rezolva fără agresivitate. Dar daca era băiat si nu fata?
Ps. Scuze daca s-a postat de doua ori.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Dar daca era băiat si nu fata? " ii dadeam una si buna.

"asa ca mai bine se comporta ca un "domn" si rezolva fără agresivitate" usor de spus din partea ta ca esti fata. ai vazut videoul ala? Desigur ca ea e femeie si ei barbat dar cine te pune sa dai in unul, nu.

cu astea spuse, aveai toata dreptatea din lume sa dai in baiatul ala din autobuz dar serios acum, tu cand dai nu te astepti sa si primesti? prostia asta din partea fetelor nu am inteles-o niciodata, e fara sens sa faci asa aiurea. daca dai peste unu ca mine poti scapa usor dar daca dai peste unu violent cum era tampitul ala de care ziceai tu, e foarte posibil sa nu scapi deloc. nu stiu de ce va jucati asa. pe de alta parte daca faci cursuri de aparare si stii sa te aperi atunci da, aluia care merita poti sa ii dai una ca stii ca nu o sa iesi tu cu ochii vineti din incaierare

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stii momentul in care te saturi sa tipi la persoana care te enervează la culme, e...eu am văzut negru in fata ochilor si am dat. Eram prea nervoasa. Am niste principii si daca sunt jucate in picioare de TAMPITI, nu pot sa trec repede cu vederea. Adica eu sunt împotriva panaramelor si sa mă faca el pe mine in halul asta ca nu accept sa se dea la mine, pai cine nu i-ar da una. Odata am vrut sa-i dau si un pumn, dar s-a ferit. Nu a mai dat in mine ca naiba îl lua. Am probleme cu controlul nervilor. Nu ma calmez usor. Dar nu sunt chiar ca toate fetele sa dau la palme ca na, sunt fata. Mai mult ignor, dar am si eu limitele mele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Periculoaso laughing. bine faci ca ignori, dar asa e, toate lumea are o limita.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

=]] eh...nu-s asa periculoasa. laughing

| Prezidentul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista egalitate intre sexe, poate de aceea exista feminism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Ai facut bine.
Nu mai stiu celelalte intrebari, dar mi-a placut atitudinea prietenei tale.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hey, mai traiesti mai traiesti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Traiesc.
N-am nimic laughing.
Tu te mai simti prost in legatura cu idioata de la restaurant?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cam prostesc dar da. azi s-a intamplat toata prostia azi, pe la 1. iti dai seama ca imi si trecuse si de foame si de altele
oricum, ma uimesc eu pe mine ca ma mai uimeste prostia umanitatii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu? Tu cel care nu dadeai 2 bani pe chestii de genul?
Stii cat te admiram pentru treaba asta?

Poate gestul tipei aleia te-a socat thinking
Cam nesimtita, dar asta e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca m-a socat. daca era un baiat mare branza, dar cum am zis, in viata mea nu mi-am luat o palma de la mama mea sau vreo fata / femeie si chiar am ramas fata cuvinte. pana acum am intalnit fete de treaba sau proaste, idioate, panarame, materialiste dar nu mi s-a intamplat sa "experimentez" palma uneia din ele laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma intreb daca se intampla asa la o terasa romaneasca thinking
Scandal, bataie, politie, nu altceva laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Venea cu tot familionu inapoi rolling on the floor crede-ma ca am vazut de multe ori asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori sa mi se aseze o curca, in fata, la cozi, pe acelasi motiv, ca ea nu are multe de luat. Ca in mintea unei curci cei care stau la coada o fac pentru distractie si doar ea se grabeste. Spre norocul meu, eu nu am nici o problema in a trata o proasta ca pe o proasta. Bunul meu simt functioneaza doar atat timp cat sunt tratat cu bun simt, daca o fiinta demonstreaza ca e dobitoaca nu am nici o problema in a ii spune asta raspicat. Daca esti nesimtit nu conteaza ce sex ai si meriti sa fii tratat pe masura, simplu.

Respectiva sia- permis sa fie nesimtita pentru ca ea a inteles egalitatea intre sexe si anume ca femeile au voie sa faca orice si barbatii trebuie sa inghita din simplul motiv ca sunt mai puternici. Pentru ca la asta se rezuma egalitatea in zilele noastre. Evident, se aplica doar la femei, daca un barbat de 100 kg il ia pe unul de 60 de kg si il face arc de pat, nu e nici o problema, ca doar sunt barbati amandoi si societatea va privi intamplarea cu dezinteres. Daca o femeie iti da foc la casa, te calca cu masina si iti rapeste parintii tu tot nu ai voie sa o lovesti, pentru ca e femeie si e mai presus de specia umana. Daca ii dai o palma, esti ultima scursura umana. Asa inteleg curcile egalitatea...

Cu toate astea nu inteleg de ce te oparesti atat si tinzi sa generalizezi. Majoritatea fetelor au bun simt si poseda cei 7 ani de acasa, nu s-ar pune intr-o astfel de situatie. Acum, ca ai dat tu peste o tampita nu inseamna ca umanitatea si-a pierdut speranta.

Nu stiu cum as reactiona intr-o astfel de situatie, cel mai probabil m-ar pufni rasul. Sunt metode prin care o poti umili fara sa o lovesti sau sa o bruschezi, nu inteleg ce e atat de complicat.

Vezi ca sala nu te ajuta la scandal, la scandal te ajuta experienta din scandaluri sau sporturile de contact. Iti arat baieti de 60 de kg care te lasa lat pana sa apuci sa zici "mac", cu toata sala ta. Poate ai auzit de mecanica loviturilor si stii cu ce se mananca. Si trebuie sa fi dobitoc sa lovesti cu pumnul o femeie, nu stiu, in cazuri extreme in care nu vezi alta solutie ii poti aplica o palma parinteasca dar in nicun caz un pumn, ca nu vrei sa o deformezi ci doar sa o linistesti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Cu toate astea nu inteleg de ce te oparesti atat si tinzi sa generalizezi. Majoritatea fetelor au bun simt si poseda cei 7 ani de acasa, nu s-ar pune intr-o astfel de situatie. Acum, ca ai dat tu peste o tampita nu inseamna ca umanitatea si-a pierdut speranta." nu exagerez. in liceu, la munca mai peste tot intalnesc doar idioate. nu e ca frecventez cluburi baruri mai stiu eu ce unde se stie ca sunt doar handicapate. mai era una la munca care tot se simtea ofensata ca nu am pupato in dos, si m-a facut fiu de curva. si dupa i-am inchis gura cand i-am zis ca mama a fost si e femeie devota familiei ei, nu ca ea o curva care si-o luase in gura de la jumate din staff. poate am eu ghinion la fete, bine macar ca nu si la iubite laughing.

sala fac din cauza a catorva probleme de sanatate si fac si Krav Maga, crede-ma ca stiu ca unu mai "mic" ca mine ma poate pune jos. Am baieti de genul la cursul de aparare laughing, dar nu ma asteptam la o fata sa si-o ia in cap atat.

mersi de raspuns totusi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o intrebare: parintii tai au fost despartiti si ai fost crescut doar de catre mama ta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

El a murit cand aveam 14 ani si am fost crescut doar de mama. de ce?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sad

Se vede din atitudine ca in perioada adolescentei nu ai avut un model masculin de la care sa deprinzi o mentalitate sanatoasa. Mamele noastre sunt bine intentionate dar, fiind femei, le e imposibil sa inteleaga cum functioneaza un barbat. Si baietii crescuti exclusiv de catre mame (in special in perioada adolescentei) au o viziune alterata asupra lumii si tind sa fie la un anumit nivel tematori in ce le priveste pe femei. Mamele le inoculeaza baietilor un respect strict si nociv in ceea ce priveste restul femeilor tocmai de teama ca baietii lor sa nu ajunga niste misogini insensibili. Din pacate barbatii nu sunt facuti sa functioneze astfel si un astfel de adolescent ajunge la maturitate cu lacune si temeri in ceea ce priveste femeile, de cele mai multe ori, cu devieri de comportament. Un barbat normal nu va avea nici o problema in a aplica un sut in fund unei femei care l-a lovit fara motiv, cum e si normal. Un barbat crescut de catre o femeie se va teme sa se si rasteasca la o femeie care face asta. Bine, exagerez ca sa intelegi ideea. Probabil voi fi trasnit cand voi spune asta dar eu sunt de parere ca, in cuplurile despartite, baietii ar trebui sa revina tatilor (macar de la varsta de 10-11 in sus) si fetele, mamelor. Educatia unui viitor barbat nu trebuie lasata pe mana unei femei, o specie nu trebuie educata de catre cealalta.

Mersi pentru raspuns, ma temeam ca poate m-am inselat (glumesc, stim cu totii ca nu mi se intampla sa ma insel).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa nu iti para rau. mie imi pare rau ca nu a murit mai devreme. era un betiv violent ( sper ca se intelege restul de la sine ) si mai bine imi era fara el.

"(glumesc, stim cu totii ca nu mi se intampla sa ma insel)." ptiu sa nu te deochi modestule laughing

| Happyjump a răspuns:

Nu te condamn, am dat si eu la viata mea de multe specimene asemănătoare maimuțelor barbierite de genu'. Sa trecem la subiect, am ami spus de nenumărate ori ca din punct de vedere legal sunt egale, dar practic, nu. Multi barbati, nu vorbesc neaparat despre tine, ca sa-si satisfacă orgoliul masculin, elimina tot respectul fata de femei, sunt unele femei care merita respectate, insa, e plin de tarfe care nu merita nici măcar 2 lei. Mereu am fost deranjata de vorbele tatălui meu: "invata sa gătești, esti fata!" sau " Si ce conteaza? E barbat!". Femeile nu se nasc cu cuvantul "misogin" in gura, il dobândesc in copilarie, perioada care le transforma in sexul slab. Nu stiu ce ziceți voi sau daca ma abat putin de la subiect, dar nu cred ca exista vreo fata care sa nu i se fi spun măcar odată ca nu poate face un lucru doar pentru ca este fata. Nu stiu daca va exista vreodata "egalitate intre sexe" pentru ca nu va fi niciodata aplicată ca atare. Nu te condamn pentru ce ai facut, imi pare rau ca nu m-ai sunat sa-mi păstrezi si mie un obraz, e plin de dobitoace care chiar nu merita nici pic de respect, la fel, este si plin de dementi care nu merita nici ei la rândul lor pic de respect. Asta este doar părerea mea.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Eu unul nu as fi lovit pe nimeni.Nu sunt de acord cu genul asta de comportament dar e destul de clar ca fata marita o palma. Faptul ca e fata sau baiat e irelevant.Sexul ei nu ii da dreptul sa se comporte ca o infumurata.E evident ca sexele sunt diferite din puct de vedere fizic dar asta nu le face nici neajutorate nici privilegiate.Eu unul as fi inpinso la o parte si as fi continuat linistit.

| veryhonest a răspuns:

Eu zic sa nu-ti mai pui asa multe intrebari inutile. S-a intamplat ce s-a intamplat. Daca prietena ta nu venea sa-i dea o palma, puteai s-o iei de brat si s-o dai la o parte. Simple as that.
Dupa palma care ti-a dat-o si faptul ca s-a bagat in fata ta, ai fi avut dreptul s-o atingi si tu.

Ca ceilalti te vedeau apoi ca pe un "misogin", n-aveai ce face, decat sa-ti continui asteptatul si sa-i ignori.

Cand te gandesti la "egalitate intre sexe", ar trebui sa-ti golesti capul de toate conceptiile tampite si sa-ti vina in minte un singur lucru, faptul ca toti suntem oameni, aceeasi entitate, si ca nimeni nu e inferior fata de altcineva.

De ce te simti ca un prost? Pentru ca ti-au intrat in subconstient multe cacaturi care trebuie eliminate.

| GoldenKing a răspuns:

Omule te simti rau pentru ca nu asta este firea ta cu violenta.Te inteleg perfect dar incearca sa te obisnuiesti cu ideea.Din ce ne-ai zis tipa oricum era o retardata.Eu i-as multumii prietenei tale in locul tau...stii tu, ca a fost acolo cand ai avut nevoie si nu s-a uitat, ci te-a ajutat.