| Yamx a întrebat:

Credeti in relatiile la distanta? Ma refer la cele de prietenie. Si nu la distante gen: judete, ci tari diferite.

6 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

În unele cazuri da, în altele nu. E greu să crezi că ai un prieten pe la Honolulu fără ca tu să ştii nimic despre el, şi nici el nimic despre tine. Dar mai există şi cazuri de persoane care ţin legătură şi peste ani şi care deja se cunosc binişor. În cazul ăsta cred.
Succes!

| Dumnezău a răspuns:

Daca e relatie de prietenie intre doua fete sau doi baieti, este posibil, desi distanta e un factor decizional, se poate trece peste asta. Daca vorbesti de o posibila relatie de prietenie intre o fata si un baiat, las-o balta, pentru ca nu poate exista doar prietenie intre un baiat si o fata, decat daca unul din ei e urat ca foamea, n-ai cum sa scapi de asemenea "episoade", nu merge o relatie de prietenie intre un baiat si o fata, decat in cazul prezentat de mine, altfel e schioapa relatia.

| Hikari a răspuns:

Buna.
Da, eu una cred.
Numai bine!

| Evanna a răspuns:

Eu nu cred.
Am avut şi eu o relaţie de genul când eram mai mică. Comunicarea e mai dificilă, dar bineînţeles că are şi avantajele ei: nu te plictiseşti niciodată de relaţie, nu se instalează rutina.
Dar dezavantajele sunt următoarele:
- nu ştii dacă persoana respectivă umblă cu altcineva în afară de tine, trebuie să ai multă încredere în partener
- nu vă puteţi vedea faţă în faţă, nu vă puteţi atinge
- trebuie multă ambiţie şi voinţă, deoarece în realitate poţi foarte uşor să îţi găseşti pe altcineva şi să înşeli
Şi cam astea sunt.

| Yamx explică (pentru Evanna):

Ma refer la o relatie de prietenie.

| Evanna a răspuns (pentru Yamx):

Prietenie, nu iubire? Ah, înseamnă că am greşit.
Reformulez răspunsul. Dacă vrei, ignoră-l pe cel de dinainte.
Cred în relaţiile de prietenie virtuale. Din alte ţări, judeţe, nu contează de unde. Cred deoarece există, se simte şi se trăieşte. Ştii în ce constă prietenia? Asta se poate trăi şi pe internet.