| Drimmero a întrebat:

Cum sunt priviti microbistii de catre lume? Ce parere aveti in general despre acei pasionati de fotbal si acei "nebuni care iubesc echipe de fotbal"? Intrebarea asta este adresata celor care nu au treaba cu fotbalul si pentru fete, mereu m-am intrebat ce parere au cei care nu sunt pasionati de aceasta "pasiune nebuna"!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că am vreo părere despre acești păcătoși, facă ce vor.
Ce nu îmi place, atunci când se ceartă fanii rivalelor și încep să se înjure de toți morții sau se mai și bat, în rest totul este în regulă. Îmi place când mi se povestesc chestii legate de fotbal, este interesant.
Eu mă uit doar la Steaua și Barcelona, restul nu mă interesează, și la meciurile lor acum, destul de rar.

27 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar ii respect. Cred ca e destul de greu sa iubesti o echipa cu atata pasiune, incat sa te bucuri si sa suferi alaturi de ea, de fiecare data.
Eu nu sunt microbista. Sunt, insa, pasionata de Formula 1 si traiesc la intensitate maxima fiecare cursa.

| Drimmero explică (pentru ardnaxur1961):

Bravo,stima. Chiar este greu sa iubesti o echipa, orice echipa are perioade si perioade, trebuie sa o iubesti indiferent! Cine iubeste si lasa, Dumnezeu sa-i dea pedepsa cum s-ar zice!

| AFR81 a răspuns:

Eram si eu foarte mare iubitor de fotbal cand eram mai mic. Imi placea sa vad orice meci, chiar daca jucau cele mai slabe echipe din liga respectiva. Sambata si duminica stateam numai acasa si ma uitam la liga 1 sau Divizia A cum se zicea atunci (inainte erau meciuri si pe TVR si pe National TV si pe Antene si pe Kanal D si pe alte programe). Dupa aceea, vazand usor usor si incepand sa inteleg care este calitatea fotbalului care se joaca la noi, am inceput sa ma departez de fenomen. Nu mai urmaresc nici Steaua, echipa pentru care am plans de nenumarate ori (cu Middlesbrough in deplasare, cu Napoli acasa 3-3, cu Dinamo cand au pierdut 2-4, etc.) pentru ca patronul pur si simplu isi bate joc de ani buni. Am avut o mica speranta ca lucrurile revin la normal cand am vazut ca a venit Piturca cu staff-ul sau. Nu a durat minunea decat 3 etape. Pe langa asta, greselile tehnice si partea urata a fotbalului (trageri de timp, simulari, accidentari provocate, greseli de arbitraj, etc) m-au facut sa ma indrept spre alte sporturi. Astazi, as da oricand un Steaua - Dinamo pe un Federer - Nadal. Inainte, cand era zi de derby, intram in febra meciului inca de dimineata. Pe langa tenis, am mai descoperit si alte sporturi minunate: handbal (pe care l-am si practicat), darts si snooker. Nici n-ai idee cat de spectaculoase si dramatice sunt unele confruntari. In fine, ca un raspuns la intrebarea ta, am o parere buna despre oricine iubeste sportul, insa imi face mai mare placere sa vorbesc cu cineva care urmareste macar unul dintre sporturile enumerate de mine mai sus, decat cu unul care stie fotbal, fotbal si iar fotbal. Legat de fanii Ligii 1, stau si ma intreb: ce vad astia acolo? Campionatul nostru este unul mediocru. Ce am vazut la Pandurii - Targu Mures acum cateva saptamani mi-a provocat un profund dezgust si mi-a intarit parerea. Mai urmaresc echipele care cu adevarat joaca fotbal, dar mai rar. Acestea ar fi: Juventus, Napoli, PSG, Real, Arsenal, Porto, Benfica, Sporting, etc.

| Drimmero explică (pentru AFR81):

Foarte frumos! Orice sport are farmecul sau,dar mie imi place fotbalul cel mai mult, am pus mereu acest sport pe primul loc. Cat despre Arsenal, chiar joaca frumos dar nu se concentreaza. Ieri Suarez a pus-o-n vinclu dintr-o centrare ca pe maidan. Elneny l-a dat insa pe cel mai frumos. Spui ca si celelalte sporturi au entuziasmul sau, dar fotbalul e cel maj dramatic! Bafta, oricum.

| AFR81 a răspuns (pentru Drimmero):

Fotbalul pe care-l joaca Arsenal in multe momente este pur si simplu arta. Pacat ca intotdeauna le lipseste ceva in plus. Au probabil un complex. E a nu stiu cata oara cand se ineaca ca tiganii la mal. Chiar daca sunt mare fan Wenger, poate ar fi timpul sa lase locul altcuiva. Legat de dramatism, fiecare cu parerea lui. Pe mine m-au incercat sentimente mult mai puternice vizionand alte sporturi.

| Drimmero explică (pentru AFR81):

Cu victorii sau cu infrageri, Arsenalul e in inima mea, dar altceva vreau sa subliniez, pe Wenger l-am respectat de cand ma stiu, dar e momentul sa plece, sa-l lase pe altul! Nu crezi ca e cam mult sa stai 20 de ani la o echipa? Gata, a trecut vremea lui, cu tot respectul!

| RAY a răspuns:

Sincer eu nu inteleg ce castigi ca ti cu x? eu n-am nimic cu ei

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi e indiferent. Fiecare cu pasiunea lui. Din moment ce multa lume face asta, incep sa cred ca asa e normal la majoritatea barbatilor.

| RainmakerX a răspuns:

Nu judec persoanele dupa pasiunile lor.

Fiecare are pasiunea lui...
Atata timp cat nu sunt agresivi si stiu cum sa se comporte cand echipa lor pierde... atunci totul este okay.

| Drimmero explică (pentru RainmakerX):

Se manifesta dupa chipul si asemanarea clubului!

| RainmakerX a răspuns (pentru Drimmero):

Nu imi place sa generalizez.
Tata este stelist convins iar prietenii lui tin cu Dinamo. Cu toate acestea se inteleg de minune, am fost si in vacante cu ei si isi pot tine in frau aceasta "pasiune".

Poate ca lucrurile pe care le spuneti se aplica echipelor din afara...
Eu unul nu cred ca se aplica celor din tara noastra pentru ca am cunoscut multi stelisti si dinamovisti chiar daca sunt destul de mic in comparatie cu altii... In tara noastra oamenii sunt problema principala, nu neaparat echipele.

| Florentina9210 a răspuns:

N-am nimic cu ei. Ma enerveaza cand strig Goool, de parca ar castiga si ei ceva. laughing
Nu stiu daca as putea ''supravietui'' cu o persoana de genul in casa. smug
Nu de alta dar ne batem pe televizor.
Eu vreau filme si nebunul vrea fotbal...

| SergiuBoss11 a răspuns:

Mane,mie mi se par amuzanti microbistii care n-au jucat fotbal in viata lor, in schimb ii respect pe aia ce stiu sa joace fotbal si sunt si microbisti.e pasiunea lor

| Drimmero explică (pentru SergiuBoss11):

Nu trebuie sa fii un Messi/Ronaldo sau alt fotbalist de excetie ca sa-ti placa fotbalul. Pasiunea asta nu inseamna neaparat ca trebuie sa joci fotbal de cand te-ai nascut pana mori!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu am nimic cu microbistii si ei sunt tot oameni fiecaruia poate ii place un altfel de sport sau poate deloc ar trebui sa am ceva cu ei daca lor le place fotbalul si mie nu?

| Aberdeen a răspuns:

Dacă văd o persoană pasionată, indiferent de domeniu, eu una chiar mă simt bine. Fiecare are fetișul lui, și eu le am pe ale mele, chit că pe alții îi exasperez uneori. laughing
Nu știu nimic nimic despre fotbal, dar mă dinamizează să văd pe cineva că discută cu amploare și pasiune despre asta, pentru că știu că acea persoană este pasionată de acest lucru. Nimic mai mult în legătură cu microbiștii până acum, în cazul meu.

| Drimmero explică (pentru Aberdeen):

Te inteleg, indiferent de domeniul pasiunii, te simti bine cand cineva abordeaza un astfel de subiect. Tu ce pasiuni mari ai?smug

| Aberdeen a răspuns (pentru Drimmero):

PĂI... Cititul și literatura ar fi cea mai mare, apoi desenul (care cel mai probabil nu va rămâne doar o pasiune) și pescuitul! Tu ce pasiuni mai ai?

| Drimmero explică (pentru Aberdeen):

Imi place si mie pescuitul. Imi place sa ma cultiv de oriunde si iubesc socializarea!

| Aberdeen a răspuns (pentru Drimmero):

De-abia aștept să se modifice vremea, să vină sezonul pescuitului. big grin
Dacă iubești socializarea, asta nu e rău deloc, eu de exemplu sunt între. Am momente de introvertită și momente de mare deschidere față de alte persoane. Depinde, uneori sunt prea radicală.
Ce surse de cultivare îmi recomanzi? smug

| Drimmero explică (pentru Aberdeen):

Nu stiu, nu imi vine in gand un anumit tip, ma uit peste orice mi se pare mie interesant. Citesc fel si fel de mituri, ma uit la documentare pe Youtube despre facerea lumii sau mai ma interesez in mare parte de ocultism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hopa,sunt femeie si am drepturi! Imi plac nebunii, printre ei ma simt ca acasa! Sumudica, Sumudica, fara tine ne e frica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai,bre,ca-i bine si 2:2.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Nu mai are rost sa ma agit, astept sezonul viitor, asta e compromis din tur!

| AdelaElena88 a răspuns:

Eu personal vorbeam odată cu un băiat pasionat de fotbal.Am ținut la el, deși nu a fost niciodată intre noi mai mult decât o prietenie laughing Am fost la câțiva pași de a fi împreună ce e drept, dar am realizat ca nu as fi fost fericita lângă el ca iubit.Era pasionat de fotbal, juca pe teren, in echipa scolii etc. Apreciez persoanele sportive în general, pentru efortul fizic imens pe care îl depun. Personal, mi se pare dizgrațios un tip care merge la meci, sparge semințe, și zbiară acolo pe stadion( nu vorbesc de huliganii care se iau la bătaie). Revin la amicul meu, odată m-a invitat în oraș ( el era îmbrăcat la costum, pentru ca în ziua aceea era nunta tatălui sau ) Imaginează ți un tip de aproape doi metri la costum care merge la suc alături de o tipa jumătate din înălțime lui, îmbrăcata casual, in blugi laughing) Și după ce am băut sucul, am fost cu el la o pizzerie unde își aștepta prietenii ca sa se uite la un meci de fotbal. Eram : facepalm.Am zis sa nu plec chiar asa, sa ii dau o șansă jocului.Am stat cred ca un sfert de ora și tot nu am înțeles care cum împotriva cui jucau, de ce tipa lumea și de ce ii apuca disperarea la un moment dat pe masculii de lângă minelaughing)Am zis pas, ca nu e de mine. În concluzie nu am nimic cu băieții care joaca fotbal sau sunt pasionați, ( nu s-a cadă extrema, înțelegi) însă dintre un tip care joaca fotbal, și un tip care canta la chitara, firea mea va fi mai atrasa automat de celalat gen de băiat. Nu știu sa îți spun de ce, pur și simplu.Si ca parenteza, azi amicul meu a găsit o fata, mai sportiva de fel, sunt foarte fericiți si am vazut ca merg si la meci împreună.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Sa cadă*

| Drimmero explică (pentru AdelaElena88):

Microbistii nu prea pot fi intelesi,, lucru mai presus de echipa de fotbal nu prea au, poate doar iubirea de familie. Fiecare cu pasiunile lui si cu setul de lista pe care ar vrea sa il intalneasca/
E ok sa-ti alegi partenerii, nu trebuie sa-ti placa de toata lumea sau nu e neaparat nevoie ca tiparul ideal pe care il cauti sa fie inlocuit cu ceva mai 'random' descoperit pe parcurs.