NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

De la anul (sau mai bine zis toamna care vine, adica inainte de 2018), ma voi face oficial vegan.laughing ). Acum nu pot sa fiu vegan deoarece tata nu vrea acest lucru. (am 18 ani), nu nu sunt repetent, doar ca nah, inca sunt la liceu si termin intr-o luna. Si daca e adevarat ce spui tu, nu inteleg de ce mi-a ramas atat de puternic intiparit in minte ca fara carne "nu iti asiguri necesarul de proteine".

Chiar si asa, ar fi super sa imi raspunzi (cat de repede poti), sau vrei, la chestia asta:

De maine vreau sa fac un water fast de o saptamana! Am mai facut de 2 zile si jumatate pana acum si sa stii ca m=am simtit purificat putin. Probleme de sanatate nu am, ce parere ai? Cunosti subiectul? Este mai dur chiar si decat dieta vegana. Poti sa o faci 2 zile, sau 2 luni. (in functie de experienta pe care o ai). Eu vreau sa o fac o saptamana. Ce crezi?

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

Frumos. Eşti ca lumina la capătul tunelului. De-ar fi mai multe luminiţe din astea! :D

Nici ai mei nu sunt mai breji, deci te înţeleg. Bunica, de exemplu, nici de post nu se poate abţine să nu consume vreun produs al cruzimii (nici "Pământenii" n-a lecuit-o, nici explicaţii de bun simţ). Este greu să trăieşti într-un mediu ostil şi să simţi că nu te înţelege şi nu te susţine nimeni. Nu-ţi rămâne decât să pui pe primul loc binele celor, pe care îi salvezi, pe care îi scuteşti de suferinţă şi să nu te frustrezi inutil că sunt mulţi oameni, care nu te înţeleg. Important e să fii împăcat tu cu tine şi pacea ta să nu vină cu preţul suferinţei nevinovaţilor.

Mulţi înainte şi sper să fii cât mai curând la casa ta (deşi niciodată nu e prea devreme să acţionezi empatic, să te impui şi să te ţii de principiile tale, orice ar fi)!

http://youtu.be/6YMig_98Ulw
http://youtu.be/oEi2n1qD_78 :)

| UnOmModest a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu ai specificat ce fel de sport omule, de exemplu daca doresti sa obitii o cariera in culturism sau daca doresti sa devi strongman atunci este necesar sa consumi carne, in fine nu mai intru in detalii.
Iar faza aceea cu : ''Parca mi-e greu sa cred ca e total inutila. E plina de proteine (si cancer, de la industriile astea ce-i drept)'' este bestiala, deci am reusit sa dobandesc un six-pack de la cat am ras laughing, de ce?
Pai biata carne, cand ai divinizat-o cand ai criticat-o - parca trebuia sa-i ti apararea, ce facem aici laughing
Si totusi din spusele tale este buna totusi si cu ''cancer'', sa-nteleg ca vine la pachet cu el, ok laughing.
A si inca ceva, chestia cu scorul si invigatorul, intelegem destul de bine ca ai batut-o, ok?
Nu mai e nevoie sa spui si a treia oara, uite, poate vei primi si un trofeu pentru ''Luptatorul Carnii de Luna Aceasta''. de ce?
Pentru ca s-a vazut devotamentul de care ai dat dovada in apararea carnii, crede-ma putine persoane am vazut asemeni tie, care sa fie atat de dedicate pentru o cauza, si cine stie poate vei fi premiat dublu, cu un abonament la ''Cotelete de porc'' pe viata de catre Asociatia ''Luptatorilor (Agresivi, aaa, pardon), Dedicati(am vrut sa spun, na, sunt si eu om, mai gresesc nu? happy ) ai Carnii''.
Si inca un plus primesti de la mine pentru parerea ta extrem de informativa (mai ceva ca pe National Geographic si Animal Planet) cu privire la declansarea cancerului si stoparea lui.
Si TPU iti multumeste si pentru prezentarea minutiaosa extraodinara a cauzelor care duc la aparitia cancerului, caci daca spre sfarsitul raspunsului tau nu ni le-ai fi enumerat crede-ma toti am fi ramas in ceata.
Cam atat am avut de spus, aa da, si inca ceva, sa nu uiti sa-ti ridici premiul si trofeul, tine minte, este o sansa unica in viata!
La revedere si te asteptam si cu alte pareri la fel de informative!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangele unei persoane vegane nu este sanatos pentru transfuzie, as prefrea sangele unei persoane care s-a alimentat normal si care a amancat suficiente proteine animale.
Sangele veganilor NU omoara cancerul, nu va lasati manipulati de asa ceva, este doar o minciuna nerusinata care isi bate joc de bolnavii de cancer, care s-ar agata de orice speranta in disperarea lor.

NOname
| NOname explică (pentru Brigaela):

Din cauza unora, care îşi zic "medici", dar recomandă oamenilor colesterol şi cancer pe pâine, starea generală de sănătate a populaţiei este cum este. Măcar dacă v-aţi abţine de la a da sfaturi nocive, dacă tot vă e greu să vă documentaţi şi să vă eliberaţi de ceea ce vi s-a turnat eronat în cap. Adică, dacă n-aţi face mai mult rău, în loc să nu vă implicaţi deloc, încă ar mai fi, cum ar fi. Dar aşa, nu meritaţi eticheta de "medici".

Nici sistemul de educaţie nu e mai breaz.

Western Diet is Child Abuse - Honey Booboo & Obese Infants
http://youtu.be/EmQkKneWEAc

V-a făcut pe toţi sclavii aceluiaşi sistem şi aceleaşi mentalităţi bolnave. Măcar de nu i-aţi trage pe alţii în groapă după voi...

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Speranta de viata a populatiei a crescut enorm in ultimii ani. Suntem tot mai sanatosi, traim mult mai mult si, daca am avea putina grija, sa mancam echlibrat, sa facem suficient sport si sa fim mai activi, 90% din cei care traim acum in Romania am ajunge la 100 de ani. Spre deosebire de 1% din generatia bunicilor nostri. Asta, desigur, din cauza acelorasi medici.

NOname
| NOname explică (pentru UnOmModest):

"Nu ai specificat ce fel de sport omule, de exemplu daca doresti sa obitii o cariera in culturism sau daca doresti sa devi strongman atunci este necesar sa consumi carne, in fine nu mai intru in detalii."

Nu, nu este necesar.
http://www.youtube.com/results?search_query=Bodybuilder+vegan

NOname
| NOname explică (pentru Brigaela):

O spui de parcă bunicii noştri au fost vegani.

Degeaba statistic am avansat ceva la capitolul longivitate (ar fi chiar culmea să nu se simtă deloc progresul tehnologic şi scăderea mortalităţii la nou-născuţi), dacă sunt tot mai multe cazuri de bolnavi de cancere, de boli cardiovasculare, de obezitate, de diabet...
Nu spun că nu au şi medicii meritele sale, dar mulţi dintre ei fac şi mult rău, ca în cazul de faţă, ceea ce contrazice în sine menirea lor.

NOname
| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

"...nu inteleg de ce mi-a ramas atat de puternic intiparit in minte ca fara carne "nu iti asiguri necesarul de proteine"."

Ai fost dezinformat, ca şi mulţi alţii. Acestea sunt doar miturile carnismului, nimic mai mult.

Este lăudabil că măcar intenţionezi să faci alegeri mai empatice şi sănătoase.

Cât despre "water fast" o mai fac şi eu ocazional, dar nu mai mult de o zi, maxim două. Cred că o perioadă mai lungă ar putea fi periculoasă pentru organism, deşi, probabil, depinde de la caz la caz. În orice caz, cât timp nu faci să sufere vreun animal pentru asta, eu sunt cu ambele mâini pro. big grin

| Drimmero a răspuns (pentru UnOmModest):

Ce ironie ieftina,, degeaba o folosesti acum dupa ce m-ai batut la cap in 2 reply-uri sa-mi spun parerea/

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

Ethical Omnivore: Is It Possible?
http://youtu.be/RRNAmVaZrFc

Apropo de jumătăţi de măsură, etică şi alte argumente legate de sănătate. :)

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Apropo,tu din ce iti iei proteinele?
Soia?

Si e adevarat ca, ca vegan trebuie sa mananci foarte foarte mult pentru a-ti face aportul de nutrienti necesari si ca e foarte costisitor?

Ti-as fi recunoscator daca mi-ai raspunde in detaliu.

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

"...tu din ce iti iei proteinele?
Soia?"

Şi din soia uneori, dar şi din alte legumenoase, legume, nuci, cereale, ciuperci (aproape orice plantă conţine şi proteine într-o proporţie mai mică sau mai mare, deci chiar nu e problema).
Uite un articol mai detaliat pe tema asta:
http://www.supereva.ro/cele-7-surse-de-proteine-in-dieta-vegana/

"Si e adevarat ca, ca vegan trebuie sa mananci foarte foarte mult pentru a-ti face aportul de nutrienti necesari si ca e foarte costisitor?"

:)) Nu şi nu. Deseori, din contra, trebuie să am grijă să nu exagerez (leguminoasele, cerealele, nucile şi seminţele fiind cam foarte bogate în calorii şi nutrienţi şi nu e nevoie de foarte mult ca să depăşeşti limita necesară zilnică; cu salate uşoare e mai relaxant, poţi mânca cât vrei), iar financiar vorbind, este chiar mai puţin solicitant decât înainte, când dădeam bani şi pe carne de tot felul, smântână, unt, iaurturi, lapte, lapte bătut, brânză, caşcaval, maioneză, ouă, miere, peşte, "fructe" de mare, îngheţată, jeleuri şi fel şi fel de produse non-vegane, pe care acum nu le mai consum (din categoria dulciurilor, mezelurilor, etc). Aşa că se poate spune că acum fac şi economii. :D

Apropo, http://imgur.com/VOTKFNJ

Frumos! Îmi place foarte mult omul, care devii. Sper să fie o chestie molipsitoare. :D

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Mersi mult si pentru apreciere si pentru sfaturi.

A 2-a intrebare am pus-o pentru ca bunica-mea imi spune ca nu are cum sa ma hraneasca vegan pentru ca e mult prea costisitor si ca trebuie sa mananci tone.

Sunt sigur ca daca le voi arata raspunsul tau, un vegan de ani buni, celor din familia mea, nu vor tine cont de el. laughing
Pentru ca omul e orgolios.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Esti sigur ca dieta vegana este mai ieftina decat cea "normala"? Asa as putea vorbi si eu cu parintii mie pe aceasta tema.

Din ce am gasit pe net pare sa fie mai scump sa traiesti vegan decat "normal". Si asa zice, in plus, si multa lume.

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

Cu drag. happy

Bunica ta poate s-o întrebe pe bunica mea, care e martoră laughing sau, pur şi simplu, să compare cât cheltuiește ea în timpul posturilor, dacă le ţine, şi cât scoate din buzunar pe mâncare în restul anului (direct sau indirect, că şi animalele, pe care le creşte pentru lapte, ouă şi carne, trebuie hrănite cu ceva. şi ghici cu ce! cu chestii vegane, pe care ar putea să ţi le de-a direct ţie, fără intermediari). Eu zic, că diferenţa e simţitoare, iar mai ales dacă aveţi o grădină şi creşteţi majoritatea fructelor, legumelor, legumenoaselor şi verdeţurilor în ea, chiar nu e niciun fel de problemă. Îţi cumperi doar o dată la câteva luni câteva feluri de nuci, seminţe şi alune, pe care să le consumi câte puţin şi îţi poţi lua ocazional chestii mai exotice, ca avocado, banane, kiwi, lămâi, portocale, ciuperci, deşi nu neapărat. Iar grâul, porumbul, ovăzul, orzul...chiar sunt ieftine şi, probabil, oricum se găsesc cam în orice casă, deci, clar, nu o să mori de foame. big grin

În perioada caldă a anului ai fructe şi legume de sezon, deci accesibile şi ieftine, iar pentru iarnă faci toamna aprovizionarea angro şi o ascunzi în beci, să-ţi ajungă până la primăvară, congelatorul şi el fiind de mare ajutor în acest sens. happy ...deci chiar nu e greu.

Dar, spre ruşinea mea, nu sunt vegană de ani buni, doar de vreun an. blushing

NOname
| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Aşa zice multă lume, care Nu este vegană, deci o face din neştiinţă şi din interes (justificarea modului său nociv de viaţă).

O alimentaţie vegană (dacă nu mănânci gen 10 avocado-bio pe zi 30 de zile din lună) este destul de accesibilă, cel puţin la fel de accesibilă ca cea carnistă. Chiar nu este scump să mănânci sănătos şi să nu răneşti pe vreun nevinovat făcând-o.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Da, dar tot ii doare-n c*r pe parintii mei. (tata mai exact). Si mama mi-a propus asta de ceva timp dar nu poate.

| Guess20 a răspuns:

Sange de taur happy

NOname
| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Totul e să te declari vegan şi să te ţii de treaba asta, că tot nu te vor lăsa să mori de foame, că totuşi îţi sunt părinţi, se vor adapta şi ei. Le explici că e ca şi cum ai ţine post toată viaţa, nu e mare lucru, doar că pe lângă asta nu consumi nici ulei de palmier (obţinerea căruia face ravagii), nici mierea de albine, nici chestii cu gelatină (obţinută din oase), nici piele, nici blană, nici mătase, nimic din ceea ce dăunează animalelor. Vor înţelege şi vor accepta, dacă nu chiar imediat, atunci în timp.

| cristi202 a răspuns:

E ca si cand ai intreba pe cineva care tocmai se ineaca ce fel de colac de salvare prefera sa ii arunci, unul nou, sau unul uzat. Indiferent de culoarea colacului, el salveaza, asta e cel mai important.
Tu crezi ca singele cuiva cu vicii ar fi toxic, asa se pare, si ca pe termen lung ar face rau celui ce a primit transfuzie de la el. E gresit! Oricite vicii ar avea un om, singele e curat, tocmai de aceea cei cu vicii se imbolnavesc mai repede, pentru ca organismul lor e suprasolicitat datorita luptei pentru a se mentine curat. Chestia cu detoxifierea organismului e bla-bla, in momentul in care ai toxine in organism incit el sa nu isi mai mentina procesul de curatare ai probleme serioase. De fapt, problemele de sanatate apar de pe urma unor mici dezechilibre in organism. Echilibrul lui e atit de fin, incit o afectare a lui doar in proportie de 2-3 % aduce probleme de sanatate grave, iar peste 5 % aduce moartea, deci ca sa mori de pe urma vreunui lucru nu sunt necesare schimbari prea mari in organism, deci chiar si cu asa zisele toxine in corp, singele tau va fi acelasi.
Intr-un timp, am fost donator, mergeam regulat sa donez. E bine ca nu ai fost si tu pe atunci. Ca daca aveai nevoie mai apoi de vreo transfuzie, sigur o refuzai. Cei mai multi donatori erau din clasa de jos a societatii, poate 50 % erau alcoolici dintre toti, insa si singele lor era considerat bun! Ei, si ce daca in singele meu intra si un pic de alcool, ma face un pic euforic :), dar conteaza ca intra singele, cand imi lipseste.
Dar oare nu e un pic de rasism aici? Adica veganii sunt cei curati, iar restul sunt necuratii, cu care nu e bine sa ai de-a face? Cred ca ar fi bine sa iti revezi punctul de vedere.
https://www.youtube.com/watch?v=9HDImf_1AjUxz

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Da, eu sunt rasistă, pentru că susţin drepturile egale pentru toţi, inclusiv pentru animale non-umane.

Cât despre sânge, dacă era identic, nu s-ar diferenţia analizele noastre, cele pe care le tot facem de-a lungul vieţii şi rezultatele cărora se deduc din sânge, nu din cafea.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Chiar se diferentiaza analizele noastre? Tatal meu avea aceleasi analize, "de aviator", adica foarte bune, si atunci cand din cauza unei perioade dificile a ajuns sa bea un kil de vodca pe zi, vreo trei cafele, si un pachet de tigari sa fumeze. Dar cred ca ar trebui sa aduci dovezi in acest sens, ca viciile fac ca analizele de sange sa difere. Nu stiu atunci cum de erau acceptati alcoolicii care donau pe cand donam si eu.
Da, vad ca lupti pentru drepturi egale intre oameni si animale, asta am realizat destul de bine. Pacat insa ca faci diferente intre oameni, punindu-i pe unii mai prejos decat pe animale. Ma bucur ca recunosti ca esti rasista happy.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Se vede că eşti paralel cu definiţiile, iar la cât de greu pricepi, şi cu limba română în general.
http://dexonline.ro/definitie/rasism

Ce nu înţelegi, printre altele, e că la categoria "vicii", adică "obiceiuri nocive, atât pentru persoana respectivă, cât şi pentru alţii (la "alţii" intrând şi animalele, evident)", intră în primul rând, cel pe care m-am şi axat, consumul de cadavre şi secreţii pline de colesterol, antibiotice, microbi, puroi, hormoni de stres, etc. Iar cum se pune problema de sănătate aici, nu de preferinţe personale irelevante, gen culoarea ochilor sau a pielii, este cât se poate de firesc să alegem ce e mai sănătos pentru noi, dacă asta nu vine cu un cost suplimentar (gen abuzuri şi vieţi nevinovate).

Ceea ce tu spui este ceva gen: "eşti rasistă, pentru că nu-l vrei în preajma ta pe fumător, care îţi suflă fumul de ţigară în faţă". Logica se tăvăleşte pe jos în chinuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine n-ar conta aspectele respective atata timp cat mi-ar salva viata. Daca ar fi sa aleg, probabil as alege varianta mai sigura ca sa o numesc asa, si nu as alege-o neaparat pe cea vegana ci pe cea care ar avea mai multe sanse de reusita.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Cât despre "Pacat insa ca faci diferente intre oameni, punindu-i pe unii mai prejos decat pe animale", tot din categoria lucrurilor pe care nu le pricepi, aşa cum mi s-ar părea normal ca un criminal să plătească pentru faptele sale, indiferent de culoarea pielii, aşa mi se pare just să fim responsabili pentru faptele noastre şi indiferent de specie. Greşeşti - plăteşti. Simplu. Iar când ai văzut-o pe vaca sau pe găina greşind ultima dată? Ai văzut? Eu nu. Bun. Atunci ce te miră că am pretenţii faţă de cei din specia noastră? Sau să închid ochii la cruzimea şi injusteţile lor, doar pentru că sunt din specia mea? Acesta şi ar fi fratele cu rasismul - speciism. Nu că ţi-ar plăcea să-l adoptăm cu toţii şi să te lăsăm în pace, să torturezi, să violezi şi să omori liniştit?

NOname
| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Apropo de forţă, masa musculară, proteine...
http://youtu.be/h9iNHSlK--k

...şi apropo de costuri, simplitate şi accesibilitate:
http://youtu.be/ueLQ5ZewmXQ

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, am auzit ca si fiul lu' dumnezo' ar fi fost vegan si de aia a inviat din mortz. Hai sa lasam timpeniile. Daca as avea cancer, as prefera singele de politician. Pe capota, sau pe miini direct.

NOname
| NOname explică:

THIS 78 Year old vegan bodybuilder might make you reconsider your diet.
http://youtu.be/0dsS6Znhw5M

NOname
| NOname explică:

The Real Matrix - 101 Reasons to Go Vegan
http://youtu.be/YnQb58BoBQw