NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
| UnOmModest a răspuns (pentru UnOmModest):

Scuzati greselile gramatica, m-am grabit, acum am corectat raspunsul.

NOname
| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Aşa, amuză-te, în timp ce carniştii tăi iubiţi mor cu milioanele prin spitale (desigur, de sănătoşi ce sunt, presupun).

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt vegetarian de ceva ani, de fapt toata familia, dar fiecare a ales pentru el in perioade diferite.
Cateva zeci de miei si porci eu zic ca salvez de la o moarte cruda.
Nu este mult dar nu vreau sa-mi patez mainile cu sange nevinovat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru UnOmModest):

Ok, aleg sangele care e compatibil cu al meu si toata lumea e sigura ca e un sange fara nicio infectie virala in el. Decat sa aleg sange de la o prosti. toata vegana prefer sange de la un om oarecare, omnivor.
Makes sense?
Dar daca discutam cazuri complet iesite din realism discutia nu isi are rostul. Pana cand o sa avem luxul sa ne alegem de la cine vrem sange o sa se perfectioneze inlocuitorii de sange si nu o sa mai avem nevoie deloc de la oameni.
Si nu m-ar suprind, la felul in care se vad veganii sa refuze sa-si dea sangele altcuiva decat altor vegani.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

"Nu are omul voie sa manince ce ar vrea, nu e liber sa faca ce vrea cu viata lui?"

Eşti pe bune?! "Nu are omul voie să tortureze, să violeze şi să ucidă ce vrea, nu e liber să facă ce vrea cu viaţa lui şi cu milioane de vieţi, pe care le distruge?"
Chiar, terorista de mine! Cum de nu pot să vă las în pace? Inocenţii, dragii de voi!

"Daca tu consideri ca a fi vegan e cel mai bun lucru, asa o fi, dar pentru tine. Tine asta doar pentru tine, nu ii zapaci si pe altii."

Dacă toţi ar gândi aşa, nici până acum n-am scăpa de sclavie umană, de rasism, de sexism...(nu că n-ar exista adepţii lor şi acum).

"Pina una alta, un student la medicina, bla-bla..."

Ascult de medici adevăraţi, nu de spălaţii pe creier de sistem, care i-a şi îmbolnăvit, pe cei, pe care, chipurile, îi tratează. Ăştia care crează probleme, ca apoi să încerce să le rezolve, nu-mi inspiră respect şi credibilitate. Sunt doar nişte marionete amăgite, care amăgesc la rândul său.

"...Asa ca, sa nu aducem in discutie chestia asta. Ce e ascuns, trebuie sa ramina ascuns."

Eu vorbesc de ce e vizibil şi evident. Ai putea să ajuţi cu adevărat şi mult, dar din egoism, lăcomie, ignoranţă, tupeism, aroganţă, narcisism, etc, nu vrei. Asta e realitatea. Iar bunătatea ta şi inocenţa sunt pur imaginare.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu ii salvezi. Daca nu ii mananci tu, ii mananca altcineva. Taiati oricum sunt. Cum am mai spus, militand pe internet nu salvezi NIMIC.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Iar până acum ce am făcut? Nu e vina mea că refuzi să asculţi, să citeşti, să studiezi... Ţi-ai astupat toate portiţele spre raţiune, dorind să rămâi ignorant, dar, chipurile, vrei dovezi. Le respingi, nefiind pregătit pentru ele.
Du-te şi pierde timpul altcuiva, te rog!

| CuriousStuff a răspuns:

Ma amuz de faptul ca esti atat de credula incat sa crezi ca sangele de vegan e un fel de lac pentru toate. Ma amuz ca esti atat de credula incat sa crezi ca esti mai buna decalt altcineva pentru ca esti vegana. Ma amuza ca citesti articole si iti iei informatii doar din sursele care promoveaza si spun ce vrei tu sa auzi.
Insa ma intristeaza teribil, faptul ca o persoana care pare destul de inteligenta incat sa-si dea seama ca greseste refuza sa incerce sa convinga lumea cat de gresit e sa mananci carne, cat de superioara este ea si cat de mult gresim restul. Pari o persoana inteligenta insa egoul si stilul tau de viata, dorinta sa fii superioara celorlalti te trage extrem de mult in jos, nici macar nu-ti dai seama. Tu si veganii ati devenit noii Martori a lui Iehova, pana acum cativa ani existau discutii pe tema religiei la fel cum exista acum pe tema "ce mancam?". Pana al urma (sper) ca am invatat sa traim impreuna indiferent de ce convingeri avem, insa cu voi "lupta" abia incepe. De ce nu putem sa traim asa cum vrem, dupa gandurile si experientele noastre fara sa incercam sa ne convingem unii pe ceilalti ca "religia mea e mai buna" sau in cazul asta "stilul meu de viata e mai bun". Pentru mine e exact acelasi lucru. Discutii inutile, argumente scoase din burta, falsa impresie de superioritate a unora sau a altora pentru ca ei mananca sau nu mananca nu stiu ce... E amuzant si trist in acelasi timp. Insa mai mult trist.
Cum am zis, pari o persoana inteligenta, la fel cum multi fanatici religiosi par destul de inteligenti, insa convingerile voastre va imping si va pun intr-un cerc din care foarte greu o sa mai iesiti. Sunt convins de faptul ca o persoana ca tine are un potential incredibil de socializare, de a vorbi si de a-si face prieteni, sunt sigur ca tu si cu mine sau cu oricine de pe site-ul asta ati putea sa vorbiti ore in sir despre alte subiecte. Insa alegi sa-ti pui pardesiul de vegana, sa iti aprinzi aura de superioritate si sa ai niste discutii la fel de inutile precum "A cui Dumnezeu e mai Dumnezeu." Pentru mine sunteti toti niste copii care discuta care supererou e mai puternic. Da, discutii care pot ajunge departe, insa complet inutile si care ar putea fi inlocuit daca nu cu ceva productiv, macar cu niste discutii nu atat de in contradictor... Dar continuati. Fi-ti creduli, credeti-va superiori, mancati doar patrunjel din partea mea. E alegerea voastra, e stilul vostru de viata si nu am absolut nimic impotriva. Dar aerul de superioritate ar trebui sa dispara din jurul vostru, pentru ca se pare ca aerul asta are prea putin oxigen si deja va afecteaza functiile vitale.
Sper ca intr-o zi sa-ti dai seama ce am vrut sa zic aici, sa-ti continui stilul de viata si credintele insa in privat si cu ceilalti sa ai discutii mai productive.
Toate cele bune.

| FaraNume1245 a răspuns:

Am citit, chiar mult. Ti-am adus argumente, tu imi povestesti de un caz particular care se intampla la un milion, probabil. Eu iti arat ce face si cum functioneaza colesterolul si de unde poti sa il iei, cu dovezi clare si studiate, tu imi spui ca nu ai nevoie de el. Nu stiu cine si-a inchis portile spre ratiune. Link-urile de pe Youtube nu sunt dovezi sau argumente. Nici pozele motivationale pentru vegani nu sunt. Nici suferinta animalelor nu e. Nici un doctor care sustine o idee si alti 1000 il contrazic. Vreau un studiu, facut de cineva de incredere, un articol de pe Wikipedia, ceva. Nu inteleg unde am respins eu dovezile, asta in cazul in care avem acelasi concept pentru "dovezi".

NOname
| NOname explică (pentru Kogaion):

Mulţumesc pentru răspuns şi pentru materiale video. Le-am (re)vizionat cu interes. happy

| Kogaion a răspuns (pentru NOname):

Cu placere, ce parere ai despre Dr Pavel Chirila? Si el este un apropriat al medicinei alternative si al dietelor care mai bogate in legume si fructe desi el este un doctor alopat, de multe ori apeleaza la medicina alternativa. In legatura cu colesterolul, pentru ca am vazut ca este foarte dezbatut, mai las un video aici: https://www.youtube.com/watch?v=0dXpJraZFPU

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Trebuie sa privesti lucrurile in ansamblu, dar se pare ca nu reusesti.
Evolutia are timpii ei.

NOname
| NOname explică (pentru CuriousStuff):

"Ma amuza ca citesti articole si iti iei informatii doar din sursele care promoveaza si spun ce vrei tu sa auzi."

Da, că tu eşti diferit. laughing

Este normal să nu citesc aberaţii, cu care nu mă identific, ci să caut ceva credibil, care are sens (pentru mine cel puţin) şi cu care rezonez.

"De ce nu putem sa traim asa cum vrem, dupa gandurile si experientele noastre fara sa incercam sa ne convingem unii pe ceilalti ca "religia mea e mai buna" sau in cazul asta "stilul meu de viata e mai bun"."

Pentru că nu e vorba doar de Tine şi de alţii ca tine. Sunt milioane de fiinţe nevinovate la mijloc, care suferă din cauza voastră. Chiar e atât de greu să înţelegeţi şi să nu mai întrebaţi cu feţe inocente ce avem cu voi? Nu, nu e ok să torturaţi, să violaţi şi să ucideţi, indiferent că o faceţi cuiva din specia voastră sau din oricare alta.

Nu ai decât să mă numeşti cum vrei, mi-e egal. Nu eu sunt cea care contez, ci acele fiinţe nevinovate, pe care cu atâta încăpăţânare preferaţi să le ignoraţi şi să le abuzaţi. Şi dacă măcar pe câţiva, cum e Deaat, de exemplu, îi pun pe gânduri şi vor începe să facă alegeri mai empatice, eu mă declar mulţumită, pentru că n-am vorbit chiar în zadar.

NOname
| NOname explică (pentru Kogaion):

Mulţumesc, pare interesant, o să mă uit.

Cât despre Dr Pavel Chirilă, când o să-mi formez o părere, o să-ţi răspund. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Din nou esti amuzanta.
Tu daca te duci in salbaticie sarpele nu o sa te muste? Leul nu o sa te manance? Ursul nu o sa te sfasie? Asta e natural, asta e NORMAL. Trebuie sa existe un echilibru. Si sa nu te crezi nici tu sfanta. Uite, daca prin minune toata lumea de maine nu ar mai manca carne deloc, ar trebui sa taiem si distrugem toate habitatele pentru toate animalele din lumea asta doar ca sa ne putem cultiva noua legume. Asa e ok? Nu le mananci dar le distrugi casele. In momentul asta cele mai multe habitate ale animalelor (dupa taierea padurilor pentru exploatarea lemnului) sunt distruse de catre fermierii care transforma habitatele lor in teren pentru agricultura. La asta de ce nu te gandesti? Cate animale ar muri pentru ca nu ar mai avea unde sa traiasca daca toti am manca doar legume? Iti spun eu: Mult mai multe decat mor pentru ca le mancam. In plus agricultura e cel mai mare consumator de apa "dulce" (nesarata) daca s-ar mari "industria" asta inca pe atata cat e acum in cativa ani nu am mai avea apa.
Draga mea, trebuie sa inveti ca in viata cel mai bun e echilibrul, nimic dus in extrema nu e bun. Si nu o lua de buna de la mine. Pune-ti mintea la contributie, pentru ca ai destula incat sa-ti dai seama de anumite lucruri.

NOname
| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Aoleu, eşti chiar mai ignorant şi sadic decât păreai la început.

Animalele, cu care te hrăneşti, crezi că se hrănesc cu "duhul sfânt"? Terenuri pentru agricultură, păduri tăiate, consumul nebunesc de apă potabilă, poluarea aerului, a apei, a solului şi multe altele sunt în primul rând cauzate de setea voastră de sânge, lapte şi cicluri menstruale. Nici viaţa unui vegan nu e complet lipsită de amprenta negativă, însă dacă asta îi reproşaţi lui, uitaţi-vă mai întâi în oglinda, căci bârna e acolo!

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Tu ai citit ce ti-am scris? Mai citeste de cateva ori. Uite cuvinte cheie:
Echilibru, habitate distruse de agriculutra, animale mai multe (si mai multe rase) moarte daca trecem toti pe regim vegetarian decat daca mancam si carne, animale care o sa dispara de pe fata pamantului pentru ca am transformat ultima padure in care traiau in teren pe care sa ne cultivam varza.

Tu nu vrei sa vezi asta, insa esti foarte constienta de ele. Animale oricum o sa omoram, direct sau indirect. Insa atunci cand omoram direct macar avem controlul asupra ce facem. Daca le omoram indirect ne ascundem doar mainile patate de sange la spate, si pe deasupra nici nu stim cate animale am omorat de fapt.

Tot ce ai scris tu acolo sunt din cauza lumii moderne in care traim. Daca iti pasa asa de mult de animale de ce mai ai calculator si internet? De ce ai telefon mobil? Probabil apa potabila, energie electrica si o casa facuta din nisipul care obinuia odata sa fie casa pentru niste animale? Renunta la toate daca iti pasa asa de mult. Mergi in padure, traieste in armonie cu natura. Nu mai consuma absolut nimic facut de altcineva. Fii extremista pana la capat. Poluarea, paduri taiate, astea nu le facem omorand animale. Nu taiem paduri ca sa facem din ele topoare sa omoram cu ele animale. Nu poluam apa ca sa iasa pestii din ea sa ii mancam. Astea se intampla din cu totul alte cauza. Iti gasesti niste argumente total ilogice.

NOname
| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Din seria "Prostia la apogeul ei". Chiar m-ai lăsat fără cuvinte...

Uită-te la "Pământenii" http://youtu.be/UeBGp9PwS6M, mai deschide ochii şi la alte link-uri, în care toate aceste aspecte sunt abordate, că nu le postez doar pentru că îmi place cum arată, şi poate cu ceva efort (supraomenesc, presupun) o să realizezi şi tu ce aberaţii susţii.

Sper să nu ajung vreodată pe mâna ta, "medic". Eşti de groază (sadic, ignorant şi paralel cu logica, nici că se putea mai rău de atât).

Later Edit: Degeaba ai editat, tot transpare puterea ta de înţelegere.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Sper sa nu fii nevoita sa ajungi niciodata pe mana niciunui medic.
Pentru ca o sa-ti dai seama pe propria piele si probabil o sa fie destul de socant pentru tine ca regimul si stilul tau de viata nu te-au ferit de afectiuni si boli.
Toate bune.

NOname
| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Da, da, mai nou eşti şi "Mama Omida"...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Trecem peste faptul ca nu intelegi logica de baza si nici cum functioneaza natura de milioane de ani, dar de ce trebuie sa ataci un om in momentul in care nu ai argumente? Serios, ii spui ca e de groaza, sadic, ignorant si paralel cu logica, tu care militezi pe internet pentru drepturile animalelor. De ce nu faci ceva mai util, nu stiu. Eu iti raspund pentru ca uneori am prea mult timp.
Vorbesti de logica si spui ca veganismul e rezolvarea multor probleme, cand de fapt veganismul ar crea multe alte probleme, printre care si distrugerea habitatelor unor animale, cum a spus si alt user.
"

Da, că tu eşti diferit." - din ce am vazut eu pana acum, el, sau ea, si-a luat informatii din mai multe locuri si nu a luat DOAR ce i-a placut, cum nu fac nici eu. Daca e adevarat, il accept, cu toate ca nu imi place, spre deosebire de tine, care nu accepti ca poti la fel de sanatos mancand ierburi + produse animale, daca nu chiar mai sanatos, decat unul care mananca doar ierburi, informatii care ti le da si Wikipedia, doar ca indirect.
PS: Incearca sa asculti si sa procesezi ce spun si ceilalti care sunt contra ta, nu doar cei care sunt pro. "Degeaba citesti mii de carti, vezi mii de filme, daca nu treci totul prin propriile filtre".

| William a răspuns:

Doctorii iti dau voie sa alegi? Probabil ca as alege veganul in defavoarea alcoolicului bolnav de tuberculoza care mananca din gunoi. Totusi, avand in vedere ca produsele vegetale sunt deseori stropite cu pesticide, nu cred ca o persoana care mananca doar legume si fructe este neaparat sanatoasa.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Nu-mi vorbi de superioritatea filtrelor tale, când ignori tot ce îţi dau, dar îţi iei ca etalon Wikipedia, deşi nici pe aia n-o înţelegi, interpretând aiurea!

Chiar acum, de exemplu, mă uit la http://www.youtube.com/watch?v=0dXpJraZFPU propus de Takewithbread, în care un doctor explică foarte detaliat nişte lucruri interesante, care pe tine, dacă nu le-ai ignora, te-ar face mai puţin ignorant. Dar nu, mai bine stai şi urlă, că nu sunt dovezi!

| Deaad a răspuns (pentru CuriousStuff):

"Animale oricum o sa omoram, direct sau indirect. Insa atunci cand omoram direct macar avem controlul asupra ce facem."

laughing

Haideti sa le omoram direct,ca avem controlul asupra ce facem!
Tot noi!
Orgoliosii,lacomii,speciisiti,egoistii,suma lor(ca tot am liceu de mate-info) fiind specia umana!

Multa lume nu stie ca eu sunt un extraterestru venit din galaxia Deaadia,care si-a adus toata specia pe planeta Pamant!
Oamenii mi se par niste fiinte perfecte pentru mancat.
Le-am comunicat "alor mei" ca,pentru a ne hrani, trebuie sa ii ucidem, asa ca ii bagam in abatoare de oameni.
Noi suntem o specie superioara omului si consideram ca omul, fiind inferior din toate punctele de vedere nu distinge asa bine suferinta de fericire, durerea de placere.Noi suntem importanti, pentru ca suntem superiori, extraterestri deeadisti.
Decat sa le distrugem habitatul oamenilor, mai bine ii avem noi sub control pe ei. Avem controlul asupra ce facem!

Noname, nu gasesc empatia in dictionar.
Oare oamenii au empatie?
laughing

| CuriousStuff a răspuns (pentru Deaad):

Esti jenant si pe deasupra nu ai inteles nimic.

| Deaad a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ah.
Mi-au ajuns la inima aceste cuvinte.
Auzi,"esti jenant".
Mi-a circulat sangele mai repede prin corp cand m-ai jignit asa crud, domnule CuriosStuff.
Vezi ca pun extraterestrii pe tine.
laughing

| Daniel9988 a răspuns (pentru UnOmModest):

Pai daca nu se poate aplica in viata reala, la ce i-ar fi bun raspunsul?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Pai da-mi dovezi. Asta iti cer de cateva raspunsuri. Tu nu imi dai nimic sau imi dai ceva ce nu ar legatura si ma intrebi de ce le ignor sau imi spui sa ma documentez. Da-mi un argument, ceva, nu UN doctor care sustine ceva si multi altii il contrazic.
Hai, totusi, sa fiu realist si sa iti explic ca nu e normal sa ataci o persoana pentru ca nu ai argumente sau esti contrazisa.

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

laughing Mulţi, din câte se vede, chiar nu au empatie şi să şi mândresc cu asta.