NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Iar dacă tot pretizi că îţi pasă de oameni atât de mult, ce ar fi să te gândeşti măcar la ei şi să contribui la stoparea foametei din lume?
http://youtu.be/Hvdgz536ZLE

NOname
| NOname explică:

New Diet Study: Largest Weight Loss Without Restriction or Exercise.
http://youtu.be/YrsBpPHbHlg

NOname
| NOname explică:

Female Erectile Dysfunction and the Broken O-r-g-a-s-m.
http://youtu.be/sv9U2ZBQYI0

| Kogaion a răspuns:

Oamenii vegani traiesc de obicei mai mult si au o calitate a vietii mai buna decat persoanele carnivore, dar marea diferenta este la mezeluri, astea sunt cele mai nocive si mult mai periculoase decat daca mananci o friptura. Multi vor spune ca "doar o viata avem", foarte corect, nu ar fi pacat ca in viata asta sa stam doar prin spitale? Ma bucur ca ai auzit de "Studiul China", probabil ai auzit de cei doi doctor dar las aici un link cu ei pentru a vedea si altii
https://www.youtube.com/watch?v=hBLlhbNEGfg&t=99s
https://www.youtube.com/watch?v=SKYCK0dCMRI&t=154s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nice try.

Tineti-va mazga aia verde in corpul vostru rahitic si malnutritional, ca nu are nimeni nevoie de el.

NOname
| NOname explică:

My Vegan Blood Test Results: Shocking Protein Levels.
http://youtu.be/xGd8Mw9NaI4

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xerxes1):

Te-ai abatut de la subiect.

| Gaby227 a răspuns:

Cand oamenii doneaza sange, doctorii il verifica, iar daca sangele nu indeplineste niste conditii(curatenie, antibacterian) atunci sangele e nefolosit
la transfuzie iti da sange sanatos,

| Gaby227 a răspuns:

Si nu doar veganii au sange "curat"

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Vad ca esti foarte pornita impotriva colesterolului. Hai sa vedem ce spune cineva care s-a documentat mai mult decat noi:
"Colesterolul are un rol important în organism, numeroase procese biochimice avându-l drept precursor."
"De asemenea, 80% din celule sunt produse din colesterol."
"Numai colesterolul poate genera și reconstrui într-un timp foarte scurt celule foarte sănătoase." si multe alte lucruri - https://ro.wikipedia.org/wiki/Colesterol

Nu cred ca nu exista vegani care sa nu fi facut cancer, informeaza-te si tu putin, SI NU DOAR DE LA O PERSOANA.

| awspam a răspuns:

Eu alcool prefer... ai tu ceva impotriva mea? daca da esti un rasist...

| AFR81 a răspuns:

De ce intrebarile tale, indiferent cat de prostesti, neadevarate sau cu rol propagandistic sunt, sunt intotdeauna recomandate? Te urmaresc de mult timp, deci nu ma refer strict la aceasta. Ai putin respect si nu mai incerca sa manipulezi. Nu detii adevarul absolut si nu ai in totalitate dreptate in ceea ce afirmi. Mai usor cu sigla "intrebare recomandata" pentru ca atrage priviri. Exista riscul ca unele din aceste ineptii sa ajunga sub atentia multor persoane de pe aici, avizate sau nu, educate sau nu. Legat de ceea ce ai scris acolo, ar fi culmea sa merg sa donez sange pentru cineva bolnav si sa aud ca-mi spune: "Adriane, esti vegetarian? Daca nu, pleaca inapoi acasa ca nu vreau sangele tau."

| UnOmModest a răspuns (pentru NOname):

Ok, sa lamurim aceasta dilma. Greseala mea a fost in mare parte in exprimare, trebuia de fapt sa specific referitor la culturism, culturismul profesionist si nu pe cel amator.
Deoarece voiam sa punctez faptul ca si culturistul vegan si cel carnivor pot practica acest sport, insa nu eram de parere ca ambii pot
ajunge la rezultatul maxim, asemeni campionilor de la Mister Olympia.
insa nu asta este important, si-ti voi explica si de ce.
Deoarece, da este adevarat, nu este necesara in ambele sporturi, de ce ajung eu la aceasta concluzie similara cu a ta?
Pai, consider in momentul de fata ca ambii isi pot furniza resursele necesare pentru o foarte buna dezvoltare a tesutului muscular din alimentele si suplimentele pe care le procura, de ce?
Deoarece, chiat daca proteina vegetala este de calitate inferioara fata de cea animala care este de calitate superioara, asta nu te poate ingreuna sa avansezi in masa musculara.
Pentru ca dupa cum am specificat in primul raspuns ai posibilitatea de a o diversifica (nu cu cea animala), deoarece nu mananci doar ''ierburi'' cum spun unii, ci exista si : ''nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi şi la sfârşit abia ierburi.'' asa cum ai precizat si tu si cel mai importat aspect pe care vreau sa-l punctez, este faptul ca poti adauga in dieta ta suplimentele de origine vegetala, iar pirn acel lucru poti compensa aportul de proteine de care beneficiaza si un carnivor cu ajutorul proteinleor sale pe baza de origine animala.
Acum nu spun ca-i va fi mai greu veganului sa avanseze decat carnivorului, ci spun ca poate avansa la fel din moment ce isi alege cu strictete atat alimentele cat si suplimentele de origine vegetala si le diversifica.
Iar in cazul strongman-ului sunt de aceeasi parere, de ce?
Deoarece, chiar daca alimentele de origine vegetala contin proteine inferioare asta nu-l va impiedica cu nimic sa-si furnizeze forta necesara, asemeni unui carnivor, daca isi imbogateste si isi diversifica meniul vegan si beinteles daca se antreneaza corespunzator.
Pentru ca in fond chiar daca te alimentezi cu alimente de origine animala sau vegetala, forta tot aceeasi va fi, diferenta facand-o doar antrenamentul.
Lamurit pana aici.
Da, stiu, se pare ca m-am grabit in raspunsul anterior, si dupa cum stim cu totii graba strica treaba, ceea ce in cazul meu s-a intamplat.

| Daniel9988 a răspuns:

Nu imi pasa.Important e ca voi trai.Tu cand intarzii la lucru/scoala(sau ce faci tu), te mai intrebi daca ti-ai aranjat bine parul?

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Organismul nostru produce singur cantitatea de colesterol, de care are nevoie, de aia şi îi zice "colesterolul bun", iar tot ce vine din exterior, cum ar fi trupurile bietelor animale, e surplusul dăunător - "colesterolul rău". Te-am lămurit?

Teoretic, cancer poate să facă oricine din N motive, însă statistic vorbind, carniştii suferă de el şi mor într-un număr mult mai mare (ca şi de multe alte boli, asociate cu consumul de produse animale), deci e chiar stupid să negi diferenţa.

NOname
| NOname explică (pentru UnOmModest):

Mai ai câteva prejudecăţi bazate pe mituri pe aci, pe-acolo, dar în mare eşti pe drumul bun. big grin

NOname
| NOname explică (pentru Daniel9988):

Fără supărare, dar stupidă comparaţie.

| CuriousStuff a răspuns:

In primul si in primul rand sangele oricat de "smecher" ar fi nu are cum sa aiba proprietati curative, nu omoara cancer si mai mult ca sigur nu omoara nici macar multe bacterii sau virusuri daca nu e ajutat. E exact acelasi sange si intr-o persoana care mananca doar vegan si intr-o persoana care mananca ce vrea. Probleme apar cand donatorul e bolnav, dar atunci oricum nu poate dona asa ca iese din calcul un sange "bolnav".
In al doilea rand, daca ai nevoie de sange nu iti permiti luxul sa spui "Eu vreau sange doar de la o virgina care nu a pus carne in gura niciodata in viata ei." pentru ca mai mult ca sigur o sa mori asteptand.
Hai sa-ti punem noi o intrebare. Tu fiind vegana, daca (doamne fereste) ai fi foarte bolnava sau ai avea un accident si ai avea nevoie urgenta de sange, ai astepta sa primesti sange doar de la o alta persoana vegana? Sau ai accepta orice ti se da?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Ti-am dat un link de la Wikipedia, sperand ca vei studia si tine minte ce scrie acolo. In schimb, tu te-ai uitat doar la partea in care scria "colesterol ", care se referea la faptul ca acel colesterol e numit "rau", ci nu e daunator. Tu tot sustii ca colesterolul "de la animale" e rau, dar uite ce spune Wikipedia: "Încă un lucru important, celor cu arsuri grave le este dat sa mănânce pana la 20 de oua fierte tari." - ouale nu sunt vegane, din ce stiu eu. Uita-te la tot, nu doar la ce iti place. O intrebare am, tu iei suplimente alimentare, de orice fel?

| UnOmModest a răspuns (pentru NOname):

Eh, macar un avantaj al acestui site este acela ca poti purta si convorbiri civilizate.
O zi buna!

| cristi202 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cam asa i-am zis si eu, ca singele e la fel la toti, dar, domnisoara nu vrea sa priceapa, vorba aia: "bate saua sa priceapa iapa"...

NOname
| NOname explică (pentru CuriousStuff):

În scenariul ipotetic creat de mine fiecare dintre noi are posibilitate să aleagă, deci chiar nu văd rostul întrebărilor tale. Ştim că realitatea e alta şi că vor băga în noi ce au, nu ce am vrea.

Cât despre afirmaţiile tale, tind să nu-ţi dau crezare.

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Se discuta despre vegani parca, si de faptul ca nu au nevoie de vitamine din cadavre de animale ca sa faca efort fizic.
Chiar daca mananci cadavre crescute la tine in curte fara E-uri, animalele respective sufera cand le ucizi.
Dar poti sa te prefaci in continuare ca nu intelegi.

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu cate cunostinte medicale ai tu de spui ca ce ti-am spus e eronat, dar in fine.
Si nu mi-ai raspuns la intrebare. Tu ai astepta?
Exista oameni care refuza sange (pe considerente religioase) si mor categoric, si ei sunt si constienti de asta. Insa tu, sunt convins ca la primul semn ca ti-e putin rau ai accepta sange si de la unul care mananca numai carne. Iti garantez. Cand e viata ta pe masa faci orice. In plus, nu exista absolut nici-un efect pe termen lung daca sangele nu e infectat cu hiv sau virus hepatir sau mai stiu eu ce virusuri. Dar se pare ca tu cand ai facut medicina ti s-a spus ca sangele la muritori e rosu si la vegani e mov, si nu trebuie combinat... a, si la regalitati e albastru.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Se dădeau să mănânce şi broaşte, lilieci, gheare, noroi, excremente, bebeluşi... Aşa. Şi ce? În lume s-au făcut şi se fac multe lucruri fără sens şi în esenţa sa greşite, asta nu înseamnă că sunt bune de urmat.

NU ai nevoie de colesterol din alte organisme, ca să supravieţuieşti, eu şi milioane ca mine suntem o dovadă vie.

Şi nu, nu iau suplimente. Mă simt bine cu ceea ce primesc din alimentaţie. Dar dacă va fi cândva să le iau, nu văd în asta nicio problemă.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Vaca sau gaina nu greseste, aici iti dau dreptate. Porcul meu din cotet greseste insa, ca mi-a mincat cateva gaini care au trecut pe la el. Gresete fata de mine, ca bietul de el nu stie ca e ceva rau cand maninca o gaina. Doar oameni au capacitatea de a gresi, caci doar ei stiu ce e bine si ce e rau, legea morala e doar in fiintele oamenilor, si ar fi stupid sa zici ca o gaina greseste, desigur, ea traind ceea cea fost destinata sa traiasca. Doar noi oamenii facem ceea ce nu trebuie, traim altceva decat ar trebui, facind si lucruri rele, nu numai bune.
Nu am zis sa inchizi ochii fata de nedreptatile oamenilor. Ce e rau, trebuie condamnat. Dar tu mergi prea departe zicind ca singele veganului e mai curat decat al unuia care nu e vegan, si asta ce e? Nu are omul voie sa manince ce ar vrea, nu e liber sa faca ce vrea cu viata lui? Daca tu consideri ca a fi vegan e cel mai bun lucru, asa o fi, dar pentru tine. Tine asta doar pentru tine, nu ii zapaci si pe altii. Am mai discutat noi despre filozofia care sta la baza veganismului, si vad ca inca nu mi-ai raspuns, pentru ca, daca e sa cercetezi lucrurile, sunt prea evidente, si un raspuns din partea ta ar recunoaste ceea ce ti-am spus.
Pina una alta, un student la medicina, care stie ce zice, si care poate e mai in masura sa se pronunte decat noi, CuriousStuff, ti-a dat si el raspunsul ca singele e acelasi la toti.
Si nu ai de unde sa stii cit contribui eu la stoparea foametei in lume, atita timp cit Isus a spus cand a adus in discutie darnicia, "sa nu stie stinga ce face dreapta". Ca crestin, niciodata nu voi arata ceea ce fac, lucrurile se fac in ascuns, si e mai bine asa. Un indiciu as putea sa iti dau totusi: chiar si aici, daca te uiti la raspunsurile mele, vei vedea disponibilitatea mea de a da ajutor, de a face ceva pentru cei ce au nevoie. Asa ca, sa nu aducem in discutie chestia asta. Ce e ascuns, trebuie sa ramina ascuns.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xerxes1):

Animalele sufera. Mare lucru. Si oamenii sufera. Chiar mai mult. Animalele nu au constiinta foarte dezvoltata, oamenii o au. Militand pe internet pentru drepturile animalelor nu ajuti pe nimeni. Nici macar pe animale.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Nu vad ce e gresit in faptul ca colesterolul are un rol important in organism, ajutand la formarea celulelor. A, ca tie nu-ti convine sa mananci oua, ca esti vegana, e fix problema ta, dar nu trebuie sa sustii sus si tare ca ceea ce crezi tu e si ce e corect. Explica-mi si mie, totusi, ce e gresit cu lactatele si ouale, sa spunem ca cu carnea inteleg ca sufera animalele. Vreau argumente si dovezi, nu un doctor care vorbeste cine stie unde. Te-as ruga, daca poti, sa-mi aduci argumente SI de la oameni care mananca carne, nu doar de la vegani.

| Daniel9988 a răspuns (pentru NOname):

Fara suparare, dar stupida intrebare!

| UnOmModest a răspuns (pentru CuriousStuff):

Inteleg ce vrei sa spui, insa ea a pus o intrebare subiectiva, dat fiind faptul ca tot la un raspuns subiectiv se asteapta, de ce?
Deoarece cazul pe care-l specifica NOname este unul ''special'', ce nu se poate aplica in viata reala, deoarece ai toate circumstantele prielnice pentru a trai asta rezultand din intrebarea ei, asa ca tu trebuie doar sa alegi.
Mai pe scurt, intrebarea iesind din sfera realului se prezinta in urmatorul fel si anume: tu esti grav ranit iar timpul se opreste ca prin minune in loc, tu avand posibilitatea de a alege sangele unui vegan sau carnivor, si ea doreste sa stie ce alegi, atata tot!
Fara suparare!