| mg112mada a întrebat:

Daca nu ma pricep la chimie, dar biologia imi place si ma pasioneaza, in special anatomia, dar si mai mult partea de matebolism, cu boli, cu diabet, cu alimentatie, la ce profil sa dau la liceu? Dupa cum spuneam, chimia mai deloc, fizica asa si asa, iar matematica asa si asa, dar chimia asta ma omoara.Si invat pe rupte, pentru ca stiu ca nu ma pricep, dar tot nu imi intra in cap.Ce sa fac? Eu sunt din Botosani, si initial am vrut sa dau la filologie bilingv engleza, pentru ca imi place la nebunie engleza, dar apoi am aflat ca nu se mai face biologie din clasa a XI si asta nu prea imi place.Va rog, dati-mi niste sfaturi. FUNDA!

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti sa dai la profil de bio-chimie si, eventual sa iei ore de chimie de la cineva care iti explica. Apoi, poti face profil de filo si sa iei ore de chimie ca sa poti sa dai la faculta... Nu stiu ce sa zic. alta varianta nu mai vad. Eventual sa rogi un coleg mai bun sa-ti explice le chimie (e usoara, daca o intelegi la inceput), sau va trebui sa lasi chimia sa te axezi pe altceva. Apoi mai merge sa faci si asa bio-chimie, dar vei avea, probabil o medie mica la chimie.

| LittleEvil666 a răspuns:

Pai profilul care se ocupa cu studiul biologiei chimiei si fizicii este Stiintele Naturii dar aici studiezi toate cele 3 materii ca materii de baza ale profilului plus ca tezele le dai la 2 din cele 3 materii bio-chimie, chimie-fizica, fizica-biologie iar la bac numai una din cele 3 pe langa materiile de baza Lb.Romana, Mate, TIC, 1 Lb.Straina si asta te avanajeaza daca iti place biologia.

| mg112mada explică:

Eu voiam sa dau la stiinte sociale, pentru ca mai departe sa dau la psihologie sau la jurnalism, dar mi-a bagat cineva in cap ideea cu filo, si nu pot sa mi-o mai scot... Apoi, cand imi reveneam un pic, a venit cineva si mi-a spus de ce nu dau la medicina, pentru medic specialist in diabet, nutritie si boli metabolice...Chiar nu stiu ce sa mai fac, sa mai gandesc, sunt cu totul si cu totul bulversata.