| Winddd a întrebat:

Dacă termini o facultate, indiferent de specializare și faci și modulul psihopedagogic pe perioada ei, mai ai nevoie și de altceva după terminarea facultății pentru a deveni profesor?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Modulul de psihopedagogie pe perioada facultății e nevoie pentru a deveni profesor pentru generală de materiile care sunt reprezentate de specializarea ta, pentru a deveni profesor de liceu e nevoie să continui modulul și la master iar pentru a deveni de facultate e nevoie de doctorat. Normal că pe lângă astea e nevoie să iei niște examene de grade, de titularizare etc.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Vrei să devii profesoară sau ce?

| Winddd explică (pentru T0T):

E o posibilă variantă. Ideea e că vreau să am mai multe obțiuni pentru viitor.

| T0T a răspuns (pentru Winddd):

Ești măcar la facultate?

| Winddd explică (pentru T0T):

Anul viitor o să fiu.

| T0T a răspuns (pentru Winddd):

Unde vrei să dai?

| Winddd explică (pentru T0T):

Universitatea Transilvania sau UPG.

| T0T a răspuns (pentru Winddd):

Eu sunt la una din ele.

| Winddd explică (pentru T0T):

Ești de aici, din Brașov?

| Drimmero a răspuns (pentru Winddd):

Esti sigura? E infernala viata de profesor,, mai ales cu pramatiile din scolile noastre.

| Winddd explică (pentru Drimmero):

O voiam doar ca pe o obțiune. Nici pe mine nu mă încântă veniturile și proasta educație a copiilor din ziua de azi. E o meserie destul de stresantă.

| Drimmero a răspuns (pentru Winddd):

Salariu mult prea mic, stres mult prea mare! Nu merita

| AFR81 a răspuns (pentru T0T):

Cred ca gresesti. Ai nevoie de Master la modulul psihopedagogic pentru a deveni profesor universitar. 3 ani de curs, cumulat cu Master-ul de la facultate sunt de ajuns pentru a deveni profesor cu drept de a lucra atat in scoala, cat si in liceu.

| T0T a răspuns (pentru AFR81):

Ai nevoie de doctorat pentru a deveni profesor universitar, în rest am zis același lucru.

| AFR81 a răspuns (pentru Drimmero):

Mie unul, viata de profesor mi se pare superba. Ma incanta ideea ca poate voi ajunge si eu la un moment dat la catedra, insa ma descurajeaza destul de mult lungul drum care trebuie parcurs (examene, cursuri, examene iar, practica pedagogica, licenta, Master, disertatie, titularizare, etc.). Cu pramatiile, eu zic ca poti sa o scoti la capat daca stii cum sa te comporti. Salariul este, intr-adevar mic, insa timpul efectiv de lucru permite si sustinerea altor activitati/job-uri, iar stresul mi se pare inexistent. Evident, facturile si toate chestiile astea care ingreuneaza pe toata lumea au un cuvant de spus, insa referindu-ma strict la locul de munca, NO STRESS. Pe langa toate astea, parca esti privit altfel avand o meserie, zic eu, nobila, iar faptul ca vei auzi pe strada de la elevi (fosti sau actuali): "Buna ziua, domn' profesor!" nu are cum sa nu te bucure.

| AFR81 a răspuns (pentru T0T):

Poate n-am inteles eu bine. Modulul psiho-pedagogic tine 3 ani, cu optiunea de a urma un Master de 2 ani in vederea ocuparii postului de profesor universitar. Dupa ce ti-ai dat doctoratul, poti deveni, in prima instanta, asistent, iar apoi profesor cu acte in regula, sa zic asa. Doctorat in cadrul acelui modul nu exista.

| T0T a răspuns (pentru AFR81):

Știu că nu există. Eu am zis de ce are nevoie. Eu în acest moment urmez acel curs, de 3 ani, dar ăla e doar pentru a fi profesor în învățământul gimnazial iar pentru a deveni în cel liceal e nevoie de master.

| AFR81 a răspuns (pentru T0T):

Am inteles, atunci scuza-ma. Ma bucur ca am clarificat.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Tunarii au mereu cuvintele la ei,, respect!

23 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu.

| T0T a răspuns:

Nu sunt rău acum.

| Winddd explică (pentru T0T):

De ce ești așa misterios? Insistam pentru că dacă ești la UPG aș vrea să știu și eu cum e acolo.

| T0T a răspuns (pentru Winddd):

Așa sunt eu. Dacă voiai să afli unde sunt știi că ai de răspuns și tu la niște întrebări întâi.

| Winddd explică (pentru T0T):

Dar e strict o informație despre facultate, de care aș avea nevoie. Nvm, nu mai insist.