| Ana3456 a întrebat:

De ce se acreste laptele? fundita

5 răspunsuri:
| KenNine a răspuns:

Fermentatie.

| Ana3456 explică (pentru KenNine):

Poti sa detaliezi acest proces?

| KenNine a răspuns:

Fermentația lactică este un proces biologic, în care glucidele precum glucoză, fructoză și sucroză sunt convertite în energie celulară, iar metabolitul rezultat este acidul lactic. Reprezintă forma anaerobă a respirației, care are loc în unele bacterii și celule animale, precum celulele musculare, în lipsa oxigenului. Organismele facultativ anaerobe, precum E.coli, au loc atât respirație celulară, cât și fermentație lactică în prezența oxigenului.

Fermentația lactică are o mulțime de aplicații. Prin această metodă sunt produse astfel de alimente precum iaurtul sau varza acră. De asemenea, în urma fermentării lactice a zahărului, sunt produse crampele stomacale.
Fermentație homofermentativă (rezultă doar acid lactic):

C6H12O6 → 2 CH3CHOHCOOH
Fermentație heterofermentativă (rezultă acid lactic și dioxid de carbon):

C6H12O6 → CH3CHOHCOOH + C2H5OH + CO2 asta e reactia chmica.

| PainTech a răspuns (pentru KenNine):

Sursa : Wikipedia.ro
Ai uitat sa mentionezi happy

| KenNine a răspuns (pentru PainTech):

Da scuze dar aceasta scrie si in cartea de chimie 100% indentic