| ἶῆfἶῆἶƮყ a întrebat:

De unde vine apa calda intr-un oras?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde, poate fi furnizata de o centrala termica de cartier, de bloc sau de apartament.

| KodrutZ a răspuns:

De la domnu' nostru' ala care ii sus.

Bula
| Bula a răspuns:

Din apa rece, incalzita undeva...
(in locuinta, la o centrala termica in cartier)

| GdX a răspuns:

Depinde de oras.
1.De la CET-uri care trimit agent termic in punctele termice dintre blocuri si acolo prin schimbatoare de caldura apa rece este incalzita.
2. Centrale de bloc, la subsolurile blocurilor. Sunt centrale pe gaz, acelasi principiu ca centralele de apartament dar la scara mai mare
3. Centrala pentru mai multe blocuri/cartier. Acelasi principiu ca la punctul 2.

| K0sti a răspuns:

In care oras?

| Fatamuntilor a răspuns:

In principiu de la cladire / constructie numita centrala.
Pe lemne /gaze...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde de oras. La Ierusalim de ex toate locuintele au pe acoperis instalatii care folosesc energia solara.
http://www.digi24.ro/......dea-503840

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti explic mai pe babeste ca sa intelegi. laughing Undeva in apropierea blocului tau exista o cladire unde se incazeste apa. Acolo au niste tevi mari care trec printr-un cuptor sau mai multe si asa se incalzeste apa. Cu ajutorul unor pompe, pompeaza apa prin niste tevi ingropate in pamant pana la blocurile noastre. Pentru asta dam bani grei. laughing

| TURB0X a răspuns:

Eu stiu numai de unde vine apa calda in 2 orase.