| MistarGoGu a întrebat:

Excluzînd situația de război Rusia / Ucraina CINE ar avea răbdarea / cheful sa facă o călătorie 11 zile cu trenul Transsiberian Moscova - Vladivostok *( capătul Rusiei ) sau Moscova - prin Mongolia - Beijing *( varianta 2 de traseu )? Se fac 4-5 opriri mari pe traseu! Cateva ore sau chiar 1 zi!

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu as avea rabdare ca nu ma atrage, altfel as fi avut, si toti ar fi avut. Depinde daca-ti place sau nu.

| Simpatic a răspuns:

Probabil doar o persoana care nu intelege situatia actuala pe 'partea noastra e Europei' ar dori sa mearga in 2 tari comuniste care sunt cum sunt guvernate de un regim de tirani si au
reguli pe masura, unde mai pui ca fata de Rusia noi fiind romani, si pentru ca am ajutat ucrainienii, suntem priviti ca si dusmani de regimul de la Kremlin, Moscova!

din Moscova (Rusia) în Vladivostok (Rusia) cu trenul (6415km)...cine ar sta 6415 km pe tren doar sa vada superba mama Rusie?

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Eu in intrebare am spus " Excuzand situația de război "! Asta este problema la noi NU citim enunțul unei probleme sau idei cum trebuie! Tot in intrebare am mentionat ca pe traseu se mai fac 4-5 opriri mari câteva ore sau chiar 1 zi! Nu e nimeni nebun sa stea 11 zile intr-un tren care nu opreste deloc!
Găsesti pe YTube documentare referitoare la Transsiberian

| MistarGoGu explică (pentru MistarGoGu):

Excluzand... pardon

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ok,am inteles
atunci raspund fata de acest 'excluzand situatia de razboi'

nici in acest caz nu as merge vreodata nici macar platit in Rusia!
in china doar in regiuni precum Hong Kong!

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Sa fie chiar atât de horror? Astept cu mare " drag " dispariția faraonului de la Kremlin poate apuc in cursul vieții mele sa fac traseul asta intr-o Rusie normala si pasnică!
De China nu îmi fac probleme cat timp nu intru cu droguri, nu urlu in piata publica nasoale despre partid nu are RAU ce sa se întâmple! Sper! BigBrother cu saptej demii de camere pe străzi este si in Londra sau in alte mari orase. o sa fie si la noi! Enjoy... life is F#%king short!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da,doar acesta este in opinia mea un motiv suficient de puternic pentru a nu vizita o tara precum Rusia, acest regim "putinist", insa nu doar dumnealui este de vina, ci toti din acest regim, cei care tin fraiele acestei tari impreuna cu "tarul", caci nu poate un singur om fara incurajarea si respectul/teama celor din jur sa aiba atata putere...ne aducem aminte de imparati romani care au fost asasinati cand deveneau adevarati "tirani"

china cred ca este deosebita, este la fel o tara mare si cu siguranta sunt foarte multe de vazut acolo, eu fiind in schimb fan mai mult Japonia...dar as divaga
china da, in afara de regim care oricum este ceva mai relaxat decat al domnului putin, ar fi de luat in calcul
nu vad nici Rusia ca pe tara dusmana noua sau fara forme de relief si fara sa ai ce vizita, din pacate nu oamenii sunt de ocolit acolo si regimul

totul este doar opinia mea!
am vazut destui vloggeri romani de exemplu care merg actual in Rusia!

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Razboiul nu e pe teritoriul Rusiei, deci nu e asta problema, doar ca nu ajungi oricum, trebuie ori chemare, ori sa arati ca ai bilete rezervate la hotel.

Totul e sa iti placa sa stai atata pe drum pentru ce stai. In Rusia oficial e regim liberal, ca faptele zic si altceva, asta e alta, ca asa cam toti cenzureaza tacit una si alta.
Si aia si astialalti.

De ex aia cenzureaza cine zice ceva contra lor, deci nu au libera exprimare, astia cenzureaza daca ai o opinie contra cea oficiala.
Deci toti cam o apa si un pamant.
Daca zici ceva cum ca astia ai nostri SUA, UE, etc nu au dreptate, nu te lasa sa scrii pe nici un forum, chiar daca e doar o opinie.
Rusii si ei fac la fel.

De ex pe Youtube e invers, iti ascunde postarile unde se zice ca rusii nu is okey, chiar daca is doar opinii cu argumentele fiecaruia asa cum vede treaba, fara sa se zica "bine ma ca fac asa".
Cica ar fi o conducere pro rusa acolo.
Mi-a zis un user. Ii gaseai postarea ca raspuns la a ta doar daca dadeai sortare dupa cele mai noi.

Si cand nu zicea ce nu trebuia, nu mai dispareau postarile.
Unuia i s-a inchis canalul temporar din cauza asta! Nu mi-a venit sa cred. A zis sefu "ai ma nu mai vb de ce e acolo...hai terminati ca mi-au inchis astia canalul o luna din cauza asta". Cine stie ce anti rusisme s-au zis pe acolo pe canal, eu nu eram acolo atunci in momentele alea sa vad cine si ce a zis.

Pe FB te lasa inca sa zici si de aia si de aia, acolo e inca libera exprimare. Nu stiu cum a scapat FB de cenzura, dar aia e. Sa vedem pana cand.

Pe forumuri nu prea is adminii de vina, le e frica de cine le e frica, ii inteleg, tocmai ca stiu ca nu e libera exprimare cum se crede. Ptr ca aceiasi admini te lasa sa zici cam ce vrei daca nu incalci reguli de bun simt. De la LGBT pana la multe altele poti vb.
Bine, sa nu zici chestii gen balena albastra, incurajari la suicid, etc, ca alea normal ca nu is permise. Sau sa zici ceva nasol care ar putea fi facut si de altii.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca ar fi sa nu existe razboaiele curente, nici macar atunci nu as calatori in zonele alea. Nu mi se par foarte safe nici dac nu erau razboaie.

| MistarGoGu explică (pentru StoicAnalysis):

Hai totusi China este " soft " rau de tot! Ca turist mai ales daca nu te apuci sa bagi droguri sau nu urli in public nasoale despre partid este o.k! Cat timp omul respecta niste reguli de bun simt si nu intra in combinatii dubioase cu cei de acolo nu este pericol!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Poate China nu prea, dar prin zonele Siberiei, s-ar putea sa ai "mici" surprize.