| DaReZon a întrebat:

HaLLo. Nu sunt o persoana sociabila. Mereu nu am suportat oamenii, nu mi-au placut oameni galagiosi si care vorbesc mult. Pur si simplu, cand sunt in preajma lor, ma ametesc de cap si ma fac sa ma simt intr-o alta lume. Niciodata nu mi-a placut sa stau in preajma oamenilor, si mi-a placut sa stau singur. Nu am intrat niciodata intr-un club, pentru ca consider ca n-am ce face. In oras nu ies cu nimeni, pentru nu prea am prieteni, si plus nu sunt sociabil. Cu o fata nu stiu sa vorbesc, plus de asta ca nu prea imi plac romancele. In clasa, mereu suint vorbit pe la spate de toti si barfit de toata lumea. Mereu am fost considerat un prost si ciudat. Sunt mereu badjocorit de toti, dar nu vad care e ideea. Eu mereu stau in banca mea si nu ma bag in grupuri si toate tampeniile. Intr-un fel, simt ca sunt cam dezorientat la ora actuala. Nu stiu ce sa fac cu viata mea, in ritmul asta. Daca nu suport lumea, nu imi place Romania si nu imi place sa port conversatii cu oameni, atunci ma gandesc cum ma voi descurca in viata? Am 16 ani actual. Acum e varsta in care ma voi forma toata viata. Daca voi tine pasul asa, atunci ori voi ajunge un boschetar, ori voi ajunge mai rau. Ceva propuneri ce sa fac cu viata mea? Mai spun odata, nu suport oamenii galagiosi.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine ca te feresti de nebuni si proaste, sa iesi cu lume acum nu mai e asa sanatos eu eram ca tine aveam o varsta cand eram mic si ieseam la un meci sau noaptea pana cand am vazut ca ceva nu e bine, ei cu prostii faceau tampenii si am decis sa ma retrag. Acum vorbesc cu colegii de munca sau cu persoane de la magazin, la banca numai cand e necesar. Un animal de companie te poate face fericit nu lumea de afara iar cand vei munci o sa te simti bine in ambientul colegiilor iar daca unu e prost il bagi unde trebuie ca na se mai nimeresc copilarosi care le arde de glume pe la servici si nu s-au maturizat.

| Kaℓi a răspuns:

Nu e bine sa te izolezi. Cauta compania si prietenia unor persoane care iti seamana. Nu te lasa batjocorit si nu permite (si nu oferi ocazia) sa fii considerat prost sau ciudat. Nu e musai sa fii sociabil, dar nu e nevoie nici sa devii antisocial. Si felul in care scrii, plus faptul ca reusesti sa fii atat de autocritic arata ca ai suficienta minte incat sa poti sa iesi din carapace, daca vrei intr-adevar si nu te complaci in auto-excluziunea asta sociala. Cauta o modalitate sa te integrezi, pune in valoare partile tale pozitive si vorbeste cu fiecare pe limba lui. Poate ca si ceilalti, pe care ii respingi pentru ca sunt galagiosi si diferiti de tine, au trairile si motivele lor sa fie asa. Si termina cu prostia asta "nu-mi plac romancele, nu-mi place Romania", nu mai e la moda anti-patriotismul... fiecare suntem Romania, Romania nu e ceva separat de noi, noi impreuna o formam. Asa, rai sau buni cum suntem, asa e si tara. E inutil sa ne dezicem de ea, individual...
Cred ca am fost cam galagioasa si nu ma suporti happy

| powergirl a răspuns:

Sunt persoane care nu vorbesc toata ziua dar totusi vorbesc, care nu spun tampenii dar totusi spun ceva, ceva interesant ceva spus cu cap nu asa sa se afle in treaba alaturate acestor fel de oameni nu celor galagiosi care vorbesc vrute si nevrute, asa ai sa te deschizi putin si vei incepe sa comunici si vei vedea altfel lumea. sper ca te-am ajutat cat de cat

| Mădă0611 a răspuns:

HaLLo!
Avand in vedere ca acum sunt cam ca tine si inainte eram galagioasa, cred ca ar trebui sa dai timp cuiva si poate o sa se schimbe si astfel o sa ai macar o persoana cu care sa mai schimbi o vorba, eventual sa intemeiezi o familie, daca vrei.

| OoBunnyoO a răspuns:

Dupa ce vei creste vei scapa de starea asta. Pana atunci incearca sa cauti persoane cu care sa te intelegi, 1, 2. Sunt convinsa ca vei gasi. Cu timpul vei vedea ca si ceilalti cresc si va fi mai usor sa te intelegi cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa il cunosti pe Iisus si viata ta se va schimba.
Daca nu cumva nu iti este frica de moarte fa-o, scapa de infern.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit ca tocmai asta e varsta la care te zapacesc hormonii. Nu e deloc anormal ce ti se intampla si nu mai baga in seama barfele. dar cred ca ar fi bine sa scapi de prejudecati de genul: nu-mi plac Romania si romancele... Fa ce-ti place atunci si vei fi ok: sport, plimbari, pictura, citit, cam tot ce iti atrage atentia. S-ar putea sa fii putin depresiv, da-le-n pisici pe toate si gaseste-ti ceva preocupari care-ti plac. si-asa nu poti face mari schimbari la varsta asta ca esti minor, ai scoala si nu te scalzi in bani. deci...mai asteapta. invata 1-2 limbi straine intre timp, te vor ajuta cand vei dori sa-ti gasesti un job sau sa pleci din tara. Bafta!

| pastru009 a răspuns:

Buna DaReZon. Uite adresa mea de yahoo: adryan_dumytru@yahoo.com
Putem discuta problema ta treapta cu treapta si sa incercam sa o rezolvam si teoretic si practic.
Sper sa ma contactezi.O noapte buna.

| usuk a răspuns:

Alegeti un scop/tel; daca vrei sa ajungi boschetar, o sa ajungi[e simplu] daca vrei altceva, munceste zi si noapte si vei avea lucrul dorit

| LittleLady a răspuns:

Pai petrece mai mult timp prin biblioteci, printre rafturile cu carti. Acolo e liniste. Asta daca iti place sa citesti. Ar fi ceva benefic pentru deoarece cartile iti dezvolta intelectul si constiinta ta va fi mai impacata, poate asa incepi sa mai suporti unii oameni. Si daca tot zici tu ca n u suporti oamenii galagiosi atunci gaseste-ti prieteni linistiti, ca tine... Dar eu zic ca problema ta e varsta, esti prea irascibil. Poate ca dupa ce trece si perioada asta vei incepe sa ii accepti si pe alii.

| ƳourMind a răspuns:

Asculta rap si hip-hop mult timp!
Vei avea multe de invatat din aceste genuri de muzica!
Bafta!

| Duucu a răspuns (pentru ƳourMind):

Ce răspuns ciudat...
Nu cred că ai prea multe de învățat din rap, ci doar să înjuri sau să porți haine largi.

| ƳourMind a răspuns (pentru Duucu):

Nu frate... rap-ul te invata sa iti creezi o proprie personalitate fara a baga de seama parerea multora care iti vor raul.
Nu trebuie neaparat sa porti haine largi ci ceea ce iti place nu ce vor altii sau ce se poarta la moda.
Daca pentru tine p***, m***, p****, c****, c**** inseamna injuraturi nu stiu ce sa zic.(eu cred ca acestea sunt niste cuvinte vulgare care se regasesc si in DEX [poti cauta sa te convingi])
Bafta!

| NeonLights a răspuns:

Nu e adevarat ca 16 ani e varsta care iti formeaza personalitatea sau ca asa cum esti acum vei fi toata viata.Peste 2-3 ani o sa gandesti altfel, o sa vezi altfel lucrurile.Trebuie sa incerci si tu sa te schimbi, nu toate vin de la sine.Iar daca nu iti plac oamenii galagiosi, atunci evita-i! Sunt si oameni care prefera linistea, plimbarile in natura si asa mai departe.Nu sunt toti la fel..cum ii gasesti? Trebuie doar sa fii mai atent la cei din jurul tau si sa le dai o sansa.Sunt sigura ca ai colegi in clasa sau in celelalte clase la fel ca tine.Nu-ti mai face griji.Lucrurile o sa schimbe intr-o zi! happy

| SauronLPF a răspuns:

Frate asa sunt si eu. Nu sunt sociabil, imi place mai mult sa stau singur. Am devenit indiferent, nu imi mai pasa ce cred ceilalti. Muzica intr-un fel ma incurajeaza...

| SirAnarchyOSD a răspuns:

Din cate citesc eu se pare ca esti un introvertit (ca mine). Nu, Nu vei ajunge boschetar daca: inveti, ai prieteni calumea, esti destept, nu ai prieteni, ai alte pareri, etc. Vezi ce-ti place si incearca sa te axezi pe ce iti place. Poate iti place desenul. Sau matematica. Acum poti sa-ti schimbi clasa daca nu mai suporti. Invata sa ajungi la un liceu unde mediul e mai ok, nu la una unde sunt toti boschetarii. Viata ti-o faci singur.

| HappyLittleBoozer a răspuns:

Iti dai seama ca daca adreseszi o intrebare de genul "ce sa fac cu viata mea?" pe un astfel de site, noi nu putem decat sa confirmam ce ai spus tu despre tine(vei ajunge un boschetar sau mai rau de atat), nu?

| Maria2Larisa a răspuns:

Tu nu trebuie să asculţi pe alţi s-au să te intereseze bârfele lor. dar trebuie să te implici în unele activităţi şi să încerci să comunici cu anumite persoane care îţi sunt drage şi nu e neapărat să stai cu persoane gălagioase. Şi chestia asta că o să ajungi boschetar e o tâmpenie ..asta nu are nicio treabă dacă ai prieteni s-au nu. decât dacă îţi place alcoolul.s-ar putea. Îţi propun să-ţi vezi de viaţa ta fără să îţi pese de părerile altora. Eşti încă tânăr. încearcă să comunici doar din cauza asta nu se moare..BAFTA!