| Parakeets a întrebat:

Hei, TPU, de ce unii oameni orice ar face în viața asta, nu-și găsesc scopul și nici locul în viață? (Mă refer la un om care a încercat orice, pe carieră, limbi străine, pasiuni, nebunii, aproape orice fix pentru a-și găsi sensul, plăcerea și direcția în viață și nu și le-a găsit, se simte golit, singur și rătăcit, simte că viața nu are niciun sens).
De ce oriunde s-ar duce, acești oameni simt că nu se regăsesc, că parcă peste tot sunt tot aceeași oameni meschini și răi?

Dacă peste tot oriunde s-ar duce, lumea e aceeași și ei nu-și găsesc sensul, locul, oare problema de fapt să fie la el și nu la ceilalți?

Și ce poate fi de făcut în direcția asta? Oare până la urmă doar plecarea din lumea asta să fie salvarea omului ce simte tot ce am întrebat mai sus? Mai există direcție, scop și sens pentru un astfel de om?

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Lectia absurdismului: viata nu are sens.

"La vie est souvent rude, souvent décevante ou vide." Emile Durkheim.

"Viața este adesea dură, înșelătoare sau lipsită de sens".