| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta intrebare se adreseaza in special iubitorilor de anime, dar toti sunt bine veniti sa raspunda.

V-ar placea ca pe acest site sa se faca o categorie doar despre animeuri?
Mie mi-ar placea, cred ca aproape toata ziua as sta pe acea categorie, sau ar fi categoria pe care as intra cel mai des.

Raspunsurile care nu au legatura cu intrebarea pe care am pus-o, nu o sa le iau in considerare.

Multumesc anticipat!

28 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cara sunt pasii unui veritabil otaku?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Ma amuzi. Desi am spus ca nu iau in considerare raspunsurile care nu au legatura cu intrebarea, la tine fac o exceptie. Fotbal + Otaku = Fotbaltaku, ala esti tu, un otaku al fotbalului laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Noi avem denumirile noastre, nu se compara nici in 1000 de ani termenul de ''otaku'' cu gunner sau cu ''tunar'' care e varianta romaneasca!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Termenii romanesti ma plictisesc, si nu imi plac absolut deloc. Otaku suna mult mai bine.

| HandaSei a răspuns (pentru Drimmero):

Există o gamă largă de anime-uri sportive, de la fotbal, până la sporturi precum baschet, volei, înot, ciclism, tenis, box, baseball, ping pong și lista ar putea continua, unele chiar fiind sporturi nesemnificative din care au ieșit anime-uri foarte tari! Deci dacă ai nevoie de câteva recomandări, doar spune-mi! ^.^

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu m-ai inteles, gunner este echivalentul ''tunarului''. Ce mi-e gunner/tunar, e tot aia! Otaku-mi zici tu? Atunci te asimilez si eu cu gunnerii. Dar pentru asta nu trebuie sa tradezi Sfantul Tun si sa nu ai alta echipa in suflet, mai ales pe rivali, dar cu tine nu-mi fac griji!

| Drimmero a răspuns (pentru HandaSei):

Tu da-mi numele lor,, iar eu cand voi avea timp, poate ma voi uita la ele. Am si recomandari de filme/seriale de vazut. De luni bune n-am mai vazut un film de calitate.

| HandaSei a răspuns (pentru Drimmero):

Sincer nu am văzut exagerat de multe sport, dar îți pot recomanda următoarele:

Haikyuu! / Un anime despre volei, unul chiar surprinzător de interesant, iar în al doilea sezon a evoluat foarte bine! Urmează să înceapă sezonul 3 luna asta pe 8.

One Outs / Un anime despre baseball, unul cu o tentă puțin mai matură și cu o poveste, respectiv exprimare foarte bună, dar sincer să-ți spun, sunt extrem de mici șansele să se mai facă o continuare și a fost lăsat cam cu ideea (va continua)... totuși rămâne un anime foarte bun la bază!

Kuroko no Basket / Despre baschet evident, deși am văzut doar primul sezon de cele 3, pot spune că este un anime bun, totuși nu chiar atât de genial precum susține majoritatea care la văzut, sau poate doar nu am eu gusturi bune, cine știe... rolling on the floor

Dar uite mai bine aici toate anime-urile din genul sport, poți să le sortezi după nota dată de cei care le-au văzut și îți poți alege singur, toate au o scurtă descriere și multe review-uri din care poți trage și singur o concluzie dacă merită să le vezi sau nu! ^.^ ( https://myanimelist.net/anime/genre/30/Sports )

| Drimmero a răspuns (pentru HandaSei):

Apreciez efortul, nu promit nimic! Merci

| RainmakerX a răspuns:

Nu ar fi foarte folosita aceasta categorie... Exista deja grupuri intregi de fani anime; grupuri pe care oricine poate intreba orice.

Concluzia? O astfel de categorie ar fi inutila. Dupa cum poti vedea la categoria benzi desenate sunt 4 intrebari noi legate de anime-uri.

Nu merita sa faci o categorie noua pentru 4 intrebari pe zi.

Este doar parerea mea.
Succes!

| Clorox a răspuns:

Mai trebuie sa raspund? laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Tu nu, ca imi dau seama de raspunsul tau deja.

| pufulescu a răspuns:

La hentai subscriu si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

On Mon, 03 Oct 2016 10:58:11 +0300, wrote:
> From: D.
> Content: Buna ziua, s-ar putea face o categorie pentru anime-uri avand in vedere ca sunt multi pasionati de anime-uri pe site, ne-am dori foarte mult " un loc al nostru ". Multumesc.

Buna D.,

Scuze pentru raspunsul intarziat, insa este mai greu dupa weekend :-). Este o propunere foarte buna, noi avem acum o categorie de Benzi Desenate, insa luam in considerare si aceasta posibilitate.

O zi faina,
Camelia.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, exista o posibilitate, super, chiar sper sa apara si aceasta categorie.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Nu, e un " va cautam noi, bine pa ". laughing Este deja categoria Benzi Desenate, nu o sa mai faca una in plus.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, ok. crying

| Juviia a răspuns:

Nu stiu, poate.Eu nu sunt chiar asa, sa ma omor dupa anime-uri.

| Printesa10TM a răspuns:

Zi-mi si mie un anime sa vad cum sunt.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Printesa10TM):

Charlotte, e super, poti sa te uiti la trailer, ca sa iti dai seama, dar ca si filmele, animeurile sunt de diferite tipuri, comedie, drama, groaza, actiune, dragoste, etc. Nu poti sa iti dai seama cum sunt animeurile doar daca te uiti la unul, trebuie sa te uiti la mai multe, ca sa iti dai seama.
Uite aici lista cu animeurile la care m-am uitat eu, poti sa te uiti la trailere, ca sa iti faci o idee, cam despre ce e vorba.

https://myanimelist.net/animelist/AnimeLover6051?status=2

Iti recomand sa te uiti la SAO (Sword Art Onilne), e super tare, eu am ramas impresionat, la fel si la Mirai Nikki, a fost super tare. Another a fost de asemenea foarte bun.

Sper ca am reusit sa te ajut sa iti faci cat de cat o idee, cam despre ce e vorba.

| HandaSei a răspuns (pentru Printesa10TM):

Anime-urile sunt o formă de animație, doar că nu cum o știm noi pe cea vestică, aceasta este specifică doar Japoniei, deși mulți sunt extrem de critici când aud cuvântul animație, gândindu-se automat la clasicele desene animate... ei bine în Japonia stă cu totul altfel treaba, există un public extrem de mare deschis la această formă de cinematografie/sau cum vrei tu să-i spui, prin urmare nu sunt destinate doar pentru copii, în special îndreptându-se spre categoria de public adolescentin, dar are și genuri precum:

- Seinen / abordând teme ceva mai serioase și destinate publicului matur, în special dedicat bărbaților cu vârste între 18 și 30 de ani, ajungând chiar și la 40+

- Josei / echivalentul la Seinen, doar că de această dată pentru femei

- Ecchi / fiind un fel de sinonim pentru por.no ceva mai cenzurat, acesta fiind folosit cel mai des în comedii cu tentă sexuală

Spre deosebire de orice altă formă de animație, aceasta are o gamă extrem de largă de genuri, poți găsi absolut orice gen existent și în mare parte abordează teme ceva mai serioase, dar nu mă înțelege greșit, asta nu înseamnă că nu există și o parte destul de mare din ele care sunt extrem de penibile și nu au nici o valoare... rolling on the floor

Dacă e să o iei logic, ei bine cam majoritatea filmelor și serialelor sunt interzise sub 13 ani, sau chiar deloc... ei bine la anime-uri cam ceva mai bine de jumate sunt interzise sub 13 iar o altă mare parte, aceasta fiind și cea mai populată, este interzisă sub 17 ani.

Ideea pe care ar fi să o rezum de mai sus, este că anime-urile pentru mine personal sunt doar o altă formă de cinematografie, una cu o exprimare artistică destul de unică de cele mai mute ori și că merită să îi dai o șansă, fie că ai 10 sau 30 de ani! ^.^

Eu unul îți recomand pentru început următoarele:

- Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin / dacă vrei să vezi o poveste puțin mai serioasă și destul de dură, aceasta fiind concentrată pe un grup de adolescenți închiși în aceeași celulă sub acuzații penale pri Japonia anilor 1955.

- Shokugeki no Souma / te-ai săturat de show-urile penibile de gătit de pe la TV!? Ei bine anime-ul ăsta e pentru tine! Cam așa ar suna dacă ar trebui să-i faci un moto... rolling on the floor Dar lăsând gluma la o parte, este un anime chiar foarte bun care-ți va întrece așteptările!

- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu / Un SF destul de brutal, dar cu o poveste foarte bună, abordând teme Seinen, având și puțin psihologic, respectiv horror!

- Great Teacher Onizuka / un anime clasic de comedie și unul chiar foarte bun! Asta doar dacă vrei să vezi o comparație cu ce se difuza în Japonia prin 1999 și ce tâmpenii se difuzează la noi încă și astăzi... ^.^

- One Punch Man / Dacă vrei să vezi cum arată în varianta Japoneză un anime cu super eroi! Este chiar foarte recent acesta, din 2015 mai exact și va avea sezonul 2 în aprilie 2017. Personal chiar mi-a plăcut și nu doar mie, are în momentul de față o notă de 8.84, acordată de 336, 957 utilizatori pe MAL (MyAnimeList.net), un fel de IMDB, doar că special pentru anime-uri!

- Shigatsu wa Kimi no Uso / Dacă îți plac chestiile romantice, anime-ul este cu mult mai serios decât ți-ar putea da impresia la început! Acesta este unul din preferatele mele, iar dacă îl vei urmări până la capăt, clar vei înțelege și de ce! ^.^

- No Game No Life / Dacă vrei un anime de fantezie genial, unul destul de colorat, la propriu! rolling on the floor

- Barakamon / Dacă ești genul ceva mai chill și vrei să vezi un anime relaxant, dar în același timp și interesant!

- Baccano! / Exprimarea artistică, dar și povestea, pe cât de complicată ar părea, totuși atât de simplă... sunt sigur că ar putea face de rușine multe filme consacrate din opinia unui critic! ^.^

- Paprika / Un filme anime care mie unul mi sa părut pur și simplu genial, dar care trebuie și înțeles puțin, iar din câte se pare pe majoritatea îi cam depășește... rolling on the floor

- High School DxD / Dacă vorbim despre Ecchi, ei bine acesta este unul dintre cele mai cunoscute și apreciate anime din acest gen!

Și lista ar putea continua, dar uite lista mea cu anime-uri văzute, în cazul în care ai nevoie de mai multă inspirație! ^.^

- https://myanimelist.net/animelist/Handa-Sei

| Printesa10TM a răspuns (pentru HandaSei):

Multumesc mult! M-ai convins sa ma uit. Cred ca prima data o sa ma uit la Kiseijuu- mi-a atras atentia cand ai spus ca e putin horror. Animeurile sunt in romana?

| HandaSei a răspuns (pentru Printesa10TM):

Uite cam astea sunt cele mai mari fansuburi anime din România:

- http://deseneanime.ro (și site, adică și traduce, dar și postează serii de pe fansuburi mai mici, dar cu subtitrări decente!)

- https://shinobi-fansub.ro/news

- http://www.anime4fun.ro

- http://anime3kage.info

Personal îți recomand să te uiți pe Shinobi la care le găsești acolo din lista de mai sus, au cam cele mai bune traduceri și pachete de unde poți să descarci seriile complete 720p sau chiar 1080p la unele, direct sau prin to.rent, dar nici restul nu se lasă mai prejos totuși! ^.^
Sunt multe altele mai mici, dar pe astea 4 vei găsi cam cea mai mare parte a anime-urilor traduse în română!

Iar dacă vrei în engleză, uite câteva site-uri mari și care au calitate:

- http://www.crunchyroll.com ( stream legal, ei cumpără drepturi pentru difuzarea anime-urilor respective și poți să-ți fac abonament pe site sau să urmărești free la o calitate mai slabă!)

- http://gogoanime.io

- http://www.masterani.me

- http://animehaven.to

| Printesa10TM a răspuns (pentru HandaSei):

Multumesc. O sa ma uit si iti zic cum mi s-au parut.

| Printesa10TM a răspuns:

Multumesc mult. O sa ma uit.

| HandaSei a răspuns:

Ar fi genial o categorie de anime, Anime & Cultură japoneză spre exemplu, ori Otaku Zone! ^.^

Momentan întrebările de la această categorie inexistentă găsindu-se împrăștiate pe la Benzi desenate, Filme & Seriale, dar și pe la alte categorii în lipsă de o categorie destinată special pentru asta...

| Mayhem666 a răspuns (pentru HandaSei):

Anime & Cultura japoneza, suna mai bine, dar si Otaku Zone suna destul de bine.
Ar fi foarte fain sa existe o astfel de categorie.

| AndreeaZappy a răspuns:

Daaaa