| ☻☆Diana☆☻ a întrebat:

La voi se mai practica traditia ursul/capra?big grin

Răspuns Câştigător
| betty17 a răspuns:

La noi in oras mereu se tine in fiecare un concurs la care participa mai multe cete de ursi cu tobosari, mascati, jianu, capra etc din zonele apropiate si joaca, iar cei care joaca cel mai frumos si au ursi cu blana frumoasa castigalaughingmai mult in zona moldovei se mai tine traditia cu ursul(de acolo sunt eu)

succes

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu sunt din Barlad, la noi se mai practica, imi plac foarte mult aceste traditii si obiceiuri.

| Psihoyounger a răspuns:

În oraşul meu nu. În schimb am văzut câteva grupuri care m-au impresionat în Sighişoara. Depinde de zonă. La mine în oraş sunt alte tradiţii. Fiecare zonă/localitate cu specificul şi farmecul său.

Psihoyounger

| Butsilee a răspuns:

Cu capra da

| kukubau a răspuns:

...pana anul trecut mai era ceva si prin gl; anul asta au sacrificat ursu si capra cu criza asta laughing(nu se mai gasesc cozi de matura si presurilaughing)happy

| DrunkShepp a răspuns:

NU unde stau eu.La bunicul meu inca se mai practica si de sarbatori vin cei cu capra dar din pacate sunt numai rromi.

| ☻☆Diana☆☻ explică:

Intr`adevar se tine numai in moldova, de acolo sunt si eu...Ador traditiile astea:X

| Zodiac a răspuns:

La mine in fiecare am ii vad pe oamenii cu capra si ursul... din pacate n-am participar niciodata la un asemenea "colind"...

Peace.

| clauclau_6191 a răspuns:

La noi se discuta care cum si in ce fel, comunicare intre partener ai?