| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt terminat social, mai ales in luna decembrie cand in afara de Craciun si Revelion mai este si ziua mea de nastere. La facultate nu vorbeste nimeni cu mine, nu ma baga nimeni in seama desi multa vreme am incercat eu sa vorbesc cu restul si sa imi fac prieteni. Am renuntat la acest lucru pentru ca am vazut ca nu am niciun rezultat. Iubita mea s-a despartit de mine pentru ca nu am putut vorbi o zi cu ea.
M-am certat cu cel mai bun prieten al meu cu care trebuia sa-mi petrec revelionul pentru ca a invitat prea multi necunoscuti si nu voiam sa merg si sa nu cunosc aproape pe nimeni, pe multi nici el nu ii stie. Singurele persoane cu care mai pot vorbi sunt parintii, am ajung intr-o stare jalnica, nu mai stiu ce vreau de la mine si de la viata. Nu mai simt placere in nimic, de fapt nu prea mai simt nimic. Nu stiu cum sa ies din aceasta stare in care am intrat, as sta toata ziua in pat fara sa ma misc. As avea o gramada de lucruri de facut dar nu pot, nu ai gasesc nicio motivatie in a mai face ceva, mi se pare totul inutil si in zadar. Nici de mine nu-mi place desi am facut eforturi constante sa fiu altfel dar nu vad nicio schimbare in jurul meu asa ca vointa mea aproape a disparut. Simt nevoia sa ma ascund undeva si sa astept sa mor acolo singur.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

La fel. Chestia asta cu făcutul prietenilor e grea rău de tot. Nu că aș fi încercat, totuși. În ultimul timp am tot ajuns chiar și involuntar în mijlocul unor oameni. Și toată lumea vorbea și toți erau sociabili și povesteau rahaturi atât de penibile, glume neamuzante și lucruri pe care la-au făcut încât îmi era mie rușine, pentru că se vedea din avion că mint. Cam așa ai rezuma niște oameni care discută. Și nivelul discuției era atât de jos încât îmi era frică să nu spargă vreo țeavă cu apă. Majoritatea oamenilor sunt extrem de proști. Introvertit sau neadaptat, mai bine decât să particip la o conversație de rahat. Rasa umană e patetică și plictisitoare.

La facultate la fel. Anul 4, nici nu știu cum se numesc toți colegii mei de grupă, mă crezi sau nu. De vorbit, cu 90% nu am vorbit nici măcar o singură dată, cu restul de maxim 3 ori. Jur că dacă trebuie să mai râd forțat la glumele lor îmi tai venele.

La fel. Aveam zile în care mă trezeam, mergeam la muncă, ajungeam acasă, mă culcam și totul se repeta. Aveam alte zile în care dormeam 20 de ore din 24. Acum nu prea mai am timp să stau în pat cu jaluzelele trase într-un întuneric total, + perna în pe cap, învelit până în gât. Uneori ieșeam afară pe la 4-5 dupa-masa ca să-mi iau ceva de mâncare și mă loveam de niște vecini care se uitau dubios la mine pentru că abia îmi țineam ochii deschiși de la diferența de lumină din cameră și afară.

Ah, tu ai cmbp? Ce-i ăla, n-am avut niciodată așa ceva.

Btw, te știu de acum mulți, mulți ani. Nu mai știu dacă aveam contul ăsta, sau celălalt. E mișto să-și văd userul aici după atâția ani. (poate ai mai fost, nu te-am văzut aici de peste 5 ani)

| Vvistula a răspuns (pentru LoveSleep):

Sunt aici din 2011

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce semeni aia culegi.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu psihologul facultatii, e gratis!

| Vvistula a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu stii la ce facultate sunt, n-am curaj sa merg la psihologul facultatii laughing

| Donsavas a răspuns:

Vorbesti de singurătate pentru ca te ai izolat deși tu nu ai fi singur. Ai părinți și ai avut si prieteni. Ai ales sa rămâi certat cu el deși stii ca poti schimba asta. Preferi sa taci inloc sa discuți cu familia ta. Ai sta toata ziua in pat pentru ca ai renuntat la a mai incerca. Nu trebuie sa reușești să ti faci prieteni,trebuie sa încerci. Nu trebuie sa ti faci prieteni doar din grupa ta,ci poti incerca si cu cei din alte grupe. Ideea e să le acorzi tu atentie, nu sa astepti sa primesti ceva ce nu oferi. Prietenul tău a invitat mai multe persoane necunoscute vouă pentru ca a vrut să vă faceți mai mulți prieteni. Ai putea incerca asa. Nu mai face eforturi sa fi altfel, nu trebuie sa schimbi nimic la tine ci doar sa schimbi ceea ce faci. Cu alte cuvinte, fa ce iti place si vine si motivatia aia. Iesi din stare, nu astepta sa te dea starea afara ca nu are cumlaughing)
Parerea mea e că ar trebui să accepți mai mulți oameni in viata ta si ai sa vezi ca oamenii te ajuta sa te cunosti mai bine si sa fi mai puternic cu fiecare critica sau cu fiecare compliment adus.

| Lioana a răspuns:

Daca vrei o schimbare in viata ta trebuie sa te schimbi tu. Dar mai intai trebuie sa ajungi la concluzia ca ai nevoie de aceasta schimbare.
Iti recomand sa vizionezi filmul "Yes Man". E vorba despre un tip asemanator cu tine. Iti va schimba starea de spirit.
https://film-online.ro/yes-man-2008/

| Emma30555 a răspuns:

Împacă te cu acel prieten, și ce dacă a invitat mulți necunoscuti, era o ocazie sa socializezi sa ți faci noi cunoștințe sau prieteni. Cu atât mai bine ca erau mai mulți. Apoi nu mai da atâta importanta acestor zile, Crăciunul oricum e o sărbătoare care se face în familie, iar revelionul e doar o noapte în care bei și ești cu niște oameni mai mult sau mai puțin apropiați. Fii mai relaxat, vezi ce poți îmbunătății la tine și lasă temerile și grijile astea. O sa ți faci și alta prietena, lucrurile se vor rezolva e doar o perioada mai proasta care va trece

| WaterDrop a răspuns:

Aaa, daca esti dispus, am un loc unde te-as putea tine, fara chirie, pana te duci, doar sa`mi acorzi permisiunea sa-ti pot vinde organele dupa ce nu mai esti.

| Steregoi a răspuns:

Mai intai cauta dovezi ale existentei lui Dumnezeu si vorbeste cu Dumnezeu. Cauta o fata credincioasa dar nu religioasa care sa fie indoctrinata cu tot felul de traditii obiceiuri si ritualuri obositoare si inutile. Spera in Dumnezeu si El iti va da in viitor si o iubita. Fara rabdare ocupata nu rezolvi nimic. Lucreaza, cauta sa gasesti o iubita, nu mai sta sa zaci. Daca nu faci nimic nu poti spera sa pice o fata fix in pat cu tine. Ai grija ca in perioada sarbatorilor sunt cele mai multe sinucideri. Dumnezeu vrea ca omul sa se bucure de viata si nu sa moara.

| Steregoi a răspuns:

Modul tau de gandire este nefolositor si eronat mai intai pentru tine. Necredinta te va duce la moarte vesnica. Eu am vrut sa te ajut dar tu vrei sa cunosti si raul si il cunosti. Nu te mai mira deci ca-ti merge atat de rau si esti nefericit.

| GirlOnline81 a răspuns:

Da nevoia sa iesi din starea asta n-o simti? Hai, capul sus! Treci doar printr-o stare de nostalgie specifica sarbatorilor, la care se adauga faptul ca esti singur.
Colegii? Da-i incolo.
Iubita? Si mai incolo!
Vrei sa-ti spun un secret? VIATA E FRUMOASA!

| BadAngel3 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Sa ii spui cuiva care se afla intr-o pasa proasta ca "viata e frumoasa" nu prea ajuta. Dar gestul conteazahappy

| GirlOnline81 a răspuns (pentru BadAngel3):

Ai dreptate. Ar fi trebuit sa-i spun ce as face eu in locul lui:
Draga Vvistula, dacă as fi in situația ta, mi-as tăia venele. Oh, dar ghici ce! culmea ironiei sau a sortii, numește-o cum vrei, face in așa fel încât sa nu pot găsi nimic ascuțit prin preajma. Știi de ce? Pentru ca, din nou, culmea, o iubesc! Viața, căci la viață mă refer, înseamnă mai mult decât o femeie și niște colegi cu care se întâmpla sa nu fiți pe aceeași lungime de unda (despre asta e vorba in ați face prieteni).
P.S: nu încerc sa fiu sarcastica, dacă asta lasă impresia acest comentariu. Pur și simplu încerc sa ii arat lui Vvistula ca da, viața te poate dezamagi: nu e perfecta. Dar, cu siguranța, este frumoasa. Chiar ai atunci când "cazi".
P.S 2: dacă te întrebai, sa știi ca și eu mai cad din când in când. Totuși nu mă plâng. Crezi sau nu, câteodată găsesc acolo "jos" ceva ce trebuia sa găsesc happy.

| Mogiojojo a răspuns:

Ai putea sa iei niste suplimente alimentare. Astea iti schimba nivelul hormonilor din corp si implicit starea de spirit. Iti recomand gluconat de cupru. Intreaba-ma mai multe daca vrei.