| randomuser009 a întrebat:

Mi a aparut un videoclip cu un anumit Dr. Cip pe tiktok, l am blocat deoarece, nu imi inspira incredere.
Intrebarea e cum poate sa fie medic daca dupa ce spune ca a terminat facultatea ani buni, sa nu apara in registrul medicilor deloc, indiferent de modul in care, ii cauti numele: Marius Ciprian Nicolae?
https://regmed.cmr.ro/registrul-medicilor

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna intrebare.Iti sugerez sa-i scrii direct sa-l intrebi. Daca ar face mai multi romani ca tine, cu siguranta s-ar reduce drastic din atata continut promovat aiurea in online.E grozav ca avem acces la atatea informatii, dar nu trebuie chiar sa crezi pe oricine are un canal de social media care pare mai profi.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dr. Cip este intr-adevar medic specialist oftalmolog, care posteaza de 2-3 ani incoace, sfaturi, tratamente naturiste si medicina alternativa.

Pe numele lui real este Dr. Ciprian Nicolae si este MEDIC!

Are deja 2 sau 3 carti publicate si este REAL, chiar doctor, cu facultate terminat, cu medie foarte mare.
Din pacate, acum 3 ani a fost diagnosticat cu cancer de prostata, a fost operat si a facut chimo, dupa care si-a luat o pauza de 2 ani sa se refaca, timp in care stand acasa si studiind a vazut ca poate ajuta oamenii cu sfaturi buen pentru sanatate.

https://doctorcip.eu/? fbclid=IwAR1vUkGzcJNvqOBqtUBbA5-BO9iHNtGHWD-ZMsCWLIJzzyLvbhZF_F7ZZCM

https://www.facebook.com/traiestesanatoscudoctorcip

https://www.facebook.com/traiestesanatoscudoctorcip/videos_by

| bookofknowledge a răspuns (pentru Violleta2022):

Uite o intrebare, cum poate un medic, sa spuna articulatia pumnului, si sa aiba si media 10 la tot, (nici nu exista acea articulatie), cauta orice atlas de anatomie, iti trimit poze online si fizic, nu exista decat articulatia mainii, pana si unii studenti, il iau in ras pe tiktok, ca a luat informatiile de pe grupuri de Facebook. (Am videoclipul salvat al unui student si il ia in ras).
Pe deasu[ra de unde flexie dorsala la mana, aia e extensie, mama ei de anatomie, nici flexie dorsala nu exista, opusul flexiei e extensia, ce urmeaza lateral spre mijloc, in loc de medial?
Greseli ca astea nu le pot eu trece cu vederea, decat al unui student mai slab, si pana si acolo, e anatomie de bazasad

| Violleta2022 a răspuns:

Uite cum se prezinta Dr. Cip:
https://doctorcip.eu/

"M-am nascut in anul 1964 si am absolvit Facultatea de Medicina in 1989, specializandu-ma in oftalmologie si obtinand examenul de specialitate in anul 1995. Intre anii 1995 si 2000, am detinut functia de director de vanzari la NOVO NORDISK, o companie farmaceutica daneza multinationala si lider mondial in tratamentul diabetului. Ulterior, am detinut o clinica oftalmologica.

In perioada in care am lucrat la NOVO NORDISK, am inceput sa inteleg si sa studiez aspectele legate de conexiunea dintre alimentatie si sanatate.

In anul 2021 am fost diagnosticat si m-am operat de cancer de prostata. Ulterior, cautand metode complementare de tratament, am descoperit postul intermitent, pe care l-am adoptat, cu rezultate spectaculoase.

Astfel, am luat decizia de a dedica o mare parte din timpul meu activitatii de a explica publicului larg aceste aspecte, precum si de a prezenta metode la indemana oricui precum postul intermitent, care contribuie la imbunatatirea starii de sanatate."

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Nu ai explicat nimic din ce am intrebat(am vazut si eu tot ce ai pus acolo, crezi ca eu i au numai poza de profil, dar eu nu cred pe unu care zice crede ti maca am diploma), stiu cum se prezinta, si asta nu inseamna ca e si real, stii ca 100 la suta din cancerele de prostata sunt vincabile in faza 1, cancerul de prostata, e unul din cele mai vindecabile cancere, supravietuirea fiind de 99 la 5 si 98 la 10 ani, singurii care supravietuiesc mai greu sunt cei care au stadiul IV, am vazut ca el a prezentat si o diploma pe net, dar am cautat mai mult si am gasti despre cel care s-a dat drept medic in spital la stiti, si ghici ce, era identica cu una reala, deci daca singurul sau argument e ca am diploma, imi pare si mai rau, in India a explodat cu sindromul doctorilor falsi.
Deci tot ce poate spune daca el chiar e medic, e registrul(si e ilegal sa practici medici fara sa te aflii in el), deci el ce a luat diploma de forma? si apar si medicii mai vechii care nu mai lucreaza, sau facultatea.
Deci daca tu nu dai un argument bun pentru care sa nu fie in registru, nu l pot lua ca atare, si atunci il consider ca medic, altfel nu!
Pe deasupra, citeste asta, e o stire despre o meta analiza, adica mai multe studii adaiigate si comparate:https://raportuldegarda.ro/......olesterol/
nu se contrazice cu ce zice si Doctor Virgilescu contrazice ce a zis, ca a zis clar grasimile saturate cresccolesterolul, si a incepur cu uleiul de cocos, si apoi cu palmiticul, ambele intra aici, da sunt multi indivizii, care daca citesti studiul, le scade colesterolul datorata acizilor grasi cu lant mediu(nu opreste producerea de colesterol, ci partea aceea nu intra in procesul de formare), dar se comporta mai mult ca unul cu lant lung, are suf din ei, Daca il comapri uleiul de masline, creste foarte mult, si daca compari cu ceva mai plin grasimi saturate, o sa scada colesterolul,
daca mereu a mancat cineva numai untura, etc si apoi trece la ulei de cocos, o sa i scada colestrolul si daca a mancat numai uleiuri lichide o sa creasca. Colesterolul are si o latura genetica, si sunt unii care au scos, ca surse de grasimi, tot ce era grasimi saturate, dieta full vegan, si nu le-a scazut suf(le-a scazut, dar daca el avea de 5 ori peste normalul de colesterol), nu poti scadea la infinit doar prin alimentati.
Apoi despre unt, e si mai controversat, deoarece principala cauza de crestere a colesterolului, nu e colesterolul, care se absoarbe doar 15 la suta ca colesterol, nici saturate, care au timp de injumatatire bun, ci grasimile trans, care si peste 54 de zile, nu s au injuatatit, si toate sunt transformate in colesterol, si ghiceste ce, margarina nu e singura sursa, pe deasupra, el a facut o ora de fiziologie, zice ca colesterolul nu se lipeste decat de arterele inflamate, dar stiinta ne arata ca e pe dos, artera plina de colesterol, atrage macrofage care produc un raspuns inflamator, si scrie in orice carte de la facultatea de medicina, dar fie atunci nu se preda in facultate, fie el nu are incredere in studii, sau nu le citeste care din cele 2?
cam tot ce a zis se bate cap in cap cu studiile, si poti cauta si anumite cursuri de la unele fac de medicina, am gasit asta, si se bate cap in cap cu ele in ultimul hal, sau crezi pe cineva daca iti trimite link?
Deci acum un motiv real pentru care ar trebui sa cred ca e medic? din titlu, din ce spune? si eu pot spune ca sunt inginer, sau avocat, daca vreau, sau medic, de ce tot ce posteaza e controversat, si de ce nu l gasesc in registru(din nou e ilegal sa practici fara licenta si fara sa fii inclus acolo)
https://www.cmr.ro/despre-noi
http://cas.cnas.ro/......medic.html citeste putin legea sa vezi ca nu e legal sa practici fara sa te inscrii la colegiul medicilor, si automat intra in sistem, deci nu poti practica, ca specialist(ca rezident nu are nimeni parafa sa), dar ca specialist trebuie sa se inscrie la acel colegiu, pentru libera practica medicala.

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Si daca spui ca nu mai lucreaza, nu e argument pentru registru, deoarece, apar si cei inactivi, care nu mai lucreaza.
Nu trebuie sa mi spui de ideile controversate(sa zicem ca deoarece e in medicina alternativa, e biased, cum fac toti, era unu care zicea ca ldl mic da cancere etc. cred ca era Berg(multi zic ca si Berg e un quack in partea stiintifica, dar na, nu e roman, sa ne afecteze), si apoi m-am documentat si cei care au acele boli au coleterolul mic, colesterolul mic e dat de boala si nu invers, mai ales la cati vegani cu colesterolul la pamant de jos si nu au nimic(foarte mici valori)), dar asta cu registrul e obligatoriu, de explicat pentru ca el legal daca era medic si a lucrat cel putin odata, trebuia sa se inscrie.

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Si medicii care nu nu mai lucreaza in registru (tot acolo apar), unde am scris la diploma de forma,
si am zis sau facultatea, deoarece, facultatea, trebuie atunci sa zica despre studiile sale macar, dar mi-am dat seama ca am gandit ceva si am scris altceva. Dar nu ma refer la diploma, ci facultatea, sa spuna ca el a lucrat acolo, sau el sa spuna in ce serie si grupa era, si apoi sa se poata verifica, cautand un medic din acea serie, si daca nu sunt colegi, e clar.
Pe deasupra el a sters videoclipurile care arata, ca ar avea diploma, deci pe scurt, trust him is not an argument.

| Violleta2022 a răspuns (pentru randomuser009):

Eu am discutat personal cu acest dr. Cip si-l stiu ca-i real!
Faptul ca tu esti sceptica, este doar parerea ta persoanla si stii ceva, ocoleste-l daca nu-ti place, fiindca poti sa faci ce vrei.

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

MArius imi zice numele, pe deasupra si a schimbat specializarea? pot o gramada de medici cu numele ciprian, aia nu inseaman ca toti sunt el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru randomuser009):

Omul a spus clar ca CIP este nickname-ul lui!
Numele lui adevarat ( eu am vazut o postare cu diplomele lui de la facultate, aratate chiar in mainile lui in timp ce vorbea) este
NIcolae Laurentiu Ciprian!

https://imgur.com/a/Q8Z7n9G

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Nu vrei sa spui Nicolae Marius Ciprian, am si eu o poza de ecran daca vrei sa ti trimit

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Da mi doar o secunda sa il pun pe un site de asta cu poze.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista ca medic ACTIV in registrul medicilor: Dr. Nicolae Laurentiu Ciprian

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Ala e alt medic, Cauta din nou numele lui Dr Cip

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Sunt sceptic nu pentru ca spune chestii absurde, ca l as crede ca ar fi medic si atunci, ci pentru ca nu l gasesc cu numele real, si te rog nu mai cauta alt nume ca sa zici ca este el, Daca cauti numele pus de tine pe net imi da alta persoana

| Violleta2022 a răspuns (pentru randomuser009):

Ti-am mai spus ca esti novice in a cauta!
L-am gasit in Registrul Medicilor, am vorbit cu el personal, exista o o postare online in care omul isi prezinta diplomele, deci este adevarat 100%
Ce spune chestii foarte serioase si adevarate!
Am citit enorm studii medicale la Mayo-clinic si pe site-ul medical american si sunt adevarate.
Omul este medic si stie ce scrie!

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Eu am un ss cand a aratat poza, deci?

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

Spune mi ce nume e acolo?
De asta nu am incredere. Nu stiu daca mai a aratat si alte diplome, dar eu tot timpul cand miros ceva fac poze, si inainte sa stearga videoclipul de pe tiktok

| augustilian a răspuns (pentru Violleta2022):

Vezi ca diplomele nu au data, semnatura, stampila pe ele. Si eu iti pot arata diplome fake. Doar verifica informatiile domnului online, si o sa vezi, erori peste erori. Daca vrei sa stai cu colesterol 400 fara statine, n ai decat.

| augustilian a răspuns (pentru randomuser009):

Domnii medici care i au semnat diploma de absolvire a facultatii nu exista sau nu au fost niciodata in functia mentionata. Daca voia sa aratae ca e medic, putea sa ne arata diploma de specialist. Oricum frauda e ceva comun, nici fiul nu a luat rezidentiatul din 3 incercari, dar "lucreaza ca medic rezident"

| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza omule si traieste-ti viata si da-le si altora pace, ca esti prea frustrat de ideile care-ti umbla prin cap, ca nu mai esti capabil sa vezi realitatea.

NU te obliga nimeni sa faci nimic din ce nu vrei sau nu-ti place, deci nu vad de ce atat ura si incapatanre pe un medic roman.

ia-ti zi libera, du-te la pescuit si fa ceva cu viata ta, dar lasa omul in pace, chiar daca nu-l placi.

| randomuser009 explică (pentru Violleta2022):

E treaba ta, fiecare face ce vrea, dar am facut asta pentru ca sa citeasca multi, sa stie mai intai ce content citesc si apoi sa aleaga. Eu nu l plac pentru ca lumea are ura pe medicii romani si se tot contrazic, am vazut un video pus de Virgil dar cred ca am scris asta, l as lasa n pace, daca nu as avea o pasiune pentru medicii, si urasc cand vine cineva si se crede mai bun pentru ca a citit pe net ca era un medic, care de fapt nu era, si omul cere o alta parere doar ca il prefera pe ala de pe net, sau nu mai cere nici o parere si ramane acasa, cu gandul ca stie ce are, si ca nu are nevoie de medici.

| randomuser009 explică (pentru randomuser009):

Pt cine vrea sa mai citeasca, mai am un argment, inclusiv, instagramul sau contine numele Marius Nocolae, am luat o de pe pagina sa de Facebook https://www.instagram.com/ciprian.nicolae.98/ si pana si cartile sale: https://doctorcip.eu/products/cele-6-trepte-catre-implinire-1
Asta daca crede cineva ca am photoshopat numele sau, si deci e sigur ca ce am scris acolo e numele real, si nu apare in registru, e una sa mi zici de Nicolae Laurentiu Ciprian care e in registru, si de Marius Ciprian Nicolae, care e numele sau de pe Facebook, si nu apare deloc inregistru.
Alta problema: Mayo clinic: https://newsnetwork.mayoclinic.org/......than-lard/
aici spune ca uleiul de cocos nu e sanatos, iar acest medic spune ca e sanatos, ceea ce e un fel de bias, el ar trebui sa prezinte totul in o latura obiectiva, nu sa promoveze uleiul de cocos, ca un aliment super sanatos, ci sa spuna partile negative si pozitive( plusuri si minusuri).

| augustilian a răspuns (pentru Violleta2022):

Avand in vedere ce porcarii poate debita asa numitul doctor cip, e normal sa fii frustrat. Asemenea ineptii nu auzi nici de la un elev de liceu. Un simplu search pe google si ii demonteaza toate aberatiile

| bookofknowledge a răspuns:

El poate fi medic, daca nu s-a inscris la colegiul medicilor, sau a iesit acum foarte mult timp(prima oara ar aparea ca inactiv, si dupa ani buni, poate l ar sterge), din moment ce e medic de ani buni, dar le prostii spune, nu cred ca pot sa l consider medic, pot doar sa cred ca a platit examenele.