NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O veste bună: http://youtu.be/gReIPXYKLlU
În câţi ani credeţi că majoritatea clădirilor publice din România vor fi echipate cu energie regenerabilă?

56 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.dcnews.ro/......82133.html :(

Parcă ar fi o luptă cu morile de vânt, asta, pentru mori de vânt.

| Danzell a răspuns (pentru NOname):

Iar in Danemarca aproape 40% din energie e generata din turbine eoliene... vor sa ajunga la 85% pana in 2035.
yep...

| DenisIonut01 a răspuns:

Aoleu,cred ca ai gandit prea departe! pai si astia cum ne mai fura? Hai sa zicem 2050 obligati de UE daca vom mai fi in dansa.

| Prezidentul a răspuns:

2100 and counting laughing.
Majoritatea? Inca nu au fost vopsite, renovate aceste cladiri si tu te gandesti la energie regenerabila?

| Prezidentul a răspuns (pentru Prezidentul):

Gandeste-te cati ani le va lua ca sa faca un asemenea lucru, daca in severin le-a luat 4 ani sa renoveze o RUINA!

| IonuţR1995 a răspuns:

Avem de asteptat pe putin 50 de ani. laughing

| NeimaginabilA a răspuns:

Cand va fi ocupata de Ungaria.

| efervescent99 a răspuns:

Probabil peste cam 40 de ani

| Fallen1Angel a răspuns:

Se pot face multe lucruri in privinta energiei verzi.
Panouri fotovoltaice, instalatii eoliene, biogaz. Trebuie doar ca oamenii sa vrea si aici nu inseamna doar pentru locuinte si tot mediul nostru, transport, etc.
Masina electrica a fost ucisa acum 20 si ceva de ani, de ce? Magnatii petrolului nu mai aveau din ce sa castige.
Dar acum situatia sta altfel si dansii stiu foarte bine ca in viitorul apropiat nu o sa mai existe petrol.
Petrolul nu este sursa de energie regenerabila! S-a terminat, ciuciu.
Si binenteles energia verde v-a reduce semnificativ poluarea si efectul de sera, inca nu e prea tarziu.
Si imi mai place ideea de blocuri verzi, adica pe acoperisurile acestora plantate gradini adevarate. Imagineaza-ti sa te duci pana pe bloc ca sa-ti iei niste rosii ca ai nevoie pentru ciorba big grin
Gandeste verde!

| NOname explică (pentru Fallen1Angel):

Da, frumos... day dreaming

| Fallen1Angel a răspuns (pentru NOname):

Multumesc

| backback a răspuns:

| Fatamuntilor a răspuns:

Generatia mea NU mai apuca asemenea minunatii...
Avand in vedere,, progresul'' cu care se intainteza, faptul ca o scoala se face si in 5 -6 ani extimez un 30 ani.
Macar nepotiii, nepotilor celor care au acum 15 -15 sa apuce asa ceva

| OldSoul a răspuns:

In aproximativ 50 de ani.

| halogen001 a răspuns:

Nu pot estima timpul necesar echiparii cladirilor cu energie regenerabila, dar cred ca in 30 ani sau mai mult se va realiza ceva in privinta asta happy

| e1xtz a răspuns (pentru halogen001):

Probabil tu si NOname sunteti nascuti in preajma anilor 90' si nu aveti imaginea progresului tarii noastre in ultimii 35-40 de ani.

Cum de la marea ''Revolutie'' au trecut 25 de ani si Romania in multe rapoarte si statistici stam mai jos in clasament in comparatie cu multe tari considerate bananiere(Burkina Faso, Madagascar, etc), sa vorbesti despre ecologie si eneregie regenerabila in tara noastra, unde 52% din populatia rurala are WC-ul in curte, nu mai vorbim de dus...este ca si cum ai duce pe vremea lui Galileo Galilei internet, o tableta si un led tv, te-ar arde pe rug instant crezandu-se ca a venit satana.

| LePotato a răspuns:

| NOname explică (pentru LePotato):

Rezonabil.

| LePotato a răspuns (pentru NOname):

Tu ce zici?

| NOname explică (pentru LePotato):

Nu ştiu, depinde şi de situaţia economică, politică din ţară... Dar sper că măcar în câteva zeci de ani problema va fi soluţionată.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu mai apucam noi.

| Danzell a răspuns:

Niciodata... lobby petrolisti. altfel am fi avut masinile electrice mult mai devreme

| NOname explică (pentru Danzell):

Niciodată să nu spui "niciodată". happy

| ALGator a răspuns:

Imediat ce va fi o dorinta adevarata a populatiei, atit de puternica incit guvernantii sa distinga fara efort presiunea acesteia. Lucrul se naste din dorinta.
Deci termen, ceva intre 2045 si niciodata, in functie de diversele capricii.
P.S. Nu stiu cu ce sens folosesti termenul energie regenerabila. Energia nu se pierde, dar se "rataceste". O parte din ea poate fi impiedicata sa o ia din loc si pusa sa mai efectueze si alte lucruri.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

A... pardon, FOTOVOLTAICE!

| dragosbogdan001 a răspuns:

La anul'... si la multi ani.

| AdrenalinTm a răspuns:

Atata timp cat o sa fie petrol si oameni lacomi nu o sa existe energie "regenarabila' companiile petroliere si famaciile sunt cele mai NSITITE companii, energia regenerabila e DEMULT descoperita https://www.youtube.com/watch?v=4aFdehg1aYU
antigravitatia e demult descoperita, OZN.e de fapt mana omului, daaca ai avea aceste tehnologi si altele te ar face mai puternic SI EI TE VOR SLAB(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complet inestimabil, dacă situația de acum rămâne la fel sau mai rău atunci infinit.

| L1feDRAIN a răspuns:

| DimLight a răspuns:

Jos basescu!

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Min 50

| CVane a răspuns:

Majoritatea cladirilor publice, echipate cu energie regenerabila? In Romania in cel putin 60-70 de ani.

| NYK4u a răspuns:

Daca se pune faptul ca "cladirile publice" platesc facturile cu bani nostri... deja au astfel de energie.

| Ciumpi35 a răspuns:

Visati prea mult

| Kettolix a răspuns:

Cred ca in 30-35 de ani happy Poate si 20 nu stiu exact happy

| mcdeliric1 a răspuns:

20, maxim 30 de ani.