| chiftelutacrocanta a întrebat:

Observ ca unii oameni privesc altfel rautatea decat alti oameni. Unii oameni privesc rautatea ca pe un act de curaj,de libertate,de barbatie,de inteligenta,si cand oamenii rai fac o fapta rea unei persoane bune nu se ingrijoreaza atat de mult pentru acea persoana buna,ei vrand sa le dea o lectie prostilor intr-un fel, si se simt in siguranta avand ideea aceasta in cap, ei cred ca in viata trebuie sa fi asa si asa trebuie sa fie toti, deci isi bat joc de persoanele bune si cu ideea de a le da o lectie si asta e considerata o fapta bune pentru ei probabil.Acei oameni cred eu ca ei au impresia ca in viata cei prosti pierd si cei puternici castiga.Alte persoane vad rautatea ca pe un act de cruzime,de lipsa de mila,de batjocora,de nedreptate,de prostie,si cand oamenii buni fac o fapta rea oricarei persoane,se ingrijoreaza,se simt fiinte fara suflet,sunt mai implicati emotional, si nu se gandesc la fel ca celalalte persoane ca in viata trebuie sa fi puternic.Tu cum privesti rautatea? Cand faci o fapta rea, cu ce credinta o faci?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu am de ce să fac o faptă rea. Cum ți-am zis în celălalt răspuns, eu cred că oamenii cei mai proști sunt ăia care fac rău fără motiv sau cei care se iau de cei neajutorați sau de cei de pe urma bunătății cărora profită. Ăștia nu sunt doar proști, sunt și josnici. În lume egoismul și răutatea au adus multe lucruri sângeroase, războaie etc. Bunătatea e adevărata tărie. Orice om prost e capabil să fie rău dar nu oricine e capabil să fie bun și să își asume modul în care își va complica viața fiind mai bun decât ceilalți. Dar un așa om este un plus societății. Un astfel de om are o tărie fantastică, lipsa de tărie e atunci când îți lași valorile morale modelate și călcate în picioare de cele ale comunității din care faci parte. Asta e adevărata slăbiciune. Suntem oameni, ființe raționale și empatice, avem nevoie extrem de mult de amândouă și dacă refuzăm în continuare să fim așa nu vom cunoaște bucuria să trăim într-o societate așa cum cred că și-ar dori-o aproape oricine dar acei orișicine cum ziceam nu au tăria să fie ei schimbarea pe care vor să o vadă în lume. Dacă preferăm să ne vedem doar propriul interes vom fi dezamăgiți în cele din urmă căci avem nevoie de oameni în jurul nostru cu care să avem relații sincere. Un om fără emoție este capabil să simtă fericire? Probabil doar satisfacție dar e ceva departe de a fi fericire.

| August99 a răspuns:

Depinde ce inseamna o fapta rea. Rautatea e cand batjocoresti pe cineva. Rautatea e cand vrei ca tie sa ti se intample bine cand tu doar rau faci. Poti sa fi rau din mai multe motive. Nu am cum sa privesc rautatea ca un act de curaj, nicidecum. Curajos inseamna sa fi bun in lumea asta rea.

| T0T a răspuns (pentru August99):

Ești o fetiță curajoasă? Dacă ești încearcă să pui și acel "i" și de asemenea să îmi răspunzi.

| August99 a răspuns (pentru T0T):

Se mai intampla sa gresesc. La ce sa iti raspund?

| T0T a răspuns (pentru August99):

Ești o fetiță curajoasă?

| August99 a răspuns (pentru T0T):

Da sunt. Tu esti un baietel curajos?

| T0T a răspuns (pentru August99):

Uneori nu sunt.