| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi crescut un copil sa fie bine educat dar sa nu aiba frica de unul din parinti? (nu ma refer la frica " vai doamne ma omoara " dar frica de aia " daca ridic vocea imi iau o palma ".

Ma uitam la multi copii aici in Italia ca nu au bine 8 9 ani si deja isi fac parintii prosti si idioti si in magazin si in parc si peste tot. Nu foarte multi dar am vazut destui. Majoritatea nu vor sa le dea nici macar o palma ca vezi domne nu e bine sa ii cresti cu violenta ( mi se pare absurd sa numesti o palma din an in paste "violenta" ), dar ma intreb, oare cand vezi un copil educat, este el crescut cu frica de tata sa zicem? ZIc de tata ca mereu un tata e "dusman" in familie fata de mama care mereu isi va ocrotii si iubi (nu ca tatal nu face asta ) copilasul cand el stie mai mult de frica de el. Zic de tata pentru ca am intalnit unele familii in care mama si fiica de 16-19 ani erau "BFF" dar la prima cearta fata isi permitea sa ridice vocea sau chiar sa injure pana intra tatal pe usa si inceta sau daca continua isi lua una peste fata de la el ca sa ii aminteasca cine e copilul in familie si cine sunt parintii.

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu e neaparat nevoie de violenta, se invata cu ea. Comentezi aiurea? No funds for two months.winking

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

La mintea astora s-ar ucide toti. mai am vazut aici una de 15 ani care s-a spanzurat ca i-a luat maicasa telefonul

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine. Selectia naturala. Cum era si la noi cretina aia care intrase cu laptopul in cada conectat la incarcator si a crapat curentata.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am mai vazut un video haios pe youtube. era un prichindel de 10 ani care ii scadeau notele si l-a pus taicasu sa isi sparga in curte, xbox-ul cu barosul. ce plangea copilul ala cand dadea in consola. cred ca pe ala il durea mai tare ca o bataie laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, americanisme de rahat. Trebuia sa se duca sa pick random kid from the crowd si sa i-l dea aluia.

| RAY a răspuns:

Desigur ca da prin ratiune nu prin violenta poti educa un copil, crezi ca germani au impus educatia copiilor lor prin violenta?

| Fatamuntilor a răspuns:

Copii sunt oglinda parintilor.Fac cea ce vad in familie.
E vina parintilor ca permit acest lucru. Oricum educatia se face din timp.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

"Copii sunt oglinda parintilor" nu in exact toate cazurile. si totusi ca aveti o varsta, cu ce credeti au gresit ei in educatia copiilor de genul? unde au gresit de unii devin asa nesimtiti

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

COMUNICAREA...Poate din lipsa timpului, parintiii NU au avut timp sa cominice cu copii lor.
Sa nu uitam ca si adultii mai scapa uneri tot felul de,, perle''' iar copiii le inregistreza. Deci, copilul percep acest lucru ca pe ceva normal venid din partea parintelui.
Am auzit din gura unui copilas (4 ani )expesia,, ceapa matii''L-am intrebat de unde a auzit asemenea cuvinte.A zis ca de la fratele sau si de la tata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

normal, totul depinde de educația primită. da, e bună și o palmă uneori, dar cred că nu rezolvi mare lucru. cu un copil trebuie să comunici, să-l asculți și să îl faci să înțeleagă anumite lucruri. și eu aud copii, nici 10 ani nu au și înjură în ultimul hal. aici nu sunt părinții vinovați? și de ce ar fi tatăl un dușman? depinde de familie și de personalitate fiecăruia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"dar cred că nu rezolvi mare lucru. " cu orice copil se vorbeste la inceput, asta e normal, dar cand vorba buna nu e de ajuns atunci se ajunge la palme

" și de ce ar fi tatăl un dușman?" laughing nu ma refeream dusman in adevarat sens al cuvantului dar si tu, cand vrei ceva nu te duci inainte la mama ta? e ceva care face orice copil. cand vrea ceva se roaga de mama si dupa de tata

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

da, mă duc la mama, dar asta pentru că n-am crescut cu tatăl meu. de 20 de ani e plecat și îl văd doar în vacanțe. "cand vrea ceva se roaga de mama si dupa de tata" asta pentru că mama are ultimul cuvânt laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"de 20 de ani e plecat și îl văd doar în vacanțe." imi pare rau ce sa zic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

ironie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu. si eu am crescut fara tata asa ca stiu cum e. de fapt, as fi vrut sa cresc fara tata de la nastere dar nu am avut norocul tau, l-am avut pe cap pana la 14 ani cand a crapat.

chiar asa nenorocit par? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

nu știu. e greu să-mi dau seama când ești serios și când nu. răutăcios sigur ești. măi, da de ce vorbești așa de el? eu nu știu dacă aș fi vrut sau nu, m-am obișnuit cu absența lui. nu sunt divorțați, muncește și de asta e plecat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"măi, da de ce vorbești așa de el?" imi permit pentru ca nu a fost un tata, ci un nenorocit, si ma abtin la atat. nu degeaba imi pare rau ca nu a murit mai devreme.

"răutăcios sigur ești" eh, ce sa fac si eu. cred ca de aia nu am prieteni laughing oamenilor nu le convine cand unu le zice verde in fata ce gandeste despre ei

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

pare rău. și nu e vorba de adevăr. aici mă refer la întrebarea aia pe care am pus-o, adică mă puteai întreba înainte să zici că caut atenție, dar fie, m-am obișnuit cu tine laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A iesit totusi ceva bun di aia. krakila a inceput sa se simta tanar di nou si a crezut ca e un cavaler pe magar calare care vroia sa te salveze si de atunci tot se "ia " de mine. asa macar a devenit TPU putin mai haios, imi da un motiv in plus ca sa intru, chiar ma plictiseam de moarte aici in ultimele saptamani. astia au inceput scoala& liceu asa ca nu mai sunt multe intrebari tampite pe la T-A sau Dragoste si sex.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

fac lucruri bune și când nu vreau laughing ok, mă bucur.

| GoldenKing a răspuns:

Fii atent.Eu la 14 nu am fost batut in viata mea serios decat de o data sau de doua ori.Si nu vorbesc de ai mei in halu asta cum o fac unii.Decat cateodata cand ma enerveaza, dar nici atat.Nu imi permit sa ii fac de ras in fata cunostintelor si in fata altor oameni cum fac altii.Denota educatie proasta si lipsa de bun simt, eu nu am din asteawinking

| CuddlyNightmare a răspuns:

Sa dai palme unui copil este abuz. Dar noi romanii suntem crescuti ca in cocina, ca pe cai, le dai vreo 2 si se pun pe treaba. In strainatate nu se instampla asa. Si daca se intampla oamenii cheama protectia copilului. Eu am fost crescuta fara bataie, asa ca nu mi-a fost frica niciodata de parintii mei si asa am fost si crescuta bine. Nu m-au lovit niciodata.