NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Printre cei pe care îi cunoaşteţi mai îndeaproape există oameni pe care îi placeţi cu adevărat, în totalitate? Dacă da, câţi?

Răspuns Câştigător
| NyctophobicGhost a răspuns:

Nu pot sa plac pe cineva in totalitate, chiar daca as vrea sa trec peste defectele lor si sa le abandonez undeva, intr-un colt al mintii.Sa pun nisip peste ele.Da chiar, o litiera a defectelor trebuie inventata sub forma de pastila ceva.
Acum stiu si eu ca ce consider defect poate fi pentru altul sau o majoritate, luat drept calitate.
Imi da cu 0.Nu stiu daca iau funda asa, dar eu am incercat.
O zi minunata! happy hai ca la asta merit, parca si eu m-as fundita.
Mi-a placut ce-am zis mai sus de litiera.Adica a fost fain.

65 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In totalitate? Unul singur, eu. laughing
Nu cred ca poti placea pe cineva in totalitate. Toti avem puncte forte si puncte slabe, important e sa acceptam omul cu calitatile si defectele pe care le are.
Foarte apropiati as zice ca ar fi vreo 8. Daca pot adauga si din familie, inca 3.

NOname
| NOname explică (pentru regis):

E o mică-mare diferenţă între a accepta pe cineva şi a place. Îi putem accepta pe mulţi, de voie, de nevoie, nu se pune problema, dar să-i placem cu toată fiinţa noastră cu "bune", cu "rele" (ghilimelele pentru relativitate)...pentru asta cred că e nevoie de oameni cu adevărat excepţionali, de compatibilităţi fenomenale sau de situaţii de aşa natură.

regis
| regis a răspuns (pentru NOname):

E diferenta, de aceea am facut precizari. Si am si raspuns care e singura persoana pe care o plac in totalitate big grin.

NOname
| NOname explică (pentru regis):

Ok, mersi! big grin

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Depinde!
Fiecare e unic în felul său!
Nu ştiu dacă vreodată o să poţi cunoaşte pe cineva trup şi suflet. Suntem oameni, făpturi greu de înţeles! Dar cert e că tânjim după aproapele nostru, singurătatea îţi arată de ce e un suflet pentru altul!