| Kajun a întrebat:

Pro sau contra rasismului?

24 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contra, clar. Oricine poate fi bun sau rau, indiferent din ce rasa provine.

| Drimmero a răspuns:

Contra, ai ceva cu un om doar pentru faptele nasoale pe care le face indiferent de culoare, etnie si alte d-astea.

| Celcestietot a răspuns:

Contra.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra. În Biblie scrie că cine are în vedere fața omului face un păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când vine vorba despre culoarea pielii, este ca și cum ai vorbi despre culoarea ochilor.
Tu ce crezi? Poți urî pe cineva pentru că are ochii de altă culoare?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spus happy!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa ma uit altfel la concluzia ta? Rasismul este frica de diferit. Era atat de simplu, daca era asa cum zici: culoarea pielii, culoarea ochilor.
Am fost anuntata ca maine, apare o noua rasa de oameni, cu ochii rosii. Vei fi rasist. tongue Poate si Kajun, care nu stiu ce vrea sa faca cu intrebarea asta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Frica de diferit este xenofobia, rasismul înseamnă a crede că un anumit popor este într-un anumit fel, inferior din anumite puncte de vedere sau că persoanele acelea sunt oarecum toate într-un anumit fel.
De exemplu rasismul actual din sua către negrii este datorat comportamentului de gansta pe care mulți îl au nu culorii pielii, poate că la începuturile Africanilor în America a fost frica de diferit, acum este doar rasism.
De la tine mă așteptam să știi și lucrul ăsta, uite că ai și tu doza ta de ignoranță. :p

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu se folosesc impreuna? Nu stiam ca trebuie sa le scriu pe ambele. Tu crezi ca romii de exemplu, sunt numai inferiori, sau iti este si teama de ei si de ce fac?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.mi spune. tongue
Te las sa te gandesti.
Noapte buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dacă se folosesc împreună este greșit, una-i una și alta-i alta.
Eu nu cred că sunt inferiori în primul rând, dar noi românii dacă îi considerăm cumva, îi considerăm într-un mod rasist, pentru ceea ce credem noi că sunt, prin urmare la unii din noi ne este frică de ei din rasism, nu din xenofobie.
Una-i șa-ți fie frică de cineva de care tu știi că face anumite lucruri și alta e să-ți fie frică de un negru care apar-n sat doar pentru că-i negru happy și e diferit, și-ți faci preconcepții din ignoranță fără să-i cunoști poporul.
E o diferență. Oricum nu fac pe profesorul, doar că te știu o fată cultă. happy

| supadeceapa a răspuns (pentru Dorotheea21):

Rasismul e ură. Există oameni cu ochi violeți (de fapt suferă de albinism și vinișoarele + culoarea albastră a ochilor la diferite lumini pare violetă). Crezi că dacă mâine întâlnești o tipă cu ochi violeți o s-o urăști? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Rasismul se refera strict la rasa, etnie, culoare si d-astea. Ce spui tu e xenofob, care si acest 'diferit' e cam putin scos din context, xenofobia e mai degraba o aversiune fata de ceva strain, chiar si corpul nostru respinge orice e strain sau are reactii cand ceva strain patrunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dorotheea21, o să-ți dau un exemplu de rasism și nerasism:
Să presupunem că mergi liniștită pe stradă și apare de după un boschete un țigan, care-ți fură poșeta și fuge (eventual îți dă și un pumn în gură).

Cum vei gândi mai departe?

Varianta 1 (RASISTĂ): „Toți țiganii sunt niște lepădături, niște suboameni ciorditori de poșete, care fac degeaba umbră pământului și merită să moară!"

Varianta 2 (NERASISTĂ): „Unii oameni sunt periculoși. Pe viitor, trebuie să fiu mai atentă pe unde merg și să am ochii în patru!"

După cum observi, un rasist este un om care are tendința de a generaliza o chestie (reacție emoțională), iar un nerasist judecă rațional și știe că ciorditul unei poșete nu are nicio legătură nici cu culoarea pielii, nici cu culoarea ochilor.

Acum ai înțeles?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Rasismul este o prostie, xenofobia primeaza. Iti este frica de tigani pentru ce fac, nu pentru ca sunt colorati. Cu negrii nu avem nimic, ce naiba? Nu stiu ce procent din rasa alba considera ca un chinez este inferior pentru ca este galben, dar o imensitate de indivizi din rasa alba se tem ca in cateva sute de ani galbenii cuceresc Pamantul. Teama. Asta este prima. Rasa, nici macar la evrei nu se aplica. Lumea se teme de ei, are ceva cu ei pentru ca fac bani si ca au facut ceva in urma cu 2000 de ani, nu pentru ca sunt semiti.
Cred ca mi.ai inteles punctul de vedere.
De o noua rasa de oameni cu ochii rosii te temi, nu iti pui intrebarea daca esti superior lor sau nu.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca ti-as spune ca sunt de etnie te-ai speria de mine? ai avea reactii rasiste, xenofobe?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu. Am in grupul meu de prieteni un singur tip de etnie, care este genial. Este la UNMB, e intr.un fel. Cu alti coetnici nu am interactionat.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Si tiganii pot avea functii inalte sau au studii superioare, nu doar romanasii.

Daca esti o rasista undercover?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Iti este teama?

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Sunt barbat, nu ma tem de chestii minore, mai mult ma tem de un refuz fix din partea ta : D

| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e cam tanara pentru tine? Are 21 de ani.

| Drimmero a răspuns (pentru troleibuz):

Nu stiu cati ani are, dar pentru mine o tipa de 21 de ani e inca o copila.