| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere ave ti de fetele care merg in cluburi? Si sunt multe scandaluri provocate de bărbati băuti, si după aceea agreseaza femei, le bat, Este bine ca tinerele aleg sa se distreze in cluburi? Risca mult din cauza anturajului.Chiar recent la televizor au aratat o fata care a fost snopită in bătaie de un băiat băut, in club, cum se pot prevenii aceste accidente? De ce nimeni nu i a măsuri.

Răspuns Câştigător
| Oxymorone a răspuns:

Salut,Cristi. Fiecare cu parerea lui, vreau sa mentionez ca am ajuns intr-un stagiu unde nu ne mai dam seama ce ar trebui sa punem pe primul loc, educatia sau distractia. Si cel mai rau este ca alegem ceea ce ne face sa ne simtim mai bine, dar nu ne aduce niciun fel beneficiu in favoarea culturii noastre. Nu este interzis sa ne simtim bine, dar sunt de parere ca ar trebui sa ne distram alaturi de grupuri stranse de oameni pe care ii cunoastem de o viata si nu alaturi de 100 de oameni veniti dintr-o suta de orase care foarte probabil vor dori ''sa se simta bine''. Si cum se simt ei bine? Violand, batand, tipand si gandind ca celor 50 de oameni din jurul lor le place acel peisaj care pentru ei este mirific. Nu ar trebui sa ne intereseze cate batai ia o fata de pe urma dorintei asteia de a se simti bine pentru ca de fiecare data se intampla cu un singur scop si daca ea nu a ales sa isi ia unele masuri de precautie inainte, de ce am face-o noi dupa ce s-a intamplat deja? Este rusinos sa stim ca unii oameni sunt atat de lipsiti de control atunci cand uita de ei si se imbata pana intra in coma. Este rusinos.

17 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

O părere foarte proastă, ce părere să am despre ele? Se duc ca să se lase agățate pentru că acolo se adună toți ratații băuți și apoi iese cu scandal că nu s-au înțeles.
Ce măsuri să se ia în privința asta? Decât dacă la fiecare discotecă este angajat un polițist sau jandarm, dar nu o să se întâmple așa ceva pentru că și ăla trebuie plătit și cine îl plătește?

| LoveSleep a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Ce frustrant a sunat asta.
În club se adună oamenii care vor să se distreze. Cei care au chef de bătaie sunt însoțiți afară de către paznic/polițist sau ce-o fi ăla(mereu există unul). Dacă au auzit vreodată că într-un club s-au bătut niște idioți nu înseamnă că în toate e la fel.

| RAY a răspuns:

Este mandra noastra nationala sa fim asa

| Croampa a răspuns:

Nu mi se pare normal sa mearga toate fete( indiferent de varsta) in cluburi daca isi cauta acolo partener. Daca ele merg de buna voie si se expun, ce masuri s-ar putea lua?

O zi buna, Cristi! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e un lucru rau, in sine sa mergi in cluburi, atata timp cat esti sigura de o companie buna. De cate ori mergeam la disco eram cate 10 inclusiv cativa veri si prieteni, cavsa nu fim numai fete, oricum si asa sd pot isca scandaluri dar macar are cine sa te apere. In plus mai sunt si fete care si-o cauta cu lumanarea: se dau pe langa baieti, daca acestia le fac un compliment, fetele le raspund, sau chiar ii insulta daca ii vad beti. Deci, daca tipa aceia a fost batuta de unul beat, asta nu inseamna ca a fost numai vina lui, nu cred ca a ales-o asa la întâmplare. Deci, oamenii nu stiu sa se comporte, prostia e mare si de aceea nu evita sa mearga in locuri cu o reputatie proasta. De ce nu se iau masuri? "Cu boala te mai lupti, dar cu prostia nu." happy Cam asta e parerea mea.

| Kenya a răspuns:

Nu mi se pare normal ca o fata sa bea atata, ele macar sa fie mai constintioase si sa bea foarte putin. In primul rand pentru sanatata lor si respectul de sine pentru a preveni incidentele.

| Tinna666 a răspuns:

Fiecare este liber sa se distreze cum si unde vrea. daca baietii pot merge in cluburi de ce sa nu poata si fetele? eu nu cred ca o fata trebuie catalogata doar pentru ca s-a distrat intr-un club dar consider ca fetele trebuie sa isi aleaga bine antirajul pentru ca o fata singura e tinta baietilor de care ai mentionat tu.eu de exemplu merg rar in cluburi pentru ca nu suport fumul de tigara dar niciodata nu m-am dus fara iubitul meu.mai cred ca la fel de mult conteaza si cluburile in care alegi sa mergi happy eu consider ca majoritatea fetelor(sunt si exceptii) care sunt agresate, indiferent unde, o cauta cu lumanarea...eu ca fata nu am ce cauta noaptea singura pe strazi si daca se intampla sabtrebuiasca sa merg undeva singura seara mereu vorbesc cu cineva la telefon,sa fiu sigura ca cineva stie unde sunt si daca sunt bine. daca acele fete se duc singure in cluburi,accepta avansurile oricui si se mai si imbata inseamna ca si-au cautat-o cu lumanarea happy nu zici ca e ok sa se intample asta, pana la urma si noi fetele avem dreptul sa mergem oriunde, sa bem si sa facem orice face un baiat, dar tinand cont de societatea in care traim, trebuie sa avem putin grija de noi happy

| FeliciaCorinaA a răspuns:

A merge in club nu este nimic rau sau imoral. A avea un anturaj ce consta in persoane dubioase este ceva rau. A te comporta ca o femeie usoara este rau. A bea nu este rau, a te imbata, da. Fiecare discoteca ar trebui sa aiba persoane care sa se ocupe cu mentinea ordinii daca vreun taran nu stie sa se comporte. Imi amintesc ca multi prieteni mi-au povestit de un albanez care lucreaza si acum intr-o discoteca din apropiere care masoare 1, 70 dar a reusit sa mentina ordinea timp de 10 ani. Are 8 clase probabil dar ceea ce face salveaza serile tuturor. Pare un lucru marunt dar e extrem de important si, mai ales, isi face treaba foarte bine lucru care pe la noi nu se vede. Peste tot se bea dar numai in Romania toti cocalarii se napustesc asupra fetelor pentru a le bate sau a le viola. Cu siguranta aceste accidente se pot preveni refuzand unele specimene de persoane sa intre in aceste cluburi, baruri etc. Comercinatii, normal, ii vad cu lant de aur la gat si masina scumpa si constienti de faptul ca nesimtirea e maxima isi strica imaginea pentru 3 prosti, fii de parasute care ii cumpara 6 sticle de Moet sau JB. Solutia este selectivitatea dar nu in functie de bani ci de ceea ce inspira persoana respectiva.

| MorganaM a răspuns:

E urat. Ar trebui sa fie anumite cluburi cu anumite reguli, nu sa mearga oamenii sa se imbete, ci doar sa se simta bine. Pentru bautura, sa mearga in baruri. Cred ca totusi conteaza si ce club alegi.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu vad nimic rau in a merge in club, ca fata.Depinde aici de mai multe circumstante:varsta, compania, locatia, etc..Consider ca o fata sub 16-17 ani nu are ce cauta intr-un club de noapte..si am dat varsta cu indulgenta pentru ca toata lumea stie ca nicaieri nu e respectata regula cu 18+, in multe cluburi sunt fete de 13, 14 ani care abia si-au facut buletinul, care ar trebui sa dea examenul de evaluare nationala.E normal sa mergi uneori in club sa te distrezi, alaturi de prieteni, dar in nici un caz sa te iei cu necunoscuti dubiosi si sa intreci limita la bautura. Daca ele la 14 ani stau in cluburi pana la 3-4 dimineata si beau si flirteaza cu necunoscuti, dupa aceea vin intrebarile ca a cui e vina ca a fost batuta/violata/disparuta? E si vina lor ca la 14 ani ai totusi putina minte sa discerni binele de rau, si a parintilor fiindca le permit sa stea noptile plecate, nu le verifica.Sunt,in schimb, si fete de 20-21 de ani care stau in cluburi, beau, si la sfarsit se lasa cu,, smardoial" ba cu o fata din cauza unui bat, sau batuta de vreunul ca a avut figuri sau cine stie ce.Atata timp cat te duci cu prieteni si cunoscuti, nu exagerezi cu bautura si nu cauti anturaj dubios, sansele sa intri in bucluc scad considerabil

| DenisaKarolina a răspuns:

Nu e bine ceea ce fac, ar putea sta acasa sa citeasca o carte sau de ce nu sa vizioneze un film happy.Sau alte lucruri.

| IMPLICAT a răspuns:

Alea`s fete duse doar de vant prin viata. Nici cea mai mica doza de atentie nu merita.

| Ionutza2012 a răspuns:

Nu e normal sa fie acuzate fetele ca merg in cluburi. Daca barbatii pot merge in club, pot si femeile. Vina este a barbatilor care nu stiu sa se controleze cand se controleze cand se imbata. Fetele, cel mult, pot sa fie atente in ce anturaj intra si sa nu se implice in nici un scandal, pe cat posibil.

| catalinaicg a răspuns:

Fetele care merg in cluburi... Mi se pare normal....Scandalul de dupa, tine de educatie. Daca stii sa te comporti nu provoci scandal si nici nu participi la unul. Tine doar de educatie si bun simt.

| Venusgirl a răspuns:

Cu totii stim ca daca o fata petrece timpul in cluburi toti o numesc tirfa sau c*rva...insa, la naiba, imi place si mie sa petrec acolo timpul cu prietenii. asta nu inseamna ca sunt o tirfa... la naiba, suntem tineri, trebuie sa ne memoram tineretea...insa daca o fata consuma alcool cu galeata si si culca cu toti, in acest caz sunt de acord cu ceilalti ca ea e o tirfa... Da, conteaza la fel de mult si anturajul, si cred ca suntem in stare sa alegem cu cine sa fim alaturi in club....nu in ultimul caz ar trebui sa stim ca si locul conteaza, adica doar nu o sa te duci sa dansezi intr-un bordel...Deci, cred ca tinerii pot sa se distreze in cluburi, insa oameni buni, alegeti-va locul si compania potrivita.

| Gafar_Merdan_1968 a răspuns:

Hei, Cristi! Ma bucur ca ai pus aceasta problema! Am ajuns... Daca mama mea me-a zis cand voi mai creste si voi ajunge la varsta la care as vrea sa merg in cluburi, nici nu credeam ca se poate ajunge la asta.Sa imi iau paharul din care beau dupa mine ca s-a ajuns sa-ti puna droguri in bautura! Ce sa mai zicem! Si nu cred ca e o problema doar pe planul tarii! Daca noi nu incepem schimbarea atunci cine? Hai sa dam tara noastra ca EXEMPLU POZITIV! Chiar daca are defecte! Stiti vorba aceea?"Schimba-te pe tine si dupa schimba-i si pe ceilalti"? Eu zic ca este posibil, de fapt nu zic sunt 99% sigura.Chestia cu paharul trebuie INCA respectata si de BAIETI! Rusine nu mai zic! Eu cred ca si alti gandesc ca mine!
O seara placuta
P.S. Acest mesaj a fost scris de un copil de 10 ani!

| CleoNd66 a răspuns:

Păi nu știu ce părere să am despre astfel de fete. La mine în școală fetele de la 12, 13 ani se duc prin cluburi. Eu am 15 ani și nu am fost niciodată și nici nu cred că mă voi duce prea curând. Deci părerea mea e că ele singure caută ceia ce primesc. Adică majoritatea. De fapt ce tot zic eu, e vina lor în întregime. Dacă fata sau femeia e la locul ei nu se mai ajunge să fie agresat bătuta sau altele.