| Venusgirl a întrebat:

profesoara mea de mate e plecata peste hotare cu parintiimei pina in luna martie. ma intelegeam extrem de bine cu ea si desigur ca ma ajuta in momentele grele. aveam numai 10 pe semestru. acum a fost inlocuita pina in martie de o cotoroanta batrina care nu e in toate mintile si plus la asta inca e razbunatoare pe elevii care i-au calcat pe coada. saptamana trecuta ne-a dat un exercitiu pe care nu ni la explicat si sa-l facem acasa. a doua zi am venit la scoala si nimeni nu avea facut exercitiul. m-am apropiat de ea ca sa-i spun ca nu au inteles copii si ca nimeni nu si-a facut (pina atunci o consideram o profesoara buna, adica cuminte). cind m-a auzit a inceput a striga la mine si de atunci are ura pe mine.va inchipuiti, ne-a dat o sinteza (pe care ar fi trebuit s-o facem oral cu ajutorul ei ). sinteza ne-a dat-o scrisa la calculator cu niste exercitii pe care nu le-am invatat cu fosta profesoara. ne-a impus sa facem singuri acea sinteza. nu prea am inteles exercitiul si am rugat-o sa ma ajute macar cu un sfat, mai precis sa-mi explice exercitiul. ea mi-a spus cum si mi-a spus ca trebuie sa fac o ecuatie. s-a uitat la mine cum fac o ecuatie.desigur ca daca trebuie sa faci o ecuatie atunci trebuie s-o intelegi. deci, m-am uitat vreo 3 secunde la ea iar atunci..nemernica aia a inceput a striga ca nu pot face o ecuatie, chiar daca i-am facut-o.am scris eu sinteza cu chiu cu vai si i-am aratat-o. atunci cind a privit-o mi-a spus ca e corecta, insa cind am primit rezultatul aveam nota 5..atunci, eu nedumerita am intrebat-o de ce nota 5 daca am facut asa cum mi-a spus ea si plus la toate ca mi-a confirmat-o ca e corecta (de fapt cum am mai spus ea nu e in toate mintile si iubeste sa le faca zile fripte elevilor buni, ea mi-a spus ca tot ce vorbeste poate fi gresit...ca sa ne puna in capcana..Aceasta cotoroanta are 2 nepoti in clasele mari si le da totul ca pe tava.mai mult. stie ca nepotii nu prea invata si atunci le scade nota elevilor sirguinciosi din clasa unde invata acestea) Da da, inteleg de ce face asta, insa ce atributie am eu cu ei?
cel mai tare ma jigneste ca numai mie si la citiva elevi rai le-a pus nota in catalog, iar celorlalti elevi care sunt si buni si care nu au completat toata fisa nu le-a pus nota. am intebato de ce, doar toti am facut rau. Atunci ea mi-a spus ca lor le-a dat o sansa..mama.ce jignitor, adica ce dracu? de ce lor o sansa si mie nu?

plus la toate ca a doua zi am mai dat deja evaluarea unde la fel mi-a confirmat la inceput ca e corecta, insa azi cind a spus rezultatele colegul meu care a copiat totul de la mine are 8, iar eu 7. Am intrebat-o iarasi care e problema, insa cotoroanta asta mi-a spus ca am intrebat-o la evaluare si asta inseamna ca nu stii si ca ti se scade puncte. la naiba, atunci de ce alti elevi care au intrebat-o de o multime de ori au 9.

cel mai tare ma enerveaza ca ma ameninta ca o sa-mi scada nota (cum am mai spus, am calcat-o pe coada, insa eu nu i-am facut nimic si acum se razbuna). eu ca am facut 2 greseli am 7, iar colegele mele care au intrebat-o de o multime de ori si la fel care au o multie de greseli au 9.

acum spuneti-mi cum sa ma comport cu aceasta cotoroanta?
sunt foarte sensibila si incep sa-mi curga lacrimi cind sunt jignita astel, insa nici nu vreau sa fiu calcata in picioare.
macar ca parintii sunt de partea mea, iar profesoara ma asigura ca n-o sa ma lase de izbinda, pentru ca stie ce caracter are scorpia aia
ce sa fac? cum sa ma comport?
vreau sa-i fac ceva rau, sa ma razbun si eu

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nici nu m-a obosit sa citesc tot, cand am vazut ca aveai numai 10 pe linie. E clar ca nu meritai. Profesoara te avantaja. Meriti acum si note mai slabe.

| Venusgirl explică (pentru T0T):

Se vede ca n-ai citi, doar m-am exprimat destul de clar ca cotoroanta iubeste sa strice notele celor buni, numai ca nepotii ei sa invete bine, plus la asta ca e foarte razbunatoare.

s-a razbunat pe mine pentru ca am avut curaj sa-i spun in fata ce gindesc si unde greseste.

sunt sigura ca nici-un elev nu ar primi note ridicate daca brusc s-ar schimba profa cu alte tactici/moduri de invatare, plus la asta aducind si sinteza cu exercitii pe care le avea din tinerete la care nici n-am trecut. mda...halal ajutor

| T0T a răspuns (pentru Venusgirl):

Atunci profesorii au ajuns in ultimul hal si ei...Nu e vina doar elevilor.
Poti sa faci o reclamatie daca ti se par note neacordate corect.