| anonim_4396 a întrebat:

Voi cand aveti o stare depresiva cum scapati de ea? Stiti voi, momentele alea cand n-ai incredere in tine, n-ai chef de nimic si de nimeni si ti se pare ca viata nu mai are sens. Va rog fara raspunsuri in bataie de joc. OFER FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Citeste o carte buna, asculta muzica preferata, mergi la o piesa de teatru sau la un concert, iesi impreuna cu prietenii la o plimbare in parc sau la o cafenea, discuta cu personae dragi tie, in care ai inceredere (prieteni, parinti, bunici, frati, verisori etc). In general, implica-te in activitati care iti plac, in activitati interesante, care iti capteaza interesul, care te motiveaza, care in mod normal te fac fericit si cauta compania unor personae agrebaile tie, alaturi de care reusesti sa te simti iubit, valoros si apreciat. Conteaza enorm aceste doua aspecte, iti spun din proprie experienta, am trecut si eu prin astfel de momente. Daca totusi depresia devine permanetizata, iti recomand sa consulti un psiholog, te va ajuta enorm in lupta cu starile acestea extreme de neplacute. Succes si sanatate iti doresc! O seara frumoasa!

9 răspunsuri:
| Air?nMeid?n a răspuns:

La mine momentele alea sunt cu mult mai diferite
de obicei astept si incerc sa vorbesc cu orice persoana ca sa nu ma mai simt singura

| Aberdeen a răspuns:

Si eu am trecut prin astea, si inca mai trec.Sa fie adolescenta? big grin
Trebuie sa faci neaparat ceva nou, sa incerci ceva nou, ca sa uiti de monotonie.Asta face parte din viata, si o sa treci peste, vei vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculti muzica vesela.
Te poti uita la stand-up comedy sa mai uiti pentru moment de tristete.
Desene animate preferate, in caz ca ai.
...si ar mai fi, dar'a ii goala carapacea de idei.
Cel mai important, insa, este sa iti ocupi mereu timpul cu cate ceva.Sa fii productiv, sa nu ai timp sa meditezi/sa cazi pe ganduri si astfel sa te-ntristezi la loc, trust me.

| AndreeaMik7 a răspuns:

Pai eu ascult muzica, dar nu trista pentru ca ma afund si mai tare in depresie, sau vorbesc cu o persoana care ma face sa zambesc, ori ma uit la desene sau la o comedie buna cu inghetata/ciocolata/floricele si desigur un prieten nebun care imi da incredre si aproape ma bate daca nu rad pentru a iesi din stare.Deci sfatul meu este ori sa stai vorbesti cineva care iti face bine ori sa te uiti la o comedie..Mai ajuta sa tipi uneori, vezi daca merge. Sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaMik7):

Pai bun ....si daca n-am un ''prieten nebun'' ce naiba mai fac?rolling on the floor

| AndreeaMik7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, i-ati un urs de pluș laughing

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaMik7):

Foarte amuzant, mai papadie...laughing

| FallenxAngel a răspuns:

Cred ca e vorba de adolescenta si ca toti trecem prin asta la un moment dat. Eu incercam sa fac ceva creativ gen sa desenez sa scriu. Cateodata imi scriam starea pe o foaie si ii dadeam foc. Te simti mai bine dupa ce faci asta.