| isabelle013 a întrebat:

Buna TPU! Am implinit 18 ani pe data de 1 octombrie. Ideea este ca ma gandesc sa plec de acasa deoarece nu pot sa fac absolut nimic. Ca sa ma intelegeti parintii mei nu sunt de acord sa ajung acasa mai tarziu de ora 22 si nici sa ma duc la majorate. Pe langa astea nici macar nu sunt de acord cu iubitul meu (avem impreuna 1 an si 4-5 luni), el are o situatie financiara putin mai proasta decat a familiei mele si parintii lui sunt divortati (iar asta pentru ai mei e un red flag), plus ca el este moldovean mai exact inainte de prut (ai mei sunt cam rasisti ca sa intelegeti). Eu am tot ascultat de ei si chiar nu am facut mai nimic. Nici prieteni nu prea am deoarece ei spun xa toti sunt influente negative. Acum cativa ani am mai fugit de acasa pentru ca efectiv nu mai rezistam in sensul ca orice faceam sau nu faceam era rau si ma certau constant, tipau la mine, aruncau lucruri uneori ma bateau etc. De mica au fost asa cu mine si nici macar acum nu s au schimbat, si da am incercat sa vb cu ei de foarte multe ori darereu spuneau ca e vina mea si ca sunt proasta, curva, nebuna de toate. Sincera sa fiu doar imi doresc sa am libertate asa cum au unii la varsta mea, vreau sa ma distrez putin sa sunt si eu cum e (nu ma droghez si beau foarte putin si rar, dar in schimb fumez si incetul cu incetul am inceput sa ma las si de tigari). Ideea este ca nu stiu ce sa fac, am nevoie de sfaturi. Si am postat acest lucru deoarece sap viitoare am un majorat la care vr sa merg si ei nu ma lasa deoarece spun ca am un anturaj prost (sa nu uitam ca nu prea am prieteni) si nu au vrut sa ma lase iar eu le-am zis ca oricum ar fi o sa ma duc. Ce parere aveti in aceasta situatie? ( am uitat sa mentionez ca am o sora mai mare cu cativa ani iar ea de la 14-15 ani putea sa faca tot cr voia, iar legat de scoala invat bine am note destul de bune si am planuri sa fac o facultate sau sa dau la politie)

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pleci acum de acasa, adio facultate, adio politei, ca nu aveti bani de mancare si nici unde elocuii, deci trebuie sa va luati chirie si de munca necalificata amandoi, ca sa mancati si sa stati in lipsuri ca salariile vor fii foarte mici, ca necalificati.
Dar daca asta vrei, asta gasesti!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te incurajez sa pleci de acasa atata timp cat te poti intretine.Ce planuri ai tu in acest sens? Daca spui ca tintesti spre studii superioare, asta inseamna ca trebuie sa termini liceul si sa iei bacul cu note bune, iar abia apoi cand dai admiterea si intri la facultate poti spune ca scapi de parinti si iti capeti autonomia de care nu ai avut vreodata parte de la parinti.Pana atunci unde vei sta, cine va plati pentru tine? Parintii protectori abuzivi sunt doar parinti paralizati de frica ca propriul copil o ia pe aratura, insa in esenta, ei nu iti vor raul. Poate cel mai intelept ar fi sa mai astepti pana cand esti studenta pentru a-ti lua viata in propriile maini, nu sa pleci de pe acum din casa parinteasca, nu crezi?

| isabelle013 explică (pentru dullcat):

O sa gasesc eu unde sa stau si cel mai probabil o sa ma angajez. Problema este ca nu o sa am unde sa imk fac buletinul cand expira deci da nu mai fac facultate. Sincer chiar nu mai suport sa mai stau cu ei, mereu e scandal in casa asta si tot ce se intampla e vina mea. Sunt vazuta ca oaia neagra in familie si sunt tratata ca un jeg avand in vedere ca de scoala imi vad si alte chestii nu prea fac. Soramea e vazuta ca o zeita ea care a intrat in coma alcolica si era impreuna cu 2 deodata. Ea a facut tot ce a vrut cu cine a vrut, dar eu nu am voie nici sa respir. Sincer m-am saturat, in astia 18 ani n am facut nimic doar am fost certata sau batuta fara motiv, iar acum dupa atata timp imi foresc si eu sa fiu bine, sa ma pot distra putin, sa vad si eu cum e. Orice se intampla dupa ziua de azi asta e, o sa ma descurc cumva chiar daca va trebuii sa renunt la visele mele din nou din cauza lor

| Hyunjinsboxers a răspuns:

Înainte de toate, iubit sau nu, termina liceul și angajeaza-te, chiar și part time și pune-i deoparte până îți găsești ceva loc.

| isabelle013 explică (pentru Hyunjinsboxers):

Eu vreau foarte mult sa termin liceul si sa fac si o facultate, dar vreau sa ma si distrez putin pentru ca sunt tarara. E clar ca la 26 de ani nu o sa mai am chef si chiar si asa o sa fie diferit avand in vedere xa am alte probleme pr cap

| Dandinelle a răspuns (pentru isabelle013):

Ehee, stai linistita, de abia dupa 30 de ani te dor oasele si nu te mai poti trezi bine dupa o noapte albalaughing. Eu intre 27-30 de ani m-am distrat cel mai tare, dupa facultate, mastere si altele. Aveam deja job stabil si locusor unde sa stau.
inteleg ca ai tai vor sa te protejeze si de aia iti impun anumite limite. Cand o sa ajungi la facultate ai sa vezi cum iti poti menaja timpul sa te si distrezi. Ai zis ca ai o sora mai mare, poate regreta si ei ce decizii au luat legat de educatia ei si vor sa nu greseasca cu tine...asta este doar o presupunere.

| Hyunjinsboxers a răspuns (pentru isabelle013):

O să ai toată viața înainte să te distrezi, nu știu de unde stereotipul că la 30-40 de ani incepe bătrânețea și cazi la pat, nu mai ieși cu prietenii etc. Nu o sa te distrezi daca ai un iubit instabil financiar și să te chinui că nu ai bani de chirie, traiul va fi mai scump cu an ce trece

| isabelle013 explică:

Update: m-au amenintat de cateva ori ca daca ma duc undeva peste noapte ma vor da afara