| Vlada9 a întrebat:

Sper sa nu ma luati la misto si / sau judecati.
M-am nascut fata dar de cand aveam 6 ani imi placea sa ma joc cu masinutele si evitam orice joaca cu fetele..ma jucam doar cu baietii.
Crescand am inceput sa fiu atrasa de fete mai mult,ma excitau,ma indragosteam etc
Problema este cu familia mea, eu ma imbrac oarecum normal (nu cu fuste, tocuri etc dar nici la costum) si inca nu stiu ca ce si cum.
Am 22 de ani si ma gandesc la o schimbare de sex dar imi e frica sa nu dezamagesc familia deoarece mai am un frate mai mic ca mine iar mama mi-a spus de cand eram mai mica ca ea isi dorea o fata.
Alta problema este ca imi este frica de reactia fetelor (de pe facebook) cand vreau sa vorbesc cu ele..sau sa flirtez cu ele.

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Atata timp cat tu o sa te simti bine facand operatia de schimbare de sex nu ai de ce sa iti dezamagesti familia. Vor intelege, mai greu dar vor intelege. Dar, chiar vezi absolut necesara aceasta interventie chirurgicala? Sunt multe fete ca tine care sunt baietoase si au vrut mereu sa fie baieti, le plac fetele si etc si este ok si avand sexul care il ai sa te comporti ca un baiat, e alegerea ta. Nu trebuie sa-ti fie frica de reactia fetelor de pe facebook fiindca, crede-ma, sunt multe fete bisexuale dar ar fi bine sa le spui din prima ca esti fata. Eu sincer, am fost 2 ani jumatate cu o fata care era asa ca tine, se comporta ca un baiat si etc si, de la ea am invatat ca nu trebuie sa ti fie rusine cu ceea ce esti ^^ Bafta

| Vlada9 explică (pentru վፀiፀፀ):

Ma gandeam pe viitor la operatie pana atunci am inceput sa iau niste hormoni care ma ajuta la mai multe.
Multumesc mult de sustinere in mare parte imi e frica sa nu raman singur.din cauza fetelor care nu ma vor. Si daca le zic din prima ca sunt fata..cred ca mai rau o sa fie sad

| վፀiፀፀ a răspuns (pentru Vlada9):

Nu o sa ramai, nu-ti fa griji pentru asta! In ziua de astazi, datorita celor ce fac misto de cei cu orientari sexuale diferite, multor persoane le e frica sa se afirme si sa spuna "Da frate, sunt gay/lesbi/bi. "dar, aceste persoane exista si trebuie doar sa gasesti persoana potrivita cum trebuie sa facem toti, de altfe. indiferent ca suntem atrasi de fete sau de baieti, fiecare asteapta persoana potrivita dupa ce a suferit din cauza altor persoane.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si care-i intrebarea?

| KillMePlease a răspuns:

Nu stiu cum te-as putea ajuta.
Incearca totusi sa discuti cu familia ta, poate iti va da un sfat si va intelege...Incearca sa-i intelegi si tu pe ei (membrii familiei tale), caci iti vor binele...
Succes! happy

| pufulescu a răspuns:

Hmm? Suntem in secolul 21, nu e nevoie sa faci operatie de schimbare de sex pentru a-ti urma orientarea sexuala, care in cazul tau spui e innascuta! Operatia in cauza este foarte complicata, costa enorm si prezinta riscuri pentru sanatatea ta. Familia nu poti sa nu o dezamagesti, pentru ca sunt romani si nu au decat o viziune clasica asupra sexualitatii. Fetelor de pe facebook iar nu ai ce sa le faci, daca le plac baietii nu te vor baga in seama. Trebuie sa le gasesti pe acelea care au aceleasi preferinte ca tine.

| iSwag a răspuns:

Nu stiu cu ce te-am ajuta. Doar daca ti-am recomanda un psihiatru bun.

| Coquineagra a răspuns:

Daca traiesti toata viata cu teama ca-ti dezamagesti familia, la ce dracu mai traiesti?
traiesti viata ta sau a altora?
fa ce simti!
cui ii pasa de familie? lumea oricum critica orice ai face.

de ce ti-e frica de reactia fetelor? pur si simplu cauta persoane deschise la minte, nonconformiste.
putine, mai ales in romanica, dar exista.
sau fa in asa fel incat sa pleci intr-o tara unde sunt acceptate relatii de natura asta, sau unde oamenii considerati in general diferiti nu sunt respinsi si criticati.

tine de persoanele care ajung sa te iubeasca, si sa te placa asa cum esti, fara sa le pese de ce zice lumea inapta, trepanata si frustrata.

succes si repet, debaraseaza-te incet incet de cei care crezi ca ii vei dezamagi si care nu te accepta, fie ea si familie.

| Coquineagra a răspuns:

Operatia de schimbare de sex este o decizie care iti va afecta toata viata, si poate vei regreta.
necesita multe resurse financiare, multa munca, sfatul meu ar fi sa te gandesti bine inainte.

sunt o gramada de oameni care nu au facut nicio schimbare de sex, au ramas asa si nu a contat pentru cei cu aceleasi orientari.

dar daca chiar vrei sa faci pasul asta, go for it.

| AlleMrr69 a răspuns:

Familia ar trebui sa accepte orice decizie doresti sa iei legata de viata ta. Consulta-te cu ei mai intai si vezi ce vor spune. Eu una cred ca vor intelege.
Succes!